Kaip malšinti skausmą?

Balandžio 07, 2017 | L.Varanvičienė
+6
+6 -0

Skausmas yra nemalonus pojūtis. Nei vienas nenorėtumėte jo jausti. Tačiau jis turi ir pozityvų aspektą. Skausmas įspėja, kad organizmui kažkas blogai. Tai gali būti sužeidimas, liga ar net psichologinės problemos, kaip įtampa, nerimas, nuovargis. Reaguojant į skausmą, nagrinėjamos priežastys ir bandoma jas gydyti ar keisti gyvenimo būdą.

Kas yra skausmas?

Skausmo jutimas – tai smegenų atsakas į elektrinių ar cheminių veiksnių kombinacijas bet kuriame kūno taške. Pavyzdžiui, vaikščiojate basas ir įsiduriate kojos pirštą. Informacija apie skausmingą įvykį koduotais elektriniais impulsais iš kojos piršto periferinių nervų perduodama į nugaros smegenis. Informaciją sukaupia centrinės nervų sistemos ląstelės ir stuburo smegenų laidiniais takais perduoda į galvos smegenis. Ir jūs pajaučiate skausmą.

Skausmo rūšys

Žmonės puikiai skiria kai kurias skausmo rūšis. Juk nesunku atskirti patempimą nuo įsipjovimo ar nudeginimo. Nuo mažens girdint iš tėvų lūpų „neliesk- tai karšta“, „neskink- įsidursi“, išmokstama susieti skausmą su pavojingomis situacijomis ir vengti traumų ateityje.

Sportuojant ar dirbant fizinį darbą, veiksmui atlikti jūsų raumenys naudoja energetines medžiagas, o pasigaminę atliekami produktai pašalinami kraujotakos pagalba. Jei dėl kokių priežasčių šalinimas sutrinka, toksinai lieka raumenyse ir sukelia skausmą. Tai įvyksta, kai persistengiate sportuodami, arba jūsų kraujotaka nepakankama. Šiuo atveju jums padėtų kraujo cirkuliaciją aktyvinantys pratimai. Raumenis skaudės, jei fizinius pratimus pradėsite neapšilę.

Susižeidus organizme vyksta sudėtingi cheminiai pokyčiai, kurie stimuliuoja skausmo receptorius.  Vienos iš pasigaminusių medžiagų yra prostaglandinai. Jie išplečia šalia pažeidimo vietos esančias kraujagysles. Oda parausta, uždegiminis skystis skverbiasi į audinius, sukeldamas paburkimą, o skausmo receptoriai tampa jautresni. Kartais tokia reakcija prasideda organizme be išorinio sužeidimo. Taip nutinka reumatoidinio artrito metu, kai sąnariai patinsta ir tampa skausmingi.

Jei kuri kūno dalis yra patinusi, paraudusi ir skausminga, būtina kreiptis į į gydytoją. Nustačius diagnozę, bus parinktas teisingas gydymas. Gali būti, jog  šalia kitų gydymo metodų teks vartoti skausmą malšinančias tabletes (pavyzdžiui, Dolmen), ar  skausmą ir uždegimą dėl lėtinių uždegiminių sąnarių ligų, minkštųjų audinių sumušimo, ūminio raiščių ir raumenų patempimo mažinti tepamais geliais.

"Jei sergate artritu ar dėl kitų priežasčių jūsų sąnariai yra sutinę ir skausmingi, turbūt suprantate, kad viršsvoris šias problemas dar padidins."

Terapijos parinkimas

Esminis daugumos terapijų elementas yra gili relaksacija. Ji turi būti naudojama kartu su tradiciniu gydymu, padeda atsipalaiduoti, praskaidrina nuotaiką (pasitarkite su specialistu dėl terapijos tinkamumo).

Masažas – vienas iš geriausių būdų palengvinti stresą ir nerimą, atsikratyti fizinės įtampos, kuri sukelia ar pagilina skausmą. Masažas pagerina cirkuliaciją pagreitina  toksinų šalinimą. Taip pat padeda organizmui gaminti skausmą mažinančias chemines medžiagas, vadinamas endorfinais, ramina nervus, kuriais sklinda skausmo jutimai. Daugumos masažų metu naudojami aliejai odai sutepti. Ramunėlių, eukalipto, rozmarino aliejus tinka reumatinio tipo skausmui, saldusis mairūnas ir levanda palengvina nugaros patempimus ir lengvą sausgyslių patempimą. Šiluma ir šaltis gali efektyviai palengvinti skausmą.

Su savo sūnumi atėjusi pas vaikų gydytoją mama buvo nustebusi ne dėl to, jog išgirdo diagnozę – tonzilitas (bakterinis tonzilių uždegimas), bet dėl to, jog ryklės skausmą gydytoja pasiūlė gydyti ne kuo kitu, bet antibiotikais - penicilinu...Pasirodo, tai buvo bene vienintelis būdas, kaip būtų galima pasveikti ir išsivaduoti vaikui nuo tokių nemalonių ligos sukeliamų simptomų kaip ryklės skausmas, galvos skausmas, karščiavimas....

Plačiau:

Ar mokame teisingai vartoti antibiotikus?

Šaldant susitraukia paviršiniai odos kapiliarai, todėl giliau esančiose kraujagyslėse kraujo tėkmė pagerėja. Šitaip galima gydyti nesunkius audinių sužalojimus, tokius kaip nugaros patempimas. Šaldymas atliekamas taip: pamerkus paklodę ar audeklo gabalą labai šaltame vandenyje, išgręžkite ir apvyniokite kūną. Užsiklokite sausa antklode. Po 15 minučių turite pajausti, kaip drėgna antklodė pradeda šilti. Nuėmę drėgną paklodę, apsipilkite apyšilčiu vandeniu ir gerai nušluostykite odą rankšluosčiu.

Maudimą, tokį kaip menstruacijų skausmas ar reumatinis pečių sąnarių skausmas palengvins karšto vandens kompresai. Sušlapinkite rankšluostį karštame vandenyje ir išgręžtą bei sulankstytą priglauskite skaudančioje vietoje. Pridenkite kitu rankšluosčiu ir palaikykite, kol atvės. Šį būdą galite naudoti ir patempimams po keleto parų, kai tinimas jau atslūgęs. Šiluma gerina kraujotaką, iš audinių greičiau pašalinami metabolizmo produktai, raumenys atsipalaiduoja.

Judėkite! Jeigu jūs reguliariai ir sistemingai mankštinatės, jūsų organizmas reaguoja  išskirdamas daugiau endorfinų. Šios cheminės medžiagos kovoja su skausmu, gerina jūsų bendrą savijautą, sukelia lengvos euforijos jausmą. Jeigu esate nepratęs sportuoti, galite pradėti pamažu- galbūt nuo reguliarių pasivaikščiojimų, plaukymo ar jogos pratimų. Reguliarūs užsiėmimai padidins širdies ir plaučių veiklos efektyvumą, pagerins kraujotaką, sustiprins raumenis ir raiščius.

Jei sergate artritu ar dėl kitų priežasčių jūsų sąnariai yra sutinę ir skausmingi, turbūt suprantate, kad viršsvoris šias problemas dar padidins. Svorį meskite po truputį. Laikykitės sveikos mitybos rekomendacijų.

Pašalinkite įtampą. Atsipalaidavus kūnui, tapsite ramesni, turėsite daugiau jėgų kovoti su negalia. Daugiau juokitės. Juokas padidina deguonies kiekį, pagreitina širdies darbą, stimuliuoja kraujo cirkuliaciją bei nuotaiką gerinančių hormonų gamybą ir patekimą į kraujotaką.

Nenuleiskite rankų, kovoje su skausmu išbandykite visa, kas įmanoma, ir nepasiduokite.

 

+6
+6 -0
  • Gimdymo skausmas
  • Gimdymo skausmo malšinimas
  • Kelių skausmai
  • Galvos skausmas
  • Kaklo skausmas
  • Peties skausmas
  • Menstruacijų skausmai
  • Nuo skausmo
  • Dubens skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *