Traška pirštų sąnariai. Ar verta susirūpinti?

Kovo 31, 2015 | Simonas Griškevičius
+24
+27 -3

Pirštų sąnarių traškėjimas – gana dažnas reiškinys. Kai kuriems žmonėms įprasta ryte atsikėlus ar darbo metu padarius pertraukėlę pramankštinti sustingusius pirštus, tačiau iš šeimos narių, draugų ar kolegų dažnai sulaukiama pastabų, kad šis įprotis tikrai ne į gera. Bet ar tikrai tai gali lemti pirštų sąnarių skausmą ir ligas? Iki šiol mokslininkų nėra įrodyta, kad pirštų sąnarių traškėjimas, ar greičiau jų traškinimas kaip įprotis, turi įtakos pirštų sąnarių ligų išsivystymui, pavyzdžiui, artritui. 

Taigi kas lemia pirštų sąnarių traškėjimą? 

Sąnarių traškėjimą gali sukleti įvairūs veiksniai. Neretai specialistai negali tiksliai jų nustatyti. Vis dėlto išskiriamos dažniausiai pasitaikančios pirštų sąnarių traškėjimo priežastys. 

  • Dujų burbuliukai. Pirštų sąnariniuose tarpuose gali vykti lėtas dujų kaupimasis. Kai jų prisikaupia daugiau, šios suformuoja burbuliuką, kuris pirštui lenkiantis ar tiesiantis yra spaudžiamas sąnariniame tarpe ir galiausiai sprogsta. Dėl to ir girdimas skardus trakštelėjimas.
  • Sausgyslių ir raiščių struktūros. Sausgyslės ir raiščiai jungiasi ir dengia pirštų sąnarių kapsules. Šios struktūros pirštui lenkiantis ar tiesiantis gali kliūti už kaulinio nelygumo aplink sąnarį ir skleisti traškėjimą.
  • Artritas (sąnario uždegimas). Pažeista ir susidėvėjusi sąnario kremzlė taip pat gali sukelti traškėjimą sąnaryje. Visgi tokio tipo sąnario traškėjimas pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems sąnarių ligomis. Retas atvejis, kad artritu sergančių žmonių pirmieji nusiskundimai būtų sąnarių traškėjimas. 

Nepanašu, kad sąnarių traškėjimas būtų labai rimta priežastis išsivystyti artritui. Pirštų sąnarių traškėjimas paprastai yra beskausmis, tad, kol nepasireiškia skausmas, dauguma gydytojų sutinka, kad tai nedaro jokios žalos. 

Jei pirštų sąnarių traškėjimą lydi skausmas 

Kur kas pavojingiau, jei traškant pirštų sąnariams juntamas skausmas. Dažniausiai tokia būklė pasitaiko muzikantams, žmonėms, dirbantiems pramonėje ar ūkyje, masažistams ir tiems, kurių veikloje reikia daug dirbti pirštais. Komiška, bet net rūkantieji gali pradėti skųstis sąnarių skausmais dėl nuolatinio žiebtuvėlio naudojimo. Pirštų lenkiamųjų sausgyslių makšties uždegimas vadinamas „pirštù gaiduku“. Toks pavadinimas kilo, matyt, dėl sąnarių skleidžiamo garso ir įgautos keistos piršto formos. 

Trumpai nupasakosime, kaip išsivysto sausgyslių makšties uždegimas. Sausgyslės – tai tvirtos audinio juostos, jungiančios kaulus ir raumenis. Rankos raumenys kartu su sausgyslėmis lenkia ir tiesia pirštus. Sausgyslės, kaip ir kardai, turi savo makštis, kurios yra suteptos tam tikru skysčiu. Paprastai sausgyslės makštimis slysta lengvai, bet uždegimo atveju makštys gali patinti ir jų vidaus spindis susiaurėti. Tokiu atveju sausgyslė slysdama patirs pasipriešinimą, piršto sąnarys pradės traškėti, judesys bus skausmingas, gali užsikirsti ar judėti lyg dantračiu.  

4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti

„Rekomenduojama nutraukti veiklą, kuri galėjo sukelti sausgyslių skausmus ir pailsėti. Kartais užtenka kelių poilsio dienų, kad uždegimo procesas aprimtų ir pranyktų.“ 

Daugiau patarimų rasite:
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti »

„Pirštas gaidukas“ gali pasireikšti tokiais požymiais: 

  • skausmu, maudimu ties pažeisto piršto pamatu;
  • sąnario skausmu ir traškėjimu lenkiant ar tiesiant pirštą, kuris padidėja jei pirštas buvo ilsinamas (ir atvirkščiai – judinant pirštą skausmas gali šiek tiek mažėti);
  • piršto užstrigimu sulenktoje ar ištiestoje padėtyje (kartais taip pablogėja, kad sugrąžinti pirštą į normalią padėtį galima tik kita ranka);
  • piršto patinimu;
  • iššokusiu guzeliu delne ar prie piršto pagrindo. 

„Pirštas gaidukas“ gali išsivystyti ir dėl tokių sąnarių ligų kaip reumatoidinis artritas ar podagra, tačiau šių ligų simptomai daug ryškesni ir pirštų deformacijos pasireiškia vėliau nei pirmieji simptomai. Didesnė tikimybė, kad sausgyslių uždegimas atsiras jums besidarbuojant garaže prie automobilio variklio, jei teks stipriai ir ilgai laikyti įrankį. 

Piršto sausgyslių uždegimo gydymas 

Paprastai piršto sausgyslių uždegimas gydomas ilsinant pirštą. Gydytojas gali skirti nešioti įtvarą, kuris neleistų pirštui judėti. Jei atvejis sunkesnis, gydytojas gali išrašyti pacientui vaistų nuo uždegimo ir rekomenduoti steroidinių vaistų injekciją į pažeistos sausgyslės makštį. Operuojama tik retais atvejais, kai konservatyvus gydymas nepadeda. 

Piršto sąnario skausmas, priklausomai nuo to, kaip buvo gydytas, dingsta per 6 savaites, bet dauguma žmonių atsikrato „piršto gaiduko‟ per kelias savaites jį ilsindami ir vartodami vaistus nuo uždegimo. 

Taip pat skaitykite:
Sausgyslių ir raiščių sužalojimas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
Reabilitacija patyrus priekinio kryžminio raiščio traumą »
„Vaistinėlė“. Vaistai nuo skausmo »
„Sveikatos įstaigos“. Traumatologai »

+24
+27 -3
  • Kaulų, sąnarių, raumenų ligos
  • Sausgyslių uždegimas
  • Traumatologai
  • Artritas
  • Sąnariu skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *