Ektopinis nėštumas

0
+1 -1

Ektopinis nėštumas – tai apvaisintos kiaušialąstės įsitvirtinimas ne gimdoje. Dažniausia įsitvirtinimo vieta – kiaušintakiai, kuriais normaliomis sąlygomis apvaisintas kiaušinėlis turėtų keliauti į gimdą. Rečiau embrionas implantuojasi kiaušidėje, gimdos kaklelio srityje ar pilvo ertmėje. Ektopinio nėštumo dažnis – nuo 1/40 iki 1/100 nėštumų.

Bet kuriuo atveju, ektopinis nėštumas nesivysto normaliai, embrionas negali išgyventi, bet augdamas žaloja motinos vidaus organus. Negydant gali išsivystyti gyvybei pavojinga būklė dėl galimo vidinio nukraujavimo, o anksti pradėjus gydyti, galima išsaugoti šansą sveikiems nėštumams ateityje.

Dažniausiai ektopinis nėštumas atsiranda, kai sulėtėja arba sutrinka apvaisinto kiaušinėlio judėjimas kiaušintakiu. Kliūtimis gali tapti: uždegiminė dubens liga (išplitęs uždegimas dažniausiai dėl lytiniu keliu plintančių ligų), neišsivystę kiaušintakiai, endometriozė (būklė, kai gimdai būdingas audinys atsiranda kitose organizmo vietose), kiaušintakių operacijos (pavyzdžiui, kiaušintakių perrišimas siekiant išvengti nėštumo), pooperacinės sąaugos, nevaisingumas, ankstesni ektopiniai nėštumai, intrauterinės spiralės (kontracepcija), navikinės masės dubenyje, vaisingumą didinančių vaistų vartojimas, apvaisinimas in vitro (mėgintuvėlyje).

Kiaušintakius pažeidžia ir rūkymas: cigaretėse esančios medžiagos sutrikdo kiaušintakių judesius, kurie reikalingi apvaisintam kiaušinėliui judėti.

Ektopinio nėštumo išsivystymo riziką didina trūkusio apendicito komplikacijos, pooperaciniai randai ir sąaugos, vyresnis nei 35 metai moters amžius, lytinių partnerių gausa.

Ektopinis nėštumas. Simptomai

Ankstyvose stadijose ektopinis nėštumas nesiskiria nuo normalaus – pranyksta menstruacijos, padidėja krūtų jautrumas, prasideda galvos svaigimas ir pykinimas, padažnėja šlapinimasis. Pirmieji ektopinio nėštumo požymiai gali būti kraujavimas iš makšties, pilvo ar dubens srities skausmas (dažniausiai praėjus 6-8 savaitėms po mėnesinių išnykimo). Ektopiniam nėštumui progresuojant pasireiškia: pilvo ar dubens srities skausmas, kuris stiprėja judant ar stanginantis, stiprus kraujavimas iš makšties, skausmas lytinių aktų metu ar tiriant pilvą, galvos svaigimas ir alpimas dėl vidinio kraujavimo, šoko požymiai, pečių juostos skausmas dėl kraujavimo į pilvo ertmę po diafragma (kraujas dirgina diafragmą ir sukelia pečių lanko skausmą).

Svarbu tai, kad kai kurie ektopinio nėštumo požymiai yra panašūs į gręsiančio persileidimo simptomus, todėl tikslesnei diagnozei ir gydymui būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *