Atšilus klimatui pasisaugokime erkių

Kovo 22, 2017 | L.Rimgailė
+6
+6 -0

Saulei lepinant vis dažniau ir dažniau, nevengiame daugiau laiko praleisti gamtoje. Deja, tačiau laikas gamtoje ne visada gali praeiti maloniai. Grįžus namo galime pastebėti, jog malonus pasivaikščiojimas po mišką tapo tikru galvos skausmu, mat  į mūsų kūną ėmė ir įsisiurbė maža erkutė. Šis, laiku nepašalintas, svetimkūnis gali padaryti didelės žalos mūsų sveikatai. Taigi, kaip apsisaugoti nuo erkių  ir ką daryti, jeigu tas mažas miško gyventojas ėmė ir įsisiurbė į mūsų kūną?

Po pasivaikščiojimo miške ar malonaus pikniko ant pievos – savitikra

Atšilus klimatui ne tik mes lendame į lauką – suaktyvėja ir erkės. Sakoma, jog erkių aktyviausias laikotarpis yra nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos. Būtent šiuo metu labiausiai reikėtų pasisaugoti šių mažųjų miško ir pievų gyventojų.

Daugelis iš mūsų žino, kaip apsisaugoti nuo erkių, (pvz. einant į mišką stengtis palikti kuo mažiau atvirų kūno vietų, dėvėti šviesius drabužius, galvą uždengti skarele ar kepure), tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai net ir žinojimas ir tokių taisyklių laikymas neapsaugo mūsų nuo erkių.

Parėję iš miško dažnai imame tikrintis, ar neparsinešėme erkių. Jei netyčia ant savęs randame erkę, kuo skubiau ją bandome ištraukti ir pašalinti iš savo kūno.

Neturint specialaus traukiklio erkę galima patiems bandyti pašalinti su pincetu, tačiau reikia atsiminti, kad traukiant ją itin svarbu nesugriebti už pilvelio, nes erkė gali nutrūkti. Kaip galima labiau reikia stengtis erkutę paimti už galvutės ir traukti sukamuoju judesiu, o ištraukus – tą vietą dezinfekuoti. Dezinfekcija yra būtina ir tuo atveju, jei erkutės ištraukti nepavyko, liko galvutė. Tokiu atveju reikia tik tą vietą dezinfekuoti ir palikti, organizmas pats turėtų pašalinti tokį svetimkūnį. 

"Nors Laimo liga ir erkinis encefalitas – tai dvi skirtingos ligos, tačiau kartais jos vis dar yra maišomos, mat simptomai tiek vienos, tiek kitos ligos gali būti labai panašūs"

Nepašalinus erkės gresia erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas – tai bene viena labiausiai paplitusių ir žinomų ligų, kurias sukelia įsisiurbusios erkės. Tiesa, erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik nuo įsisiurbusios erkės, bet ir vartojant užsikrėtusių gyvulių nevirtintą pieną. Todėl tiems, kurie rūpinasi savo sveikata, yra rekomenduojama nenaudoti termiškai neapdoroto pieno ar jo produktų. Yra žinoma, jog virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 laipsnių temperatūrai – per 5 minutes.

Susirgus erkiniam encefalitui žmogų pradeda varginti simptomai, kurie yra labai panašūs į gripo. Tokie simptomai, kaip aukšta temperatūra, sąnarių skausmas, galvos skausmas, atsiradęs bendras silpnumas, nuovargis net ir be vaistų savaime gali praeiti per pora dienų, tačiau ne visi pasveiksta iki galo, kai kuriems ir vėl gali pasireikšti po savaitės aukšta temperatūra, be viso to atsirasti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas ir svaigimas, pusiausvyros sutrikimai, paralyžiai ar net koma.  Specifinio gydymo erkiniui encefalitui nėra, gydomi tik simptomai.

Norint išvengti erkinio encefalito ligos yra rekomenduojama skiepytis. Pasiskiepijus trimis skiepais. Po pirmo skiepo, praėjus 1-3 mėnesiams, leidžiamas antrasis, o trečiasis skiepas nuo erkinio encefalito būna tik po 1 metų. Vėliau rekomenduojama skiepytis vieną kartą kas 3-5 metus. Vaikus nuo erkinio encefalito galima pradėti skiepyti nuo 1 metų. Po tokių skiepų didžiajai daliai žmonių susidaro apsauginiai antikūniai.

Užuominų apie erkinio encefalito viruso sukeltą ligą galima aptikti dar XVIII a. skandinavų bažnytiniuose įrašuose, tačiau pirmasis medicininis ligos aprašymas buvo pateiktas tik 1931 m. Austrijoje, gydytojo H. Šnaiderio (H. Schneider). Tais metais buvo pastebėta, kad erkinis encefalitas kartojasi sezoniškai – pavasarį ir ankstyvą vasarą. Deja, nebuvo žinoma, kas ir kodėl sukelia šią sunkią ligą. Šiais laikais turime kur kas daugiau atsakymų, tad pats laikas pasidomėti, kas sukelia erkinį encefalitą ir kaip nuo jo apsisaugoti.

Plačiau:

Erkinis encefalitas – sunki liga, kurios galima išvengti

„O gal man ne erkinis encefalitas, bet Laimo liga?“

Nors Laimo liga ir erkinis encefalitas – tai dvi skirtingos ligos, tačiau kartais jos vis dar yra maišomos, mat simptomai tiek vienos, tiek kitos ligos gali būti labai panašūs: vargina karščiavimas, sąnarių skausmas, raumenų skausmas, galvos skausmas, tačiau vienas iš pagrindinių bruožų, kuris išduoda, jog tai – Laimo liga (boreliozė) –  erkės įkandimo vietoje, po 3-5 dienų, atsirandusi ant odos raudona dėmė.

Jei po smagaus pasivaikščiojimo miške grįžote su maža erkute – nepanikuokite, pabandykite ją patys ištraukti: ne kiekvienas kad ir užsikrėtusios erkės įkandimas baigiasi liga.

 

L. Rimgailė

+6
+6 -0
  • Laimo liga
  • Encefalitas
  • Erkinis encefalitas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *