Riešo kanalo sindromas. Profesinė liga, kurios galima išvengti

Gegužės 06, 2015 | Simonas Griškevičius
+18
+22 -4

Riešo kanalo sindromas sutrikdo ne tik riešo, bet ir visos rankos funkciją. Sindromo priežastis – vidurinio nervo spaudimas delninėje riešo pusėje. Riešo kanalo sindromas yra šešta pagal paplitimą profesinė liga. Ji greičiausiai išsivysto dėl darbo specifikos, kai rankoms ir riešams tenka per dideli krūviai. Gydant šį sutrikimą neretai prireikia ir operacijos. Vis dėlto didelei daliai žmonių gali padėti kineziterapija. 

Delninėje riešo pusėje yra maždaug nykščio pločio kanalas. Šis tunelis saugo vidurinį nervą ir pirštų lenkiamųjų raumenų sausgysles. Nervo suspaudimas sukelia skausmą; riešo ir rankos silpnumą, tirpimą; dilgčiojimą pirštuose. Spaudimas riešo kanale gali atsirasti dėl daugelio priežasčių: kaulinės ataugos, sausgyslių dangalų uždegimo ir t. t. Sumažėjus vietai riešo kanale dirginamas vidurinis nervas, ilgainiui gali išsivystyti riešo kanalo sindromas. 

Riešo kanalo sindromo priežastys 

„Didžiausia rizika susirgti sindromu kyla surinkimo cechų darbuotojams, mėsininkams ir kitų profesijų atstovams...“ Nenatūralios, netgi ekstremalios riešo pozicijos ar daugelio pirštų naudojimas, ypač kai juos veikia išorinės jėgos (vibracija, pavyzdžiui, vairuojant sunkiąją techniką ar dirbant kelio darbus), gali būti riešo kanalo sindromo priežastis. Didžiausia rizika susirgti sindromu kyla surinkimo cechų darbuotojams, mėsininkams ir kitų profesijų atstovams, kurie dirba naudodami įrankius, ypač vibruojančius. 

Ilgas naudojimasis kompiuteriu taip pat siejamas su riešo kanalo sindromo išsivystymu, nors gamyklų darbininkai sindromu serga tris kartus dažniau nei duomenų surinkėjai. Kai kurios laisvalaikio veiklos (siuvinėjimas), sportas (rankinis, badmintonas) ar grojimas styginiais instrumentais taip pat gali daryti neigiamą įtaką riešo kanalui. 

Sveikatos būklės, susijusios su riešo kanalo sindromu: 

  • riešo sausgyslių uždegimas ir tinimas;
  • riešo traumos;
  • hormonų ir medžiagų apykaitos pokyčiai (nėštumas, menopauzė);
  • cukrinis diabetas;
  • tam tikrų steroidinių vaistų vartojimas;
  • reumatoidinis artritas. 

Kokie riešo kanalo sindromo požymiai? 

Riešo kanalo sindromas išsivysto pamažu. Iš pradžių jaučiamas deginimas, dilgčiojimas, badymas tarsi adatytėmis arba aptirpsta delnas, pirštai. Simptomai geriausiai pastebimi naktį ir ryte, ką tik pabudus. Žmonės jaučia norą kratyti rankas, kad būtų nuslopintas simptomų pasireiškimas. 

Būklei progresuojant ligos požymiai pastebimi ir dienos metu. Požymiai dažnai suintensyvėja laikant daiktus, pavyzdžiui, sunkią knygą ar dantų šepetėlį. Dėl rankos silpnumo ir nuolatinio tirpimo netikėtai iš rankų ima kristi daiktai, jaučiama susilpnėjusi rankos griebimo funkcija.

Ar kineziterapija gali padėti išvengti operacijos? 

Pasireiškus riešo kanalo sindromui ne visada reikia operacijos. Dažnai pacientui padeda kineziterapinis gydymas, sumažinantis skausmą, tirpimą, atstatantis normalią riešo ir rankos funkciją. Taigi pacientas, lankantis kineziterapijos užsiėmimus, po kurio laiko gali grįžti į normalų kasdienį ritmą ir imtis įprastos veiklos.

Priklausomai nuo riešo kanalo sindromo atsiradimo priežasčių, kineziterapeutas pacientui parengia individualų gydymo planą. Visada pradedama nuo sergančiajam skirtų mokymų, nes, norint užkirsti kelią ligos progresavimui, pacientas turi keisti įpročius: 

  • keisti riešo poziciją dirbant;
  • vengti pozicijų, kuriose riešas būna ilgai sulenktas;
  • atkreipti dėmesį į taisyklingą kaklo ir viršutinės nugaros dalies laikyseną (reikėtų vengti galvos atsikišimo į priekį). 

Jei sutrinka rankos jutimai, būtina pacientą įspėti, kad aštriais pavojingais įrankiais jis naudotųsi itin atsargiai. Darbo metu pacientas turėtų daryti pertraukėles, skirtas atlikti kelis tempimo pratimus. 

 Mankšta dirbant biure – būtina. Judėkime!

„Kelionę ilginkite palengva. Į darbą išvažiuokite kiek anksčiau, išlipkite viena stotele anksčiau (arba palikite automobilį ne prie pat darbo) ir nueikite į darbą pėstute.“ 

Daugiau naudingų patarimų rasite čia:
Mankšta dirbant biure – būtina. Judėkime! »

1 2
+18
+22 -4
  • Taisyklinga laikysena
  • Kineziterapeutas
  • Riešo kanalo operacijos
  • Riešo kanalo sindromas
  • Kineziterapija
  • Netaisyklinga laikysena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *