Eterinių aliejų nauda. Kaip išsirinkti tinkamą?

Kovo 06, 2015 | Simona Gervickaitė
+25
+26 -1

Nuo pat viduramžių eteriniai aliejai buvo plačiai naudojami kaip medicininė ir kosmetinė priemonė dėl savo antibakterinių ir antiseptinių savybių. Šiandien eteriniai aliejai vieni iš svarbiausių farmacijos, kosmetikos, žemės ūkio ir maisto pramonės produktų. Eteriniai aliejai – tai lakieji aromatinio augalo skysčiai, dažniausiai išgaunami distiliacijos būdu iš atskirų augalo dalių: pumpurų, žiedų, lapų, stiebų, šakelių, sėklų, vaisių, šaknų, medienos ir žievės. Šiai dienai yra žinoma daugiau kaip trys tūkstančiai eterinių aliejų rūšių, o būdų, kaip juos pritaikyti kasdieniame gyvenime, – dar daugiau. 

Gryni eteriniai aliejai ar jų mišiniai gali būti naudojami siekiant sumažinti stresą ir nerimą, gydyti gripą, išvalyti organizmą nuo šlakų ir toksinų. Jie padeda geriau susikoncentruoti, mažina skausmą, atpalaiduoja raumenis ir užtikrina ramų nakties miegą. Eteriniais aliejais praturtintais produktais patariama valyti namus ir naikinti blusas augintinių kailyje. 

Aromaterapija – kas tai? 

„... pacientai, priversti ilgą laiką praleisti gydymo įstaigoje, kuriems greta įprastinio gydymo buvo siūloma naudoti eterinius aliejus, sveiko greičiau...“ Vienas iš plačiausiai paplitusių ir tradicinės medicinos pripažintų eterinių aliejų panaudojimo būdų – aromaterapija. Kas gi yra ta aromaterapija? Tai įvairių ligų gydymas pasitelkiant koncentruotus, iš aromatinių augalų išgautus eterinius aliejus. Aromaterapijos šaknys siekia senovės tautų gydymo vaistažolėmis tradicijas. Tiek lietuviai, tiek egiptiečiai, tiek indėnai žinojo vietinių augalų gydomąsias savybes ir jas sėkmingai taikė gydymui. 

Skiriamos tokios aromaterapijos rūšys: 

  • estetinė,
  • psichoterapinė,
  • holistinė,
  • klinikinė.

Kvapas yra estetinės aromaterapijos pagrindas, kaip ir malonumo jausmas, kurį patiriame naudodami kvepalus, skaniai kvepiančius muilus ar smilkalus. Psichoaromaterapija stengiasi išsiaiškinti, kaip kvapas veikia mūsų smegenis, paskatindamas jas išskirti endorfinus (laimės hormonus) ar noradrenaliną, atsakingą už organizmo reakciją į stresą. Holistinės aromaterapijos atstovai gydymui pajungia ne tik kūną, bet ir protą bei dvasią, o klinikinė aromaterapija yra būdas paskatinti gijimą (ypač gydant lėtines ligas) bei padėti sergantiesiems atsipalaiduoti ligoninės aplinkoje. 

Tyrimai, atlikti vertinant klinikinės aromaterapijos taikymą ligoninėse, atskleidė, jog pacientai, priversti ilgą laiką praleisti gydymo įstaigoje, kuriems greta įprastinio gydymo buvo siūloma naudoti eterinius aliejus, sveiko greičiau ir buvo geresnės nuotaikos.

Kaip naudoti eterinius aliejus? 

  • Eteriniai aliejai gali būti įkvepiamiPer išorinę odą: tepant, dedant kompresus, maudantis vonioje su eteriniais aliejais, įmasažuojant.
  • Per vidinę odą: skalaujant burną su specialiu, aliejais praturtintu, skalavimo skysčiu, naudojant pesarus ar žvakutes.
  • Per burną: geriant specialias gelines kapsules arba vartojant eterinius aliejus, ištirpdytus meduje, alkoholyje ar kitoje substancijoje.
  • Įkvepiant: tiesiogiai arba netiesiogiai, naudojant garus. 

Kuris variantas tinkamiausias, priklauso nuo to, kokį eterinį aliejų norima naudoti ir kokio rezultato iš jo tikimasi. Žaizdos dažniausiai gydomos per išorinę odą; norint paveikti nuotaiką – mėgaujamasi eterinių aliejų kvapais; o atsipalaidavimui tinka maudynės kvepiančioje vonioje – čia eterinių aliejų terapija patiriama tiek per uoslę, tiek per odą. 

Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurie aliejai gali erzinti odą, todėl juos būtų protingiau išbandyti ant nedidelio odos plotelio. Atskieskite šiek tiek eterinio aliejaus natūraliu augaliniu aliejumi ir gautu mišiniu pasitepkite vidinę riešo pusę. Jei praėjus dienai nepastebėsite odos pokyčių, ji nebus sudirgusi, vadinasi, aliejus nealergizuoja odos ir yra tinkamas naudoti. 

Kaip pasirinkti eterinį aliejų? 

Šiais laikais eteriniai aliejai ne tik natūraliai išgaunami, bet ir chemiškai sintetinami. Į juos primaišoma įvairiausių priedų. Eterinių aliejų kokybė priklauso nuo dviejų aplinkos ir fizinio veikimo veiksnių. Pirmasis nurodo į tai, kokiose sąlygose augalas augo: klimato zona, sėklų kokybė, dirvožemio tipas, trąšos, aukštis virš jūros lygio ir t. t. Antrasis fizinio veikimo faktorius pažymi, kada ir kaip buvo nuimtas augalo derlius, kaip jis buvo distiliuojamas, konservuojamas ir sandėliuojamas. Norint įsigyti tikrai kokybišką eterinį aliejų, siūloma vadovautis apačioje pateikiamomis gairėmis. 

7 naudingi patarimai, kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų

  1. Įsitikinkite, kad eterinis aliejus tikrai grynas (tai turėtų būti pažymėta ant etiketės).
  2. Jeigu eteriniame aliejuje yra priemaišų, jos turėtų būti tik natūralios.
  3. Aliejus turi būti laikomas tamsaus stiklo nedidelės talpos buteliuke.
  4. Prieš įsigydami eterinį aliejų, paprašykite mėginio.
  5. Skirtingų eterinių aliejų kaina neturi būti vienoda, kaip ir atitinkamų augalų dalių kiekis, reikalingas tam pačiam eterinio aliejaus kiekiui išgauti.
  6. Įsitikinkite, kad eterinio aliejaus talpa neapdulkėjusi – jei buteliukas apdulkėjęs, tai ženklas, kad aliejus buvo ilgai sandėliuojamas, taigi gali būti praradęs savo terapines ir aromatines savybes.
  7. Rinkitės ekologiškus eterinius aliejus. 

Jei dar nesate išbandę aromaterapijos, siūlome pasilepinti ir į karštą vonią įlašinti 5–8 levandų ar melisų eterinio aliejaus lašus. Pagulėję tokioje vonioje, jausitės nusiraminę, atsipalaidavę ir pailsėję. Taip pat eterinį aliejų galite naudoti masažams. Įlašinkite kelis jo lašus į indelį su augaliniu aliejumi. O kasdien atliekamas odos priežiūros procedūras galite paįvairinti įlašindami į veido losjoną ar kremą kelis arbatmedžio aliejaus lašus – jis dezinfekuos odą ir neleis rastis spuogams. 

Sėkmės atrandant eterinių aliejų įvairovę!

+25
+26 -1
  • Natūrali medicina
  • Aromaterapija
  • Ekologiškos prekės
  • Holistinė terapija
  • Eteriniai aliejai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *