„Minesotos“ programa – 12 žingsnių blaivybės link

Sausio 07, 2014
+18
+23 -5
1

Jei turite artimų žmonių, sergančių alkoholizmu, puikiai suprantate, kad ši liga ne tik griauna geriančiojo ir jo šeimos gyvenimą, bet destruktyviai atsiliepia ir visuomenės gerovei. Alkoholizmas – sunkus sutrikimas, susijęs su biologiniais, psichologiniais bei socialiniais veiksniais. Taigi, kaip galima padėti žmogui išsivaduoti iš alkoholio liūno?

Egzistuoja keli alkoholizmo gydymo metodai, pvz.: anoniminių alkoholikų draugijos, abstinencijos programos, holistiniai gydymo metodai ir t. t. Daugelis Lietuvos reabilitacijos centrų ir klinikų siūlo „Minesotos“ modelį. Bet ką reiškia šis daugeliui girdėtas pavadinimas? Straipsnyje plačiau pristatysime „Minesotos“ programos kilmę, veikimo principus ir efektyvumą.

„Minesotos“ programos ištakos

„Dažnai su pacientais dirbantys konsultantai ir terapeutai yra patys turėję problemų su priklausomybėmis ir sėkmingai išsigydę pagal „Minesotos“ modelį.“ 1938 m. Volstrito (angl. Wall Street, JAV) verslininkas Williamas Griffithas Wilsonas ir gydytojas Robertas Holbrookas Smithas įsteigė pirmąją Anoniminių alkoholikų (AA; angl. Alcoholics Anonymous) draugiją, padedančią nuo alkoholio priklausomiems žmonėms kovoti su alkoholizmu. Pagalbos programa buvo grįsta narių anonimiškumu, sąmoninga narių psichoanalize bei dalyvavimu sveikimo procese.

Prieš tai W. G. Wilsonas buvo sėkmingas verslininkas, tačiau jo karjera žlugo dėl lėtinio alkoholizmo. Išmokęs kontroliuoti savo priklausomybę, pasitelkęs į pagalbą dvasinę praktiką ir savianalizę, jis nusprendė padėti kitiems alkoholizmo kamuojamiems vyrams. Prisijungęs prie Oksfordo krikščionių organizacijos dvasinio judėjimo, jis susipažino su gydytoju R. Smithu, taip pat kenčiančiu nuo alkoholizmo. Abipusis moralinis palaikymas, savo būklės analizavimas ir bendravimas padėjo abiems vyrams galutinai išsivaduoti iš ligos pinklių. Jų išvystytas AA gydymo būdas atnešė neįtikėtinai gerų rezultatų. 1939 m. draugija išleido knygą „Anoniminiai alkoholikai“, kurioje aprašė 12 pagrindinių savo sveikimo programos žingsnių. Bėgant metams, šie principai buvo pritaikyti daugelyje gydymo metodų. Labiausiai paplitęs – Vilmaro ligoninėje (angl. Willmar State Hospital), Minesotoje, XX a. 5-ajame dešimtmetyje išplėtota gydymo programa – „Minesota“.

„Minesotos“ programos principai

„Minesotos“ modelis yra 28 dienų 12 žingsnių psichologinė terapija, kurioje alkoholizmas ar bet kokia kita priklausomybė laikoma lėtine liga, susijusia su asmenybės sutrikimais. Programos pagrindas – visiška abstinencija, sąmoningumo ir dvasingumo ugdymas. Viso to pasiekti padeda paciento, priklausomybės ligų konsultanto ir kitų pacientų tarpusavio supratingumas ir pagalba. Terapijos metu pacientas skatinamas sąmoningai pripažinti savo ligą, negebėjimą jos kontroliuoti ir priimti aplinkinių pagalbą. Taip pat bandoma kelti žmogaus savivertę. Sergantysis motyvuojamas analizuoti savo jausmus bei asmenybę, ugdyti savyje dorovę.

Tokiu būdu palaipsniui išmokstama sąmoningai įvertinti ir kontroliuoti emocijas, veiksmus bei potraukį alkoholiui ar kitai cheminei medžiagai. Dažnai su pacientais dirbantys konsultantai ir terapeutai yra patys turėję problemų su priklausomybėmis ir sėkmingai išsigydę pagal „Minesotos“ modelį.

1 2
+18
+23 -5
1
  • Priklausomybės ligos
  • Minesotos programa
  • Psichologai
  • Psichoterapeutai
  • Priklausomybių gydymas
  • Reabilitacijos centrai
  • Alkoholizmas
  • Narkomanija

Susiję straipsniai

  • Labas. Ar yra ,jai taip tai kur (tel.num.,adresas) Londone Minesotos programa alkoholizmo ???

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *