Embolija ir trombozė

0
+1 -1

Trombozė – būklė, kurios metu vena (kraujagyslė, kuria kraujas atiteka į širdį) ar arterija (kraujagyslė, kuria kraujas išteka iš širdies) yra užkemšama ten susidariusiu trombu.

Venų trombozės rizikos faktoriai yra kaulų lūžiai, ar kiti sužalojimai, galintys pažeisti kraujagysles, ypač kojų ar dubens srityje, neseniai turėta chirurginė operacija (ypač jei tai buvo: kelio, klubo, moterų dubens srities operacijos), padidėjęs kraujo krešumas (hiperkoaguliacija), lovos rėžimas, rūkymas, šeimoje buvę trombozės atvejai, širdies nepakankamumas, nutukimas, autoimuniniai susirgimai gali padidinti tikimybę trombams susidaryti, cukrinis diabetas, sergant ligomis, kurių metu daugiau kraujo ląstelių yra gaminama kaulų čiulpuose (polycitemia vera), kontraceptinių tablečių vartojimas

Taip pat varikozinėse kojų venose (išsiplėtusiose), kraujas užsistovi, taip sudarydamas didesnę riziką susidaryti trombams.

Arterinė trombozė gali atsirasti kaip aterosklerozės rezultatas (kai aterosklerozinė plokštelė įtrūksta).

Kai arterinė trombozė pasitaiko vainikinėse širdies kraujagyslėse – tai gali lemti miokardo infarkto atsiradimą. Jei arterinė trombozė pasitaiko smegenų kraujagyslėse, to pasėkoje išsivysto smegenų insultas.

Jei trombas atitrūksta nuo jo susidarymo vietos ir nukeliauja į kitas, smulkesnes kraujagysles (pvz., į plaučių, smegenų) ir ten jas obturuoja, ši būklė vadinama embolija (atkeliavęs trombas čia vadinamas embolu).

Embolija gali būti gyvybei pavojinga būsena, jei embolas užkemša svarbesnes kraujagysles.

Embolijos metu kraujagyslių kamštis gali būti ne tik trombas. Juo gali būti ir oras, vaisiaus vandenys, atitrūkęs naviko gabalėlis, riebalinis audinys. 

Embolija ir trombozė. Simptomai

Simptomai priklauso nuo to, kokioje vietoje yra susidaręs trombas ar embolas, kokio dydžio ir svarbos kraujagyslę obturuoja.

Būna atvejų, kai nepasireiškia jokie simptomai, bet kai kuriais atvejais, trombai ar embolai gali sukelti gyvybei pavojingas būkles, tokias kaip miokardo infarktas ar smegenų insultas, plaučių trombembolija. 

Jei susidarę embolai ar trombai yra rankose ar kojose gali būti jaučiamas galūnių šaltumas, nėra juntamas ar yra labai susilpnėjęs pulsas, gali prasidėti raumenų skausmai, traukuliai, spazmai, dilgčiojimai, silpnumas, galūnių apmirimas, būna išblyškusi galūnių oda

Plaučių trombembolijos atvdjų gali prasidėti dusulys arba kaip tik padažnėti kvėpavimas, gali būti juntamas skausmas krūtinės srityje, būna tsikosėjimas krauju, kojų tinimas, jaučiamas širdies plakimas, padažnėjęs širdies ritmas, kraujospūdžio kritimas. Žmogus gali būti neramus, susijaudinęs, išpiltas prakaito. 

Miokardo infarkto atveju jaučiamas skausmas už krūtinkaulio, jis yra plėšiančio pobūdžio, trunkantis ilgiau nei 30 min. skausmas gali plisti į kairiąją ranką, apatinį žandikaulį. Taip pat juntamas bendras silpnumas, mirties baimė, dusulys.

Galvos smegenų insulto (infarkto) atveju žmogus būna nekoordinuotas, dezorientuotas, jaučia aštrų galvos skausmą, galvos svaigimą, gali netekti sąmonės. Jam sutrinka kalba, jis vemia, veidas gali persikreipti, sutrinka kvėpavimas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *