Plokščialąstelinis vėžys

0
+0 -0

Plokščialąstelinis vėžys – tai dažna odos vėžio forma, išsivystanti iš plonų plokčių ragėjančių ląstelių, sudarančių viršutinį odos sluoksnį. Dažniausiai šis piktybinis susirgimas nėra labai pavojingas, tačiau kai kuriais atvejais jis gali būti gana agresvyvus. Negydoma plokščialąstelinė karcinoma gali užaugti labai didelė ar net išplisti į kitas kūno vietas ir sukelti įvairių komplikacijų.

 

Daugumą plokščialąstelinio vėžio atvejų sukelia ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis odai, jeigu daug laiko praleidžiama soliariume, deginantis lauke ar dirbant po saule. Visgi kartais šis susirgimas išsivysto odoje, kurios ultravioletiniai spinduliai neveikia ar veikia ne taip jau dažnai. Todėl yra manoma, kad egzistuoja ir kitokios plokščialąstelinio vėžio priežastys. Tai galėtų būti įvairūs toksiški chemikalai arba įvairios medžiagos, būklės ir ligos, slopinančios imunitetą. Taigi veikiant šiems veiksniams odos ląstelėse ima vykti pokyčiai, kurių metu įvyksta lastęlių DNR medžiagos mutacijos. Tai nulemia, jog ląstelės ima netaisyklingai ir nesuvaldomai dalintis bei daugintis ir pradeda formuoti auglį.

Padidintos rizikos susirgti plokščialąsteliniu vėžiu grupei priklauso asmenys, kurie: turi labai šviesią odą, dirba lauke arba daug deginasi, buvo stipriai nudegę po saule, turėjo ikivėžinį odos susirgimą (pavyzdžiui, aktininę keratozę), jau sirgo odos vėžiu, turi silpną imuninę sistemą arba serga retais genetiniais sutrikimais, kurie padidina jautrumą saulės spinduliams, pavyzdžiui pigmentine kseroderma. 

Plokščialąstelinis vėžys. Simptomai

Dažniausiai plokščialąstelinis vėžys išsivysto kūno vietose, kurias dažnai veikia saulės spinduliai, pavyzdžiui, galvos, plaštakų nugarinių paviršių ar ausų odoje. Tačiau visgi šis susirgimas gali išsivystyti bet kurioje kūno odoje, įskaitant burną, išangę ar lyties organus. Plokščialąstelinis vėžys gali pasireikšti: kietu raudonu guzeliu; plokščia žvynuota ar šašuota žaizda; žaizda, atsiradusia ant seno rando ar opos; raudona žaizda ar grubia sudirgusia žyme burnoje, raudona iškilusia žyme, panašia į karpą, šalia išangės ar ant lytinių organų. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *