Avarijų grėsmė – nugaros smegenų trauma

Rugpjūčio 19, 2014 | Simonas Griškevičius
+4
+4 -0

2004 m. duomenimis, Lietuvoje per metus nugaros smegenų pažeidimus patiria apie 140 žmonių. Maždaug viena trečioji pacientų dalis jaunesni nei 30 m. Palyginti su kitomis Europos valstybėmis Lietuvoje traumos beveik dvigubai dažnesnės. Nugaros smegenų trauma ištinka dėl stuburo pažeidimo, įskaitant slankstelius, raiščius ir tarpslankstelinius diskus. Šios traumos pasekmės gali būti labai liūdnos: paralyžius, kūno funkcijų praradimas žemiau pažeidimo srities... 

Nugaros smegenys ‒ tai neuronų kūnelių ir ataugų pluoštas, apsuptas ir saugomas stuburo slankstelių. Šis minkštasis audinys driekiasi nugaros smegenų kanalu (stuburo viduriu). Iš galvos smegenų ir viso kūno nugaros smegenys nuolatos gauna elektrinius impulsus. 

Staigus ir stiprus smūgis į stuburą gali sulaužyti, išnarinti ar suspausti slankstelius ir nulemti nugaros smegenų traumą. Šautinė ar durtinė žaizda taip pat gali pažeisti nugaros smegenis. Po traumos įvykęs kraujavimas, tinimas, uždegimas ir skysčių kaupimasis nugaros smegenyse ar šalia jų dažnai sukelia dar didesnę žalą. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, artritas, vėžys, uždegimas, infekcijos ar tarpslankstelinių diskų degeneracija taip pat gali pažeisti nugaros smegenis. 

Nugaros smegenų traumų klasifikacija 

Neretai jaunuoliai, šokdami ant galvos į vandenį, susilaužo kaklo slanksteliusDažniausia nugaros smegenų traumos priežastis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje ‒ automobilių avarijos ir kritimai. Vasaros metu į neurologijos skyrius patenka daug jaunų vaikinų, kurie susilaužo kaklo slankstelius šokdami ant galvos į vandenį ir eapskaičiuodami vandens telkinio gylio. Rečiau nugaros smegenys pažeidžiamos smurtinių atvejų metu, taip pat užsiimant ekstremaliu (bet nebūtinai) sportu. Kartais traumų priežastys lieka neaiškios. 

Nugaros smegenų pažeidimo sunkumas priklauso nuo pažeidimo vietos ir stiprumo. Kuo aukštesnis pažeidimo lygis, tuo daugiau kūno funkcijų netenkama ‒ paralyžiuojamos rankos, liemuo, kojos ir dubens organai (tetraplegija). Trauma įvykusi žemai, juosmeninėje nugaros dalyje, paralyžiuoja tik kojas (paraplegija), dubens organus ir juosmeninę kūno dalį. 

Traumos sukeltos pasekmės dar skirstomos į visišką paralyžių – beveik visi judesiai ir jutimai žemiau pažeidimo lygio prarandami, ir nevisišką paralyžių, kai įmanoma atlikti tam tikrus judesius ir išlieka bent dalis jutimų. 

Nugaros smegenų simptomai: 

  • judesių praradimas;
  • jutimų praradimas (karščio, šalčio, lietimo ir kiti);
  • nekontroliuojama žarnyno ir šlapimo pūslės funkcija;
  • sustiprėję kai kurie refleksai arba spazmai;
  • lytinės funkcijos pakitimai;
  • geliantis aštrus skausmas dėl nervų pažeidimo;
  • sunku kvėpuoti, kosėti. 

Jei patyrus stiprų smūgį į nugarą jaučiami nemalonūs skausmai, spaudimas kakle, galvoje ar nugaroje, taip pat silpnumas, koordinacijos mažėjimas, galūnių tirpimas ir sunkumas einant ar kurios nors kūno dalies paralyžius, didelė tikimybė, kad patyrėte nugaros smegenų sužalojimą. Pastebėjus šiuos požymius, būtina kuo greičiau skambinti greitajai medicinos pagalbai. 

Nugaros smegenų pažeidimų gydymas 

„Suteikiant pirmąją pagalbą svarbiausia palaikyti kvėpavimo funkciją, išvengti šoko ir kraujo krešulių susidarymo, stabilizuoti kaklą įtvaru.“ Pirmoji pagalba. Iš karto po trauminio įvykio greitosios pagalbos darbuotojai imobilizuoja sužeistojo kūną prie specialių neštuvų, skirtų paciento transportavimui į ligoninę. Suteikiant pirmąją pagalbą svarbiausia palaikyti kvėpavimo funkciją, išvengti šoko ir kraujo krešulių susidarymo, stabilizuoti kaklą įtvaru. 

Vaistai. Jeigu diagnozuojamas nugaros smegenų pažeidimas, pacientui duodama tam tikrų vaistų, kurie gali šiek tiek sumažinti traumos padarinius. Vis dėlto šie vaistai veiksmingi tik tuomet, jei yra vartojami iš karto po traumos. Taip pat svarbu paminėti, jog vaistai nėra veiksmingi visiems pacientams. 

Operacijos. Įvykus traumai bet kuris paciento judesys gali dar labiau ją pabloginti, todėl gydytojai naudoja specialius metalinius įtvarus stuburo stabilizavimui ar perrikiavimui. Kartais reikalingos operacijos kaulų fragmentams, tarpslankstelinių diskų išvaržoms ar svetimkūniams pašalinti, taip pat skausmo sumažinimui ir potencialių deformacijų užkirtimui. 

Reabilitacija. Su pacientu, kuriam pažeistos nugaros smegenys, dirba visa reabilitacijos komanda. Kineziterapeutas dirba su pacientu ir stiprina sveikų raumenų jėgą, o ergoterapeutas apmoko, kaip kompensuoti tam tikrus pradingusius įgūdžius. Trauma pacientą sukrečia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai, todėl su juo bendrauja ir psichologas, kurio užduotis ‒ padėti susitaikyti su esama padėtimi. 

Moderniosios technologijos, padedančios neįgaliesiems 

Šiuolaikinės technologijos greitai vystosi ir jau dabar pacientams su nugaros smegenų pažeidimais siūlomos kompensacinės priemonės, suteikiančios daugiau savarankiškumo. Paprasčiausios techninės priemonės būtų: specialūs elektriniai vežimėliai, kompiuterinės įrangos pritaikymas neįgaliųjų poreikiams. 

Šiuo metu greitai vystoma egzoskeletinė technologija. Jau sukurti pirmieji išorinio šarvo modeliai, padedantys neįgaliems žmonėms vaikščioti. Efektyvi, bet brangi priemonė ‒ funkcinė elektrostimuliacija, kai prie paciento galūnių pritvirtinamas prietaisas, generuojantis elektros impulsus ir sukuriantis tam tikrą judesių stereotipą. 

Taip pat kuriami vaistai, kurie padėtų regeneruoti nervinių ląstelių ataugoms ar pagerintų likusių nervų funkcionalumą. Mokslininkai kuria ir neuroprotezus ‒ smegenų ir kompiuterio sąsają. Smegenyse integruoti elektrodai užrašo neuronų signalus ir išverčia juos į kompiuterinę programą, kuri judina galūnės protezą. Ši technologija vis dar kuriama, bet žada rimtus pokyčius. Taigi belieka laukti naujų mokslinių pasiekimų ir nepamiršti rūpintis savo ir artimųjų sveikata.

Taip pat skaitykite:
Kineziterapija – geriausias būdas vėl atsistoti ant kojų »
Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui? Naudingi patarimai »
Potrauminio streso sutrikimas »

+4
+4 -0
  • Trauminis šokas
  • Potrauminio streso sutrikimas
  • Kineziterapija
  • Kineziterapijos nauda
  • Neurologija
  • Ergoterapija
  • Nugaros smegenų trauma

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *