Šlapimo nelaikymas

+4
+4 -0

Šlapimo nelaikymas – tai sutrikimas, kuriam būdingas požymis – nekontroliuojamai išsiskiriantis šlapimas ir nesugebėjimas šlapinimosi proceso sulaikyti. Ši liga gali pasireikšti staigiai ir netikėtai bet kuriuo amžiaus periodu, tačiau tai gali būti tik laikinas sutrikimas dėl perdisponuojančios esamos sveikatos būklės (pavyzdžiui, ūmi šlapimo takų infekcija, sąmonės netekimas, vaistų poveikis). Moterys, vyresnės nei 50 metų amžiaus, yra didžiausioje rizikos grupėje. Lėtinis šlapimo nelaikymas yra kompleksinė problema, skiriami keli lėtinio šlapimo nelaikymo tipai, kurie turi skirtingas priežastis.

Urgentinis šlapimo nelaikymas. Tai būklė, kai ligonis nesugeba sulaikyti šlapimo esant stipriam šlapinimosi poreikiui. Šios situacijos metu šlapimo pūslės sienelės raumenys susitraukia spontaniškai ir nevalingai, todėl jaučiamas poreikis šlapintis, net jei pūslėje yra nedidelis kiekis šlapimo. Dažniausios urgentinio šlapimo nelaikymo priežastys – cukrinis diabetas, infarktas, demencija, Parkinsono liga (degeneracinė smegenų liga, pasireiškianti nekontroliuojamu galūnių drebėjimu ir intelekto sutrikimais) ir išeminė sklerozė (uždegiminė smegenų dangalų liga, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenis), šlapimo takų infekcijos, prostatos išvešėjimas, šlapimo pūslės onkologinės ligos. 

Įtampos šlapimo nelaikymas. Tai dažniausias ligos tipas, pasireiškiantis nevalingu pasišlapinimu, kai padidėja spaudimas pilve (kosint, juokiantis, čiaudint, keliant sunkius daiktus), o silpni dubens raumenys (jie palaiko šlapimo pūslę, gimdą, makštį ir tiesiąją žarną) nesulaiko iš spaudžiamos šlapimo pūslės išsiskiriančio šlapimo. Šis šlapimo nelaikymo tipas dažnesnis daug kartų gimdžiusioms moterims, nutukusiems ir pagyvenusiems žmonėms.

Neurogeninis šlapimo nelaikymas. Sergant šio tipo sutrikimu būdingas šlapimo nutekėjimas dėl centrinės nervų sistemos pažeidimų (galvos ar nugaros smegenų), kai poreikis šlapintis net nejaučiamas. Nervų ligos lemia šlapimo pūslės raumenų ir raukų disfunkciją. 

Persipildymo šlapimo nelaikymas pasireiškia, kai šlapimo pūslė iki kritinės ribos persipildo šlapimu. Kita priežastis – susiaurėję šlapimo takai (vyrams dėl prostatos išvešėjimo, moterims – navikiniai procesai).

Šlapimo nelaikymas. Simptomai

Kiekvienam sergančiajam simptomai gali būti skirtingi, tačiau pagrindiniai yra šie: negalėjimas pasišlapinti, skausmas (susijęs su pūslės prisipildymu), progresuojantis šlapimo takų silpnėjimas be visiško šlapimo pūslės išsituštinimo, padažnėjęs šlapinimasis, dažnas nekontroliuojamas poreikis šlapintis, dažnos šlapimo takų infekcijos. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *