Priaugusi, įaugusi ar peraugusi placenta

+2
+3 -1

Priaugusi, įaugusi ar peraugusi placenta – tai patologija, kai placenta priauga, įauga ar perauga gimdos sieną nėštumo metu. Ši būklė gali būti pavojinga motinos gyvybei gimdymo metu ir reikalauja greitos gydytojų reakcijos bei chirurginio įsikišimo.

Placenta – tai disko formos darinys, reikalingas vaisiui gauti visas reikalingas medžiagas iš motinos kraujo ir perduoti šalinimo produktus į jos kraują. Placentą su vaisiumi jungia virkštelė. Placenta užtikrina, kad vaisiaus ir motinos kraujas nesimaišytų tarpusavyje, bet tarp jų vyktų medžiagų apykaita. Normos atveju ji yra prisitvirtinusi prie gimdos sienos, o gimus vaisiui atsidalina nuo jos savaime.

Gimdos sieną sudaro trys sluosniai: gleivinė, raumeninis sluoksnis ir serozinis dangalas, supantis gimdą iš išorės. Kartais, daugmaž 1 atveju iš 2500, placenta įsitvirtina gimdos sienoje pernelyg giliai. Priaugusiai placentai (placenta accreta) būdingas placentos priaugimas prie gimdos sienos, tačiau ji nesiekia gimdos raumeninių skaidulų. Ji išsivysto todėl, kad nėra specialaus sluoksnio, kuris paprastai skiria placentą nuo gimdos sienos. Priaugusi placenta būna apie 75% visų placentos augimo sutrikimų atvejų. Įaugusi placenta (placenta increta) tvirtinasi pire raumeninių gimdos sienos skaidulų, ji būna apie 15% visų placentos augimo sutrikimų atvejų. Peraugusi placenta (placenta percreta) yra pati rečiausia (sudaro apie 5% placentos augimo sutrikimo atvejų) ir pasireiškia tuo, jog placenta visiškai perauga gimdos sieną ir tvirtinasi ne tik joje, bet ir už jos ribų, pavyzdžiui, prie šlapimo pūslės.

Nėra žinoma, kas nulemia tokius placentos augimo sutrikimus, bet kartais jie gali būti siejami su placentos pirmeiga ar cezario pjūvio operacija ankstesnio nėštumo metu. Galimi rizikos veiksniai yra rūkymas ir vyresnis amžius (daugiau nei 35 metai).

Priaugusi, įaugusi ar peraugusi placenta. Simptomai

Priaugusi, įaugusi ar peraugusi placenta gali sukelti kraujavimą iš makšties paskutiniuoju nėštumo trimestru.

Taip pat ji pasireiškia tuo, jog placenta neatsidalina savaime nuo gimdos sienos paskutiniu gimdymo laikotarpiu po to, kai gimsta vaisius. Tai gali sukelti gausų, gyvybei pavojingą kraujavimą. 

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *