Kuo pirtys naudingos sveikatai?

Kovo 17, 2016 | LVaranavičienė
+18
+18 -0

Į pirtį? Nereikia, aš  namie turiu vonią,- tokius žodžius galima užgirsti vis rečiau. Daugelis žino pirčių teikiamą naudą sveikatai ir yra dažni jų lankytojai.

Pirčių istorija.

Senovės Romos terma.

Senovės Romą galima laikyti pirčių kulto pradininke. Gydymo tikslais pirtis joje pradėjo naudoti  II a. prieš m.e. To laikotarpio žymus gydytojas Asklepiadas teigė, jog ligonis pasveiks, jei jo gydytojas yra švara, gimnastika, prakaitavimas pirtyje, masažas, dieta, ir pasivaikščiojimai gryname ore.

Romėnai statė gigantiškas pirtis- termas dydžiu su lyg miestu. Jos užimdavo 12 ha ploto ir tilpdavo 2500 žmonių. Termų schema: vestibiulis, salė prakaitavimui, baseinai,  gimnastikos salė, bufetas. Garas pirtims kildavo nuo drėkinamų karštų marmurinių grindų, po kuriomis išvedžioti  šildomi  vamzdžiai. Kūreno nafta.  Pirtys ir sportas buvo labai susiję. Prieš pirtis lankytojai keletą valandų užsiimdavo sportiniais pratimais. Labai mėgo pripūstus ir kimštus kamuolius.

"Pirmosios pirtys buvo labai elementarios: viršuje suremdavo tris kuolus, juos aptraukdavo veltiniu."

Po sportinių žaidimų pereidavo į drėgno arba sauso garo pirtis. Procedūros vykdavo 5-8 minutes. Vėliau pereidavo į  salę, kur apsiliedavo šaltu vandeniu, ar nerdavo į šalto vandens baseiną. Tada atlikdavo odos priežiūros procedūras: odą gremždavo mediniais ar dramblio kaulo gremžtukais, hipopotamo dantimis. Kūną išsitrindavo balzamais ar aliejais. Gausus būrys aptarnaujančio personalo teikė masažo, pedikiūro ir net pilingo paslaugas. Muilo tuo metu neturėjo, o naudojo labai smulkų smėlį iš Egipto Nilo krantų.

Suomiška sauna.

Sauna- rusiškos pirties sesuo Suomijoje. Tai stambi rąstinė troba. Malkomis  kūrenamas katilas apkraunamas skaldytais akmenimis. Pasiekiama iki 90- 100 laipsnių C temperatūra. Pilant vandenį ant įkaitusių akmenų, kyla garas. Drėgmė 5- 20 procentų. Pakankamai  sausas oras padeda lengviau pernešti aukštą temperatūrą. Rekomenduojama gulėti ant gultų šiek tiek pakeltomis kojomis  5-10 min.  „Saunoje ašaros išgaruoja, o bloga nuotaika sudega,“-teigia suomiai.

Jei patiriate didelį stresą darbe, valgote skubėdami, mažai miegate, o dažnas jūsų palydovas – galvos skausmas, tikėtina, kad jums trūksta vitamino B. Kaip ir kiekviena vitaminų rūšis, vitaminas B yra būtinas mūsų organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Jis skatina energijos išskyrimo procesą iš angliavandenių, baltymų ir riebalų. Svarbu žinoti, jog B grupės vitaminai tirpsta vandenyje, todėl kiekvieną dieną reikia papildyti šių vitaminų atsargas.

Plačiau:

B grupės vitaminų būtina gauti kasdien

Japoniška ofuro ir sento.

Japoniška pirtis ofuro- individuali pirtis. Ji atrodo kaip didžiulė statinė, pripildyta vandens. Po statine- katilas. Vanduo kaitinamas iki 38- 42 laipsnių C.  Pirmiausia švariai išsiprausiama,  ant galvos užsimaunama   vandenyje išmirkyta kepurė ir įlipama į ofuro. Visas kūnas, išskyrus krūtinės-širdies dalį , panirsta į vandenį.  Kaitinimosi laikas iki 10 minučių. Po šiltų vandens procedūrų apsišluostoma ir, apsisiautus audeklu, gulima ant gulto. Prakaitavimas  tebevyksta.

Sento pirtys jau visuomeniškos. Anksčiau tai buvo didelės statinės, dabar baseinai. Bet kaitinimosi principai tie patys.

Rusiškos pirtys.

Rusiškų pirčių istorija siekia V-VI a. Pirmosios pirtys buvo labai elementarios:  viršuje suremdavo tris kuolus, juos aptraukdavo veltiniu. Vidury statinio- ugniakuras, apkrautas akmenimis. Ant įkaitusių akmenų  pildavo kedro, kipariso, beržo antpilus.

1 2
+18
+18 -0
  • Ekologiškos prekės
  • Pirtys
  • Sveikatingumo centrai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *