Nutukimo keliamos grėsmės ir kova su antsvoriu

Sausio 21, 2014 | Eglė Rubinaitė
+3
+3 -0

2010-ųjų metų duomenimis, nutukimas Lietuvoje vargina 19 proc. vyrų ir 20 proc. moterų, o antsvorio turi net 60 proc. vyrų ir 50 proc. moterų (amžiaus grupė – 20–64 m.). Ši statistika taip pat rodo, kad pagal nutukimo lygį Europoje esame net penktoje vietoje. Deja, aukštos pozicijos tokiame sąraše garbės nedaro. Mat nutukimas ir antsvoris lemia įvairias fizines ir psichologines problemas, o į kovą su šia organizmo būkle stoja net valstybių politika.

Nutukimas ir psichologinė būsena

Nutukimas vargina tuos žmones, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra aukštesnis nei 25. Neretai nutukimą lydi padidėjęs kraujospūdis, greitas fizinis nuovargis, dusimas atliekant aktyvią fizinę veiklą. Tačiau be visų fizinių ligų grėsmių, neretai iškyla ir psichologinių problemų, susijusių su nutukimu.

  • Valgymo sutrikimai. Jei nutukęs žmogus ilgą laiką savo jėgomis bando kovoti su per dideliu svoriu, greičiausiai bus išbandęs įvairias dietas, kurių poveikis neretai trumpalaikis. Kartais imamasi itin drastiškų dietų, kurių rezultatas – nuolatiniai valgymo sutrikimai. Bene dažniausias jų yra persivalgymas. Ši būklė, ištinkanti kurį laiką laikiusis dietos ar sveiko maitinimosi režimo, – tai staigus ir neadekvatus kaloringo maisto valgymas, net nebejaučiant alkio.

    Valgymo sutrikimų neturinčio žmogaus dienotvarkėje persivalgymų nebūna. Jų pasitaiko nebent per šventes ar veikiant kitoms išorinėms aplinkybėms. Valgymo sutrikimų ir nutukimo varginamiems žmonėms maistas labiau susijęs su psichologinėmis priežastimis. Esant šiai problemai, gali išsivystyti ir bulimija. Bulimija susergama, kai dėl staigiai užplūstančio kaltės jausmo persivalgius siekiama dirbtinai sukelti vėmimą, viduriavimą ir kuo greičiau pašalinti visas gautas maisto medžiagas. 

  • Nutukimas gali sukelti depresijąNepasitikėjimas savimi ir depresija. Dėl savo standartų neatitinkančios išvaizdos nutukę ar antsvorio turintys žmonės gali pradėti nepasitikėti savimi, jaustis nepilnaverčiai, fiziškai nepatrauklūs. Taip susidaro vadinamasis „užburtas ratas“ – visoms nuoskaudoms ir kartėliui numalšinti ieškoma laikino malonumo, kuris paprastai būna maistas.

    Supaprastinus tokio „užburto rato“ veikimą, išryškėja įvykių eiga: valgoma, nes liūdna dėl turimo antsvorio, o turima antsvorio, nes valgoma. Išeiti iš jo paprastai pavyksta pasitelkus specialistų pagalbą, laikantis ilgai trunkančio sveikos mitybos režimo, bet ne trumpalaikių dietų. Taip pat išsivaduoti iš „užburto rato“ gali padėti dėmesio sutelkimas į kitas gyvenimo sritis.

    Sergant depresija dažnai reikalingas ir medikamentinis gydymas, skiriami antidepresantai. Tik tada žmogus tampa pajėgus kovoti ir su tokiomis problemomis kaip nutukimas. Taigi, nutukimas gali priversti lankytis ne tik pas dietologą, kardiologą ar šeimos gydytoją, bet ir pas psichiatrą.

1 2
+3
+3 -0
  • Valgymo sutrikimai
  • Mitybos sutrikimai
  • Nepasitikėjimas savimi
  • Nutukimas
  • Antsvoris
  • Depresija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *