Hipoparatiroidizmas

0
+0 -0

Hipoparatiroidizmas – tai reta liga, kuri atsiranda dėl prieskydinių liaukų funkcijos nepakankamumo, ir jų išskiriamo parathormono trūkumo.

Prieskydinės liaukos yra endokrininės liaukutės, esančios kaklo srityje ir išskiriančios parathormoną. Dažniausiai jų yra 4, nors gali būti nuo 2 iki 6. Dvi prieskydinės liaukos dažniausiai išsidėsto skydliaukės šoninių skilčių viršutinėje, dvi – apatinėje dalyje.

Parathormonas kartu su vitaminu D organizme reguliuoja kalcio ir fosforo apykaitą. Trūkstant parathormono, kraujyje sumažėja kalcio kiekis (hipokalcemija) ir padidėja fosforo kiekis (hiperfosfatemija).

Hipoparatiroidizmo priežastys:

  • Chirurginė – tai dažniausiai pasitaikanti hipoparatiroidizmo priežastis. Visos keturios prieskydinės liaukos gali būti pašalintos / pažeistos dėl skydliaukės, gerklų, ar kitos kaklo srities piktybinių susirgimų.
  • Radiacinė – veido, kaklo sričių radioterapija gali sukelti visų keturių prieskydinių liaukų destrukciją.
  • Autoimuninė – hipoparatiroidizmas gali būti izoliuotas arba įeiti į kitų sindromų sudėtį. Organizme susidaro antikūnai (baltyminės kilmės medžiagos), kurie susijungę su prieskydinėmis liaukomis, trukdo hormono išskyrimą.
  • Magnio deficitas.
  • Kai kurios įgimtos ligos (Barakato sindromas, Di Džordžo sindromas).

Moterims ši liga yra dažnesnė.

Hipoparatiroidizmas. Simptomai

Hipoparatiroidizmo klinikiniai požymiai ir simptomai pasireiškia dėl kalcio kiekio sumažėjimo kraujyje ir priklauso nuo hipokalcemijos lygio ir jos trukmės.

Hipoparatiroidizmui būdingi požymiai: apatinių galūnių tirpimas (kojų, pirštų tirpimas. Gali būti srities aplink burną tirpimas); traukuliai; mėšlungis; sunkus, triukšmingas įkvėpimas.

Ligai dar būdingi psichiniai pokyčiai - dirglumas, depresija, psichozė, neramumas, haliucinacijos. Taip pat trofikos sutrikimai - sausa, šiurkšti oda, plaukų slinkimas, silpni, trupantys nagai.

Gali suprastėti rega,

Jei hipokalcemija būna vaikystėje, pažeidžiami dantys, dėl emalės pažeidimų atsiranda ėduonis.

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *