Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Vasario 11, 2015 | Aliona Aleksandrovič
+10
+11 -1

Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė), 35–45 cm ūgio, sveriantis 1 000–2 500 g. Tačiau šiais laikais gali išgyventi ir gerokai mažesni naujagimiai, kurie dėl tam tikrų savo, motinos ar gamtos priežasčių gimsta anksčiau numatyto laiko. Šįkart domimės, su kokiais sunkumais susiduria per anksti gimęs mažylis ir jo tėvai. 

Ar tiesa, kad neišnešioti naujagimiai dažniau serga? 

„Nustatyta, kad cerebriniu paralyžiumi, mokymosi ir elgesio sutrikimais, taip pat kvėpavimo sistemos ligomis dažniau serga per anksti gimę vaikai.“ Kiekvienas vaikas yra individualus ir tai nėra aksioma, tinkanti visiems be išimties. Vis dėlto pastebimas neišnešiotų naujagimių ir didesnio sergamumo ryšys: kuo anksčiau vaikas gimsta, tuo didesnė sveikatos sutrikimų tikimybė. Nuodugnaus tyrimo metu buvo tirti naujagimiai, gimę ne vėliau kaip 26 nėštumo savaitę. Nustatyta, kad cerebriniu paralyžiumi, mokymosi ir elgesio sutrikimais, taip pat kvėpavimo sistemos ligomis dažniau serga per anksti gimę vaikai. 

Dažniausiai tam tikri kvėpavimo sutrikimai išsivysto todėl, kad plaučiams nepakanka laiko visiškam išsivystymui. Tokiam naujagimiui dažnai taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija arba CPAP (prietaisas, generuojantis nepertraukiamą teigiamo oro slėgį) terapija. Kai kuriems prireikia papildomo deguonies net išrašius iš ligoninės, tačiau po kurio laiko mažylis ima kvėpuoti savarankiškai. 

Dalis neišnešiotų naujagimių gimsta turėdami širdies ydą, reikalaujančią chirurginės operacijos. Pirmomis dienomis neišnešiotiems naujagimiams dažniau pasitaiko kraujo išsiliejimų į smegenis, sunkių infekcijų ir virškinamojo trakto sutrikimų, dėl to mažyliai turi būti įdėmiai stebimi tiek tėvų, tiek gydytojų. 

Ar neišnešiotas naujagimis vystosi lėčiau? 

Net ir praėjus ilgesniam laikui tėveliai neturėtų pamiršti, kad jų vaikas gimė per anksti. Reikėtų suvokti, kad toks mažylis vaikščioti ar kalbėti pradės kiek vėliau nei jo bendraamžiai. Dažniausiai kūdikio raidos etapai atsilieka tiek, kiek jis gimė per anksti. 

Pastebėta, kad neišnešiotiems vaikams dažniau prireikia pagalbos mokykloje, bet ne visiems. Tai labiau priklauso nuo neišnešiotumo lygio: kuo anksčiau kūdikis gimė, tuo dažniau kyla sunkumų mokantis. Pusės vaikų, gimusių labai anksti, pažymiai mokykloje yra mažesni nei mokymosi vidurkis. O laiku gimusių vaikų tarpe prasčiau besimokančių pasitaiko vos 5 %. 

Vaikui nesiseka mokytis? Sužinokite, kaip jam padėti!

„Naudokitės spalvotais pieštukais ir skirtingų spalvų lipniais lapeliais. Užrašykite ant jų tai, ką svarbu atsiminti ir klijuokite juos ant sienų, langų ar šaldytuvo durų.“ 

Daugiau patarimų rasite čia:
Ką daryti, kad vaikui sektųsi mokykloje? » 

Neišnešioti vaikai susiduria su mokymosi sunkumais: 

  • kopijuojant žodžius ir paveikslėlius (ypač esant keliems objektams);
  • bandant sudėti dėlionę;
  • rašant;
  • dėliojant įvykius į logišką seką;
  • užmezgant ryšius su aplinkiniais;
  • suprantant garsus ir t. t. 

Pastebėta, kad anksčiau gimę vaikučiai dažniau turi elgesio sutrikimų. Dažniausiai jie pasireiškia dar ikimokykliniu laikotarpiu. Toks vaikas gali tapti agresyvus žaidimų metu, todėl kiti vaikai gali atsisakyti su juo žaisti; nepaiso draudimų ir įspėjimų; netoleruoja rutinos pokyčių; negali žaisti ramiai ir tyliai, nuolat juda. 

Suomių mokslininkų atliktas tyrimas 

Helsinkyje atlikto tyrimo metu buvo ištirti naujagimiai, gimę 1930–1940 m. Viso 9 000 naujagimių, iš kurių 500 buvo gimę per anksti. Praėjus tam tikram laiko tarpui, tiriamiesiems suaugus, buvo palygintas abiejų grupių išsilavinimo lygis, taip pat darbo veikla ir darbo užmokestis. Nustatyta, kad kadaise neišnešioti suaugusieji dažniau dirbdavo darbininkais, atliekančiais fizinį darbą, įgydavo žemesnį išsilavinimą ir uždirbdavo mažiau nei jų bendraamžiai, gimę laiku. 

Neišnešiotas naujagimis – tai ne tik didelis išbandymams ir rūpestis gydymo įstaigos personalui, kuris siekia išsaugoti per anksti pasaulį išvydusio mažylio gyvybę, bet ir didelis rūpestis tėvams. Tėveliai turėtų suprasti, kad jų kūdikis pareikalaus itin atidžios priežiūros, meilės ir kantrybės tiek jam gimus, tiek paaugus ateityje.

+10
+11 -1
  • Priešlaikinis gimdymas
  • Neišnešiotas naujagimis
  • Cerebrinis vaikų paralyžius
  • Neišnešioti naujagimiai
  • Vaikų gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *