Kojų venų trombozė (Trombozė)

+1
+1 -0

Kojų venų trombozė – tai ūmus visiškas ar dalinis giliųjų kojų venų spindžio susiaurėjimas ir sutrikęs veninio kraujo nutekėjimas dėl kraujagyslėse susidariusių ir įstrigusių trombų.

Kraujas iš kojų į širdį suteka paviršinėmis ir giliosiomis kojų venomis, kurias tarpusavyje jungia kraujagyslinės jungtys – anostomozės.

Paviršinių kojų venų trombozė nėra gyvybei pavojinga būklė, tačiau iš šių kraujagyslių trombai anostomozėmis gali pasiekti giliąsias kojų venas.

Giliųjų kojų venų trombozė yra viena dažniausiai pasitaikančių trombozių, sukelianti tokias gyvybei pavojingas komplikacijas, kaip plaučių arterijos embolija ir potrombozinis sindromas.

„Apie 15 proc. visų suaugusiųjų kenčia nuo vienos ar kitos venų patologijos: venų pakitimų ir nenormalios jų funkcijos.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Kojų venų ligos – stovimą darbą dirbančių žmonių problema »


Plaučių arterijos embolija
išsivysto staiga, trombui iš giliųjų kojų venų atkeliavus iki plaučių arterijos ir užkimšus jos spindį.

Potrombozinis sindromas vystosi lėtai, gali pasireikšti net po keleto metų ir lemia tokių būklių išsivystymą, kaip trofinės opos, kojų tinimai, celiulitas.

Kojų venų tromboze susirgti rizikuoja tie, kuriems yra virš 60 metų, taip pat vyresni nei 40 metų žmonės, kuriems atliktos ilgos apatinių galūnių bei dubens operacijos. Pavyzdžiui, pilvo organų operacija, trunkanti ilgiau nei 150 minučių, ženkliai padidina trombozės riziką. Tokia pati operacija, trunkanti 45 minutes, taip pat laikoma rizikos veiksniu.

Kiti pavojingi veiksniai:

rūkymas;
nutukimas;
– onkologiniai susirgimai;
– kraujo perpylimai (kai perpilta daugiau nei 500 ml kraujo);
– trofinės opos;
– trombofilija;
– anksčiau buvę giliųjų kojų venų trombozės ir arterinės embolijos atvejai.

Papildomi rizikos veiksniai prieš bet kokią operaciją – lovos režimas ir judėjimo apribojimas, ypač kai galūnė imobilizuota ilgiau nei 7 dienas. Taip pat priešoperacinė hospitalizacija, kai ji ilgesnė nei 5 dienos.

Svarbus ir paciento hidratacijos lygis, pavyzdžiui, ligoniui vemiant, karščiuojant netenkama daug skysčių, todėl kraujas tirštėja, gali formuotis trombai.

Bendroji nejautra, kurios trukmė ilgesnė nei 45 min., taip pat padidina venų kojų trombozės riziką, kita vertus, vietinė nejautra (epidurinė, spinalinė) tokias būkles sukelia daug rečiau, todėl yra mažiau pavojingas anestezijos būdas.

Pavojingiausiomis operacijomis, atsižvelgiant į riziką išsivystyti kojų venų trombozei ir gyvybei pavojingoms komplikacijoms, laikomos:

– operacijos dėl stuburo smegenų traumos;
– kelio sąnario operacijos;
– apatinių galūnių amputacijos;
– klubo sąnario protezavimas;
– šlaunikaulio lūžių operacijos;
– kitų kojos kaulų lūžių chirurginis gydymas;
– pilvo organų operacijos;
– prostatektomija;
– ginekologinės operacijos;
– atvira meniskektomija;
– inkstų transplantacija;
– neurochirurginės operacijos.

Kiekvienos operacijos rizikos laipsnis skiriasi. Didžiausia tikimybė, jog įvyks trombozė –operuojant nugaros smegenis, šlaunikaulio kaklelį po jo lūžio. Po šių operacijų trombozė aplanko kas antrą ligonį, o po atviros meniskektomijos giliųjų venų trombozė pasireiškia kas 4–5 pacientui.

Trombozės priežastimi neretai tampa traumos, kraujo užkrėtimai. Įtakos turi kontraceptinių preparatų vartojimas, nėštumas, pogimdyminis laikotarpis, kai padidėja spaudimas kojų ir dubens venose.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Simptomai

Kartais trombozės simptomai gali būti aiškiai išreikšti, kitais atvejais ši būklė progresuoja nepastebimai. Simptomatika yra individuali, todėl kojų venų trombozė gali būti diagnozuota netikėtai, pačiam ligoniui neįtariant kokių nors pakitimų.

Dažniausiai pasitaikantys nusiskundimai:

- skausmas;
- tinimas;
- odos spalvos pokyčiai;
- išsiplėtusios ir išryškėjusios kojų venos;
- viena koja karštesnė už kitą.

Skausmas stiprėja spaudžiant blauzdos raumenis, kirkšnį, pakinklio duobę, lenkiant pėdą.

Patinimas dažniausiai būna ryškus, aiškiai matoma, kad vienos kojos apimtis didesnė nei kitos.

Pažeistos kojos oda melsva, blizganti. Nesveikoje kojoje gali atsirasti deginimo jausmas, niežėjimas, tačiau simptomų gali nebūti net esant didelės apimties venų trombozei.

15 % ligonių, kuriems atsirado plaučių arterijos embolija, prieš tai nejautė jokių kojų venų trombozės simptomų. Būtent dėl šios priežasties ši būklė tokia pavojinga ir ankstyva diagnostika ypač svarbi.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *