Parvovirusinė infekcija

+9
+10 -1

Parvovirusinė infekcija – tai labai užkrečiama virusinė liga, būdinga vaikams ir sukelianti specifininį bėrimą ant veido. Kitaip ši liga dar vadinama infekcine eritema, arba penktąja liga, nes istoriškai parvovirusinė infekcija buvo viena iš labai dažnų vaikams būdingų ligų, sukeliančių įvairius bėrimus. Šią ligą sukelia žmogaus parvovirusas B19, priklausantis Parvoviridae virusų šeimai. Jis yra užkrečiamas ir plinta oro-lašeliniu būdu, taip pat gali būti perduodamas perpilant kraują, transplantuojant kaulų čiulpus, gali pereiti vaisiui iš motinos per placentą.

Žmogus pasidaro užkrečiamas likus daugmaž 10 dienų iki atsirandant bėrimui, o šiam atsiradus, kitų žmonių toks asmuo užkrėsti jau nebegali. Kartą persirgęs infekcine eritema, žmogus nuo jos tampa apsaugotas visam gyvenimui. Liga yra paplitusi tarp 3-15 metų amžiaus vaikų ir yra ypač dažna tarp pradinės mokyklos moksleivių. Nors šia liga galima susirgti visais metų laikais, ji yra dažnesnė žiemos ir pavasario mėnesiais.

Dauguma vaikų šia infekcija perserga labai lengvai ir jiems nereikalingas joks specifinis gydymas. Tačiau kai kuriems žmonėms, ypač jeigu šia infekcija suserga suaugęs žmogus, parvovirusinė infekcija gali būti sunki. Nėščios moterys, susirgusios šia liga, gali pagimdyti ligos paveiktą vaiką. Ši infekcija taip pat yra pavojingesnė asmenims, turintiems mažakraujystę ar silpną imuninę sistemą. 

Parvovirusinė infekcija. Simptomai

Apie 25% atvejų parvovirusinė infekcija būna besiptomė, o kartais ji pasireiškia silpnais nespecifiniais požymiais. Kitais atvejais ligos simptomai priklauso nuo to, vaikas ar suaugęs ja serga. Vaikams liga prasideda tokiais požymiais: gerklės skausmu, nedideliu karščiavimu, galvos skausmu, silpnumu, niežuliu, virškinimo sutrikimais. Tada atsiranda parvovirusinei infekcijai būdingas specifinis bėrimas: dažniausiai jis būna ant abiejų skruostų, yra ryškiai raudonas, skruostai būna patinę. Pamažu bėrimas gali išplisti į rankas, liemenį, šlaunis ir sėdmenis. Šiose vietose bėrimas būna rožinės spalvos, kiek iškilęs. Toks bėrimas gali trukti iki trijų savaičių, tai atsirasdamas, tai vėl pradingdamas, sustiprėdamas nuo karčio ar saulės.

Suagususieji dažniausiai perserga kitokiomis nei bėrimu pasireiškiančiomis parvovirusinės infekcijos formomis. Jiems dažniausiai yra sąnarius paveikianti ligos forma, trunkanti nuo kelių dienų iki kelių savaičių ir pažeidžianti rankų, riešų, kelių ir čiurnų sąnarius.

 

Jeigu moteris apsikrėtė parvovirusine infekcija nėštumo metu, yra 30% rizika, jog ji šią infekciją perduos vaisiui. Nustatyta, jog 5-10% tokių atvejų vaisius žūsta. Kitais atvejais vaisiui gali išsivystyti įvairios kitos komplikacijos: vaisiaus vandenė, hepatitas, sunki mažakraujystė, širdies raumens uždegimas ar širdies nepakankamumas. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *