Paraproktitas

+2
+3 -1

Paraproktitas – tai ūminis arba lėtinis minkštųjų audinių, supančių išangę, uždegimas. Tokį uždegimą gali sukelti įvairios infekcijos. Dažniausiai paraproktitą sukelia polimikrobinė flora, tai yra, randamos kelios bakterijų rūšys. Paraproktitą gali sukelti įvairios bakterijos: stafilokokai, klostridijos, E.coli, ar kitos bakterijos. Tokie mikroorganizmai kaip tuberkuliozės, aktinomikozės ar sifilio sukėlėjai retai sukelia paraproktitą.

Infekcija į išangę supančius audinius gali patekti skirtingais būdais: tiesioginiu, su krauju ar limfa iš greta esančių uždegimo pakenktų audinių, arba įvykus traumai. Tiesiogiai infekcija gali pakliūti iš uždegiminių išangės liaukų arba pažeistos tiesiosios žarnos gleivinės. Su krauju ar limfa infekcija gali pakliūti iš tokų organų kaip prostata, šlaplė, lyties oraganai, ir sukelti antrinį paraproktitą. Trauminis paraproktitas yra retas, tačiau jis gali prasidėti, jeigu išmatose buvo kietų dalelių (pavyzdžiui, kiaušinių lukštų) ar išangė buvo pažeista kitaip. Taip pat ši liga gali išsivystyti sergant hemorojumi, išangės įplėša, opiniu kolitu, Krono liga, ar kokia nors imunodeficitinę būklę sukeliančia liga.

 

Paraproktitas gali būti klasifikuojamas įvairiai: pagal kilmę, lokalizaciją, ūmumą. Ši liga yra 2-3 kartus dažnesnė vyrams negu moterims.

Paraproktitas. Simptomai

Pagrindiniai paraproktito simptomai yra: išangės srities skausmas, sustiprėjantis sėdint ar tuštinantis, jos patinimas, paraudimas. Galimas skausmas šlapinimosi metu (dizurija), karščiavimas iki 39°C ar daugiau, šaltkrėtis, apetito sutrikimas, darbingumo sumažėjimas.

 

Jeigu ūminis paraproktitas yra laiku neišgydomas, jis tampa lėtiniu ir suformuoja pūlinį, o šis gali atsiverti į išorę suformuodamas analinę fistulę, pro kurią gali tekėti pūliai. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *