Burnos pienligė – nusilpusio imuniteto ženklas

Rugsėjo 18, 2014
+11
+17 -6

Grybelines organizmo infekcijas, taip pat ir burnos pienligę, sukelia mikroskopiniai grybeliai. Daugiau nei 50 % pasaulio žmonių nešioja Candida rūšies grybelį burnoje, ant odos ar lytinių organų gleivinės kaip normalią organizmo mikrofloros dalį. Paprastai šie grybeliai nesukelia ligos. Tik nusilpus imuninei sistemai, burnoje apsigyvena patogeninės grybelio Candida rūšys ir joms ėmus nekontroliuojamai daugintis žmogus suserga grybeline infekcija – burnos kandidamikoze. 

Paprastai imuninė sistema sustabdo ir neleidžia kenksmingiems virusams, bakterijoms ir grybeliams įsitvirtinti žmogaus organizme. Taip pat efektyviai palaiko balansą tarp „gerųjų“ ir „blogųjų“ mikrobų. Tačiau kartais šie apsauginiai imuniteto mechanizmai sutrinka ir leidžia nekontroliuojamai daugintis mikroorganizmams, sukeliantiems įvairius susirgimus. Taip gali nutikti sergat įvairiomis ligomis, kurios silpnina imunitetą; vartojant vaistus – antibiotikus, prednizoloną ir kt. 

Taigi stipriai nusilpus imunitetui gali išsivysti ir burnos pienligė. Burnos pienligę, kitaip burnos kandidamikozę, sukelia grybelis Candida albicans, kuris apsigyvena ir dauginasi burnos gleivinėje, o būdingiausias ligos simptomas – baltos apnašos, išvaizda primenančios pieną. 

Imunitetą silpninančios ligos 

Verta paminėti kelias dažniau pasitaikančias ligas, darančias įtaką imuninei sistemai ir galinčias paskatinti pienligės išsivystymą. 

„Pasikartojančios burnos pienligės infekcijos gali būti vienas pirmųjų ŽIV infekcijos ženklų.“ ŽIV (AIDS). Žmogaus imunodeficito virusas (AIDS susirgimo sukėlėjas) pažeidžia ir naikina žmogaus imuninės sistemos ląsteles, todėl žmogus tampa daug imlesnis įvairioms infekcijoms, kurias įprastinėmis sąlygomis organizmas nugalėtų. Pasikartojančios burnos pienligės infekcijos gali būti vienas pirmųjų ŽIV infekcijos ženklų. 

Vėžiniai susirgimai. Sergančių vėžiu žmonių imuninė sistema paprastai būna nusilpusi dėl pačios ligos arba jos gydymo (chemoterapijos ar radioterapijos). Vėžiniai susirgimai ir gana agresyvus jų gydymas smarkiai didina riziką susirgti pienlige. 

Cukrinis diabetas. Jei cukrinis diabetas yra visiškai negydomas arba liga blogai kontroliuojama, seilėse gali kauptis gana dideli cukraus kiekiai, o tai sudaro palankią terpę augti ir daugintis Candida grybeliams. 

Makšties Candida infekcijos. Makšties kandidozės sukeliamos to paties grybelio, kaip ir burnos pienligė. Nors paprastai ši infekcija moteriai nepavojinga, tačiau jei ja užsikrečia nėščioji, ji infekciją gali perduoti naujagimiui gimdymo natūraliais takais metu. Tokiu būdu naujagimis gali susirgti burnos pienlige. 

Burnos pienligės požymiai 

Kartais burnos pienligės simptomai gali būti sunkiai pastebimi, tačiau dažniausiai simptomų pasireiškimas priklauso nuo ligos, sukėlusios imuniteto nusilpimą, priežasties. Burnos kandidamikozė gali išsivystyti staiga ir greitai pranykti arba ji gali būti lėtinė, ilgai gydoma. Galimi pienligės požymiai: 

  • balkšvos apnašos ant liežuvio, vidinių skruostų paviršių, liežuvio šaknies, kartais ant gomurio, dantenų ar tonzilių (apnašos gali išsidėstyti salelėmis arba susilieti į vientisą plėvę);
  • skausmas;
  • nubraukus apnašas gali prasidėti nestiprus kraujavimas;
  • skilinėjantys ir paraudę lūpų kampučiai (ypač žmonėms, nešiojantiems dantų protezus);
  • švelnių apnašų pojūtis burnoje;
  • skonio nejautimas.
1 2
+11
+17 -6
  • Vidaus ligų gydytojai
  • Nusilpęs imunitetas
  • Pienligė
  • Burnos kandidamikozė
  • Kandidamikozė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *