Nevaisingumas – bendra šeimos problema

Sausio 07, 2014
+9
+9 -0

Naujausiais 2012 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, besivystančiose šalyse kas ketvirta pora susiduria su nevaisingumo problema. Nevaisingumas kamuoja kas penktą šeimą ir Lietuvoje. Apie šią problemą garsiai ima kalbėti ne tik gydytojai, bet ir žinomi Lietuvos žmonės. Galime prisiminti televizijos laidų vedėjos Lauros Imbrasienės ir jos vyro atvejį, kai pora tris metus stengėsi susilaukti vaikelio. Galiausiai dirbtiniam apvaisinimui pasiryžusi jauna moteris jau džiaugiasi sveika dukrele.

Jei kurį laiką planuojate šeimos pagausėjimą ir vis dar nesulaukiate teigiamų rezultatų, nepulkite į paniką. Šeima laikoma nevaisinga tuomet, kai nepaisant aktyvaus lytinio gyvenimo, nenaudojant jokių kontraceptinių priemonių, nepastojama vienerius metus ir ilgiau. Jei nesusilaukiate vaikų ilgesnį laiką, nenuleiskite rankų. Šiame straipsnyje rasite ne tik išvardytas galimas nevaisingumo priežastis, bet ir pagrindinius problemos sprendimo būdus.

Lytinio gyvenimo sutrikimai

„Beveik 30–40 proc. atvejų šeima negali pastoti dėl moters lytinės sistemos sutrikimų, 30 proc. atvejų – dėl vyro nevaisingumo.“ Nevaisingumas laikomas reprodukcinės sistemos nepajėgumu, todėl yra įtrauktas į PSO tarptautinių ligų nomenklatūrą. Pora gali tapti nevaisinga bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu: vienos šeimos susiduria su šia problema po pirmojo, antrojo ar penktojo nėštumo (tai antrinis nevaisingumas), kitos su nevaisingumu kovoja, bandydamos susilaukti pirmojo vaikelio (tai pirminis nevaisingumas).

Dažnai klaidingai manoma, kad nevaisinga gali būti tik moteris. Vis dėlto būtina nepamiršti, kad vaisingumo sutrikimų gali turėti ir vyras. Taigi nevaisingumas yra bendra šeimos problema. Beveik 30–40 proc. atvejų šeima negali pastoti dėl moters lytinės sistemos sutrikimų, 30 proc. atvejų – dėl vyro nevaisingumo. Likusiais atvejais priežastys nėra aiškios arba negalėjimas susilaukti kūdikio yra nulemtas abiejų partnerių vaisingumo sutrikimų. Nevaisingumo priežasčių bei veiksnių, darančių įtaką moterų ir vyrų lytinei sveikatai, yra labai daug. Žemiau išskirsime dažniausiai pasitaikančiuosius.

Moterų nevaisingumo priežastys

  • Kiaušidžių sutrikimai. Nevaisingos moterys gali skųstis tokiais simptomais kaip: nereguliari ovuliacija, pvz., policistinių kiaušidžių sindromas (PKS); anovuliacija – kiaušidžių negebėjimas subrandinti kiaušialąstės; priešlaikinė menopauzė (kai kiaušidės nustoja funkcionuoti moteriai nepasiekus 40 m. amžiaus).
  • Kiaušintakių sutrikimai. Moterys, negalinčios susilaukti vaikų, gali turėti tokių kiaušintakių sutrikimų: dalinį ar visišką užakimą dėl pažeistų kiaušintakių buvusių operacijų metu (pvz., apendicito, žarnyno ir t. t.); kiaušintakių gleivių pokyčių.
  • Gimdos sutrikimai. Nevaisingas moteris gali varginti tokie gimdos sutrikimai: gimdos kaklelio susiaurėjimas; imunologinis nesuderinamumas, kai partnerio spermatozoidai žūva gimdos kaklelio gleivėse dėl jose esančių antikūnų (šie „neutralizuoja“  spermatozoidus).
  • Moters amžius. Moters amžius taip pat turi įtakos nevaisingumui. Tikimybė pastoti mažėja maždaug nuo 35-erių m. amžiaus.

Sutrikimus lemiantys veiksniai

  • Endometriozė – liga, kai į gimdos gleivinę panašūs audiniai pradeda plisti už gimdos ribų, pvz., ant kiaušidžių, pilvaplėvės ir t. t.
  • Dubens uždegiminė liga (DUL) – lytinių organų infekcija, sutrikdanti normalią kiaušidžių, kiaušintakių bei gimdos veiklą.
  • Vaisingumui įtakos gali turėti ir ilgalaikis nesteroidinių preparatų nuo uždegimo (pvz., ibuprofeno, aspirino) vartojimas; neuroleptikų, skirtų psichinės veiklos sutrikimams gydyti, vartojimas; psichotropinių medžiagų, pvz., marihuanos arba kokaino vartojimas.

Vyrų nevaisingumo priežastys

  • Spermos patologija. Vyrų nevaisingumą gali lemti sumažėjęs spermatozoidų judrumas (astenozoospermija); sumažėjęs spermatozoidų kiekis spermoje (oligozoospermija); spermatozoidų nebuvimas spermoje (azoospermija); spermos nebuvimas (aspermija).
  • Ejakuliacijos sutrikimai. Vyrai, negalintys susilaukti vaikų, gali skųstis priešlaikine ejakuliacija; retrogradine ejakuliacija (kai sperma subėga į šlapimo pūslę).
  • Seksualiniai sutrikimai. Vyrų nevaisingumą gali lemti seksualiniai sutrikimai, pvz., dalinė ar visiška impotencija.
1 2
+9
+9 -0
  • Nevaisingumas moterų
  • Nevaisingumas vyrų
  • Lytinio gyvenimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *