Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas

Gruodžio 18, 2013 | Simonas Griškevičius
+28
+36 -8

Kelio sąnario menisko plyšimai – viena dažniausių sportinių traumų, kuri ženkliai sutrikdo kelio sąnario funkciją. Bet kuri veikla, kurioje jūsų kūnas sukasi į vieną pusę, o koja lieka atremta į žemę ir stabili kūno atžvilgiu gali baigtis meniskų plyšimu.

Meniskas – C formos kremzlinis audinys kelio sąnaryje tarp šlaunies ir blauzdos kaulų. Kelio sąnaryje yra du meniskai: vidinis, dengiantis vidinį sąnario kraštą, ir išorinis. Jie atlieka tarpinės funkciją – sušvelnina smūgius, tenkančius sąnariui, stabilizuoja kelį, paskirstydami jėgas tolygiai.

Dažniausiai meniskai plyšta krepšininkams, futbolininkams, bėgikams, tenisininkams, kovos ir kitų sportų atstovams ar mėgėjams. Šiuose sportuose gausu situacijų, kai judant į vieną pusę staigiai keičiama kryptis ir vienu momentu šiek tiek sulenktai atraminei kojai pernešamas visas kūno svoris. Kelio sąnaryje įvyksta rotacinis judesys ir meniskas plyšta. Vaizdžiai, tai primena rankšluosčio gręžimą. Taip pat meniskai gali plyšti keliant kažką labai sunkaus ar tiesiog dėl senatvinio nusidėvėjimo.

Sveiki sąnariai – judėjimo džiaugsmas!

Menisko plyšimo simptomai

Galima išskirti tris kelio sąnario menisko plyšimo tipus:

  • Nesunkų
  • Vidutinio sunkumo
  • Sunkų

Esant smulkiam kelio sąnario pažeidimui pasireiškia nežymus skausmas ir patinimas, kurie paprastai dingsta po 2 ar 3 savaičių.

Vidutinio sunkumo menisko plyšimas sukelia skausmą kelio sąnario centre ar šone (dažniausiai išorinėje dalyje). Jaučiamas aštrus skausmas kai per kelį vyksta sukamasis judesys ar tūpiama. Patinimas 2-3 dienas palaipsniui didėja, todėl jaučiamas kelio sustingimas, sumažėja kelio lenkimo judesys, bet vaikščioti dar galima. Šie simptomai dingsta po vienos ar dviejų savaičių, tačiau dažnai sugrįžta, jei kelio sąnarys vėl perkraunamas, o menisko plyšimas negydomas.

Kartais, sunkaus menisko plyšimo atveju, menisko dalis atplyšta ir gali patekti į sąnarinį tarpą. Dėl to kelio sąnarys gali traškėti ar užstrigti, galite jausti, jog jis kliba ar „išeina iš vietos‟. Sąnarys patinsta ir sustingsta iškarto po traumos arba per dvi – tris dienas.

Vyresnio amžiaus žmonės kartais net nežino, ką tokio padarė, jog plyšo meniskas – tai nusidėvėjimo per ilgus metus pasekmė. Dažniausiai tik prisimenama, kad buvo jaučiamas skausmas, kai atsistojama po pritūpimo, tačiau jokio staigaus aštraus skausmo ar trakštelėjimo nepastebima. Nežymus skausmas ir tinimas būna vieninteliai simptomai.

Menisko plyšimas ir gydymas

Kaip diagnozuojamas kelio sąnario menisko plyšimas?

Jūsų gydytojas paklaus apie praeityje turėtas traumas ir ką veikėte būtent tuo metu, kai kelis pradėjo skaudėti. Jis apžiūrės skaudamą kelį, patikrins jautrumą, lenkimo ir tiesimo judesių amplitudes, kelio stabilumą bei palygins su sveika koja. Tokiu atveju visada atliekamas rentgeno tyrimas. Taip pat gali būti paskiriamas vizitas pas chirurgą ortopedą tolimesniam tyrimui. Į šiuos tyrimus įeina magnetinis rezonansas, kuris gali tiksliai parodyti, kurioje vietoje yra plyšęs meniskas ir kaip tai rimta.

Dažnai apsisaugoti nuo traumos nepavyksta net ir stiprinant problemines vietas, naudojantis įvairiomis metodikomis, sportuojant su priežiūra ir panašiai. Paprasčiausiai kelio sąnarį veikiančios jėgos gali viršyti jo atsparumo ribas net ir labai saugantis. Kelio sąnario meniskų plyšimo gydymas priklauso nuo plyšimo pobūdžio, vietos ir sunkumo. Taip pat gydymą lemia amžius ir žmogaus fizinio aktyvumo lygis.

Gydymo pasirinkimai:

  • Poilsis
  • Kineziterapija
  • Menisko siūvimas
  • Dalies menisko pašalinimas

Lengvo laipsnio išorinio menisko krašto plyšimams sugyti dažnai užtenka pailsinti kelį, nutraukti veiklą, kuri gali jį traumuot, patinus šaldyti. Kelio apvyniojimas elastiniu bintu padidins stabilumą ir sumažins tinimą. Taip pat tinimą sumažinsite, jei po koja padėsite pagalvių ir ji atsidurs aukščiau jūsų širdies lygio.

Sunkesni kelio sąnario menisko plyšimai reikalauja operacijos. Jauniems žmonėms meniskų pažeidimai gali būti susiūnami arba apkarpoma ta dalis, kuri trukdo judesiui per kelio sąnarį. Vyresniems žmonėms minėta chirurginė procedūra nėra labai efektyvi, todėl taikoma dalies menisko pašalinimo operacija.

Reabilitacija po kelio sąnario meniskų plyšimo priklauso nuo plyšimo tipo ir operacijos būdo, dažnai atsigaunama palyginti greitai. Svarbiausia, kad gydymas būtų kompleksinis, tai yra poilsis būtų derinamas su kineziterapija ir kitomis fizinių veiksnių procedūromis (vonios, šildymas infraraudonaisiais spinduliais, elektroterapija).

+28
+36 -8
  • Kelio sąnario menisko plyšimas
  • Kelio sąnarys
  • Menisko plyšimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *