Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant

+3
+3 -0

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai – tai gimdymo takų sužalojimai, pasitaikantys gana dažnai ir reikalaujantys medicininio gydymo. Net jei nėštumas normalus, o gimdymas planuojamas be komplikacijų, gimdos kaklelio, makšties ar tarpvietės plyšimai gali būti itin netikėti. Oda ir kiti audiniai plyšta priklausomai nuo odos tipo, rasės, fizinės būklės (strijų turinčios moterys gimdymo metu „plyšta“ dažniau).

Gimdymo skausmas

„… gimdymo skausmas prilygsta piršto amputacijos pojūčiui, o dauguma moterų gimdydamos jaučia vidutinio stiprumo arba stiprius skausmus.“

Sužinokite 4 būdus, kaip malšinti gimdymo skausmą:
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai »

 

Gimdos kaklelio plyšimai yra gan reti, jų atsiradimas siejamas su vaisiaus padėtimi gimdoje (kojomis žemyn – sėdmeninė pirmeiga), ginekologinėmis procedūromis, greita gimdymo eiga.

Makšties plyšimai – tai vidinės makšties sienos praplyšimas. Jie dažnesni atliekant ginekologines manipuliacijas (pavyzdžiui, ginekologinėmis žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi), jei gimdymo eiga greita arba kūdikis yra didesnis nei makštis gali išsiplėsti.

Kartais gali būti, kad makštis plyšta, tačiau tarpvietė nepažeidžiama, tokiu atveju makšties susiuvimas reikalingas, jeigu žaizda gili ir iš jos kraujuoja.

Pirmo laipsnio plyšimas apima tik odą aplink makšties įeigą. Tokios įplėšos nėra labai skausmingos ir sugyja be gydymo, o skausmą malšinti galima lytinius organu plaunant šiltu vandeniu.

Antro laipsnio plyšimai pažeidžia makšties audinius ir tarpvietės raumenis (tai raumenys tarp makšties ir išeinamosios angos, kurie padeda palaikyti gimdą, šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną).

Trečias plyšimo laipsnis yra dar sudėtingesnis: pažeidžiami makšties audiniai, tarpvietės raumenys ir išeinamosios angos raukas. Toks plyšimas siuvamas ir gyja ilgai – apie mėnesį.

Ketvirto laipsnio plyšimai yra patys didžiausi ir pavojingiausi: jie apima tarpvietės raumenis, išeinamosios angos raukus ir tiesiosios žarnos audinius.

Plyšimų tikimybė

Dažniausiai plyšimai gimdant įvyksta:

– pirmojo vaginalinio gimdymo metu;
– jeigu anksčiau gimdant buvo trečio ar ketvirto laipsnio plyšimas;
– kai gimdymas vyko su akušerinių manipuliacijų pagalba (žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi);
– buvo atlikta epiziotomija (tarpvietės prakirpimas);
– kai gimdomas didelis kūdikis;
– kai vaisius gimsta veidu į viršų;
– jei gimdant tenka daug stangintis;
– jeigu atstumas tarp jūsų makšties prieangio ir išeinamosios angos yra trumpesnis nei normalus (3–5cm).

Dėl anatominių ypatumų (siauros makšties, siauro dubens, nepilno subrendimo) bei funkcinių savybių (stiprūs tarpvietės raumenys, randai) plyšimai taip pat pakankamai dažni.

Gimdos kaklelio uždegimas

„Po gimdymo taip pat gali pasireikšti gimdos kaklelio uždegimas, jei gimdoje atsivėrė ilgai negyjančios žaizdos.“

Visą straipsnį skaitykite čia:
Gimdos kaklelio uždegimas. Kodėl verta susirūpinti? »

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Simptomai

Plyšus gimdos kakleliui, makščiai ar tarpvietei:

- patinsta lytiniai organai,
- jaučiamas skausmas, spaudimas, tempimas tarpvietėje,
- kraujavimas iš makšties.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *