Stemplės vėžys

+1
+4 -3

Stemplės vėžys – tai piktybinis stemplės susirgimas.

Stemplė – tai vamzdelio pavidalo organas, jungiantys ryklę su skrandžiu, juo sukramtytas maistas patenka į tolimesnes virškinamojo trakto dalis.  Dažniausiai stemplės vėžys išsivysto iš ląstelių, kurios dengia stemplės gleivinę. Kaip ir kiti piktybiniai susirgimai, stemplės vėžys išsivysto tada, kai ląstelių genetinė medžiaga pakinta taip, jog tos ląstelės ima nesuvaldomai ir netaisyklingai dalintis bei augti.

Nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šiuos pokyčius, bet manoma, kad jų riziką galėtų didinti šie veiksniai: alkoholio vartojimas, tulžies refluksas, achalazija (stemplės raumenų atsipalaidavimas), labai karštų gėrimų ir maisto produktų ar patiekalų vartojimas, mažas vaisių ir daržovių vartojimas, gastroezofaginio reflukso liga, nutukimas, ikivėžiniai stemplės gleivinės pakitimai (Bareto stemplė), radiacinis krūtinės ar viršutinės pilvo dalies gydymas, rūkymas. Kai kuriose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, Azijoje ar kai kuriose Afrikos šalyse, stemplės vėžys yra daug labiau paplitęs nei kitur. Šia liga daug dažniau nei moterys serga vyrai.

Stemplės vėžys, atsižvelgiant į tai, iš kokių ląstelių jis išsivystė, gali būti skirstomas į keletą rūšių: adenokarcinomas (kai vėžys išsivysto iš liaukinių ląstelių), plokščiųjų ląstelių karcinomas (kai vėžys išsivysto iš epitelinių gleivinės ląstelių) ir kitus retus tipus (pavyzdžiui choriokarcinomas, limfomas, melanomas, sarkomas arba smulkiųjų ląstelių vėžį). 

Stemplės vėžys. Simptomai

Ligos pradžioje stemplės vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Vėliau ryškėja tokie ligos požymiai: sunkumas ryjant (disfagija), vėmimas po valgio, nepaaiškinamas svorio kritimas, krūtinės skausmas, spaudimas ar deginimas, vėmimas krauju, sutrikęs virškinimas, graužiantis rėmuo, nuolatinis kosulys ar krenkštimas. 

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *