12 įpročių, kurie gadina dantis

Lapkričio 22, 2013 | Eglė Rubinaitė
+5
12 įpročių, kurie gadina dantis

Odontologo kėdėje užsibūti nenori niekas – geriau, kai kasmetinė profilaktinė apžiūra praeina be nemalonaus verdikto dėl atsiradusių skylių. Kartais patikrinus dantų būklę ji būna puiki, kartais, po tokio paties laikotarpio – reikalingas taisymas. Dantų sveikata iš dalies priklauso nuo paveldėto atsparumo, tačiau didelę įtaką jų būklei daro mūsų pačių įpročiai. Tad štai sąrašas 12 nuodėmių, kurias kartodami kaskart vis labiau priartinate odontologo grąžtą ir naują plombą skylėje.

1. Čiulpiami vaistai nuo peršalimo. Gali pasirodyti, kad viskas, ką perkate vaistinėje, yra visapusiškai sveika. Todėl kartais net į galvą nešauna, kad čiulpiami, ledinukų pavidalo vaistai nuo peršalimo (kosulio ar gerklės skausmo) kenkia dantims. Kodėl taip yra? Pasirodo, dažnai jų sudėtyje yra cukraus, tad angliavandenius skaidančių bei dantų emalį pažeidžiančių rūgščių atsiradimo terpė jūsų burnoje formuojasi ir kol čiulpiate ledinukus, ir vėlesnėje ramybės būsenoje, kol būnate neišsivalę dantų. Tad norėdami išvengti ėduonies, sučiulpę vaistus būtinai išsivalykite dantis, o dar geriau – vietoje ledinukų naudokite kitokią tų pačių vaistų formą (tabletes, piliules, lašus).

2. Ledukų kramtymas. Kartais gėrimuose esančius ledo kubelius norisi pakramtyti. Atrodytų, jie juk becukriai, todėl kenkti dantims neturėtų. Tačiau iš tiesų ledas yra labai kietas, todėl stipriai kramtydami rizikuojate nuskelti ar išsilaužti dantį. Be to, staigūs temperatūros pokyčiai paveikia danties viduje esančius minkštuosius audinius, todėl galite imti justi aštrų skausmą. Kitą kartą, kai kils noras kramtyti ledukus, verčiau įsimeskite į burną gabalėlį kramtomosios becukrės gumos.

Gazuoti gėrimai kenkia dantims3. Energetiniai gėrimai, limonadai, sultys, alkoholis. Nors vieni šių gėrimų atrodo sveikesni, kiti mažiau – dantims kenkia visi. Jeigu juose yra cukraus, atsigėrus skysčio likučiai ir angliavandeniai lieka burnoje, padengia visus dantis. Burnos mikroflora išskiria rūgštis ir ima skaidyti angliavandenius bei silpninti dantų emalį.

4. Sportavimas be dantų įtvarų. Jeigu žaidžiate beisbolą, amerikietišką futbolą, užsiimate boksu, ledo rituliu ar kita sporto rūšimi, kur yra pavojus dantims, įsidėkite dantų įtvarą. Stiprių smūgių, traumų metu, galite ne tik išklibinti dantis, bet ir kelis juos prarasti.

5. Guminukai ir bulvių traškučiai. Guminukuose taip pat daug angliavandenių, kurie skaidomi burnoje, tų pačių rūgščių, kurios naikina ir Jūsų dantų emalį. Guminukus nuo paprastų saldumynų skiria tai, jog jie yra sudaryti iš itin lipnios masės. Ji iškart aplimpa dantis, lengvai patenka net į siauriausius tarpdančius, ir pasilieka savo vietoje valandų valandas – net jeigu burną išsiskalausite vandeniu arba dantų skalavimo skysčiu. Panaši įvykių eiga kartojasi ir valgant bulvių traškučius – jų masė taip pat labai klampi, apvelianti dantis ir pilna angliavandenių (iš bulvių krakmolo). Tad pavalgius šių produktų, istorija kartotųsi – kenksmingoji rūgštis skaidytų angliavandenius, o taip pat kenktų ir Jūsų dantims. Todėl guminukų, bulvių traškučių verčiau vengti, arba po valgymo iškart kruopščiai išsivalyti dantis.

6. Buteliukas kūdikiui prieš miegą. Pradėti rūpintis dantimis niekada nėra per anksti. Prieš miegą kūdikiui duodami buteliuką su pienu ar sultimis, pasmerksite jo pieninius dantukus visą naktį būti veikiamais cukrų skaidančių rūgščių. Be to, tai taps blogu įpročiu, kūdikis nebegalės užmigti, negavęs buteliuko.

7. Liežuvio auskarai. Metalinis auskaras gali pažeisti dantenas, o dantenų ligos taip pat provokuoja ir dantų ligas. Prieš įsiverdami auskarą į liežuvį verčiau pasikonsultuokite su odontologu.

8. Dantų griežimas. Šis įprotis atsiranda dėl nervinės įtampos, dieną jį įmanoma kontroliuoti, naktį gali padėti sportininkų dantų apsaugos. Dantų griežimas skatina dantenų smukimą, o tai sukelia įvairias dantų ir dantenų ligas.

9. Nuolatiniai užkandžiai. Užkandžiavimas trunka ilgiau nei valgymas, tačiau pasisotinate mažiau. Be to, pavalgius užkandžių (riešutų, saulėgrąžų ir pan.) Jūsų dantys dažnai apsivelia maisto likučiais labiau nei po sočių pietų. Tad venkite užkandžiavimo, leiskite savo burnai tarp valgymų pabūti švariai ir tuščiai. O jeigu jau užkandžiaujate, bent pasistenkite valgyti tokius produktus, kuriuose mažiau cukraus, pavyzdžiui, morkas.

10. Rūkymas. Nikotinas kenkia visai Jūsų sveikatai, taip pat gali sukelti dantenų ir dantų ligas, netgi burnos vėžį.

11. Pakuočių atidarinėjimas su dantimis. Dantų naudojimas vietoje įrankio, skirto atidaryti pakuotėms, gali jiems stipriai pakenkti. Dantys lengvai gali įskilti arba sulūžti. O tuomet dėl kvailo poelgio tektų keliauti pas odontologą įsistatyti protezą. Apskritai, geriau dantis naudokite pagal paskirtį – maisto kramtymui. Todėl čia dar vertėtų pridurti ir patarimus negraužti nagų, pieštukų, rašiklių.

12. Per didelė dantų šepetuko galvutė. Jeigu esate suaugęs ir vis dar turite protinius dantis – juos reikia tinkamai valyti. Neretai dantų šepetukai būna su per didele ir nelanksčia galvute, todėl ji tiesiog nepasiekia krūminių dantų užnugaryje išsikalusių protinių dantų. O juos valyti reikia vos pradėjusius dygti – tam, kad apsaugotumėte nuo ėduonies. Pasistenkite surasti tokį dantų šepetėlį, su kuriuo galėsite lengvai pasiekti protinius dantis ir jais pasirūpinti.

Šiuos įpročius pakeisdami teisingais (kruopščiu dantų valymusi, becukrės gumos kramtymu po maisto, sveika mityba) padėsite savo dantims išvengti išorinių ėduonies priežasčių.

+5
  • Dantys
  • Dantų profilaktika
  • Odontologai
  • Odontologijos klinikos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis Kai Jus kas nors puola, ką Jūs darote? Žinoma, kad ginatės. Nesvarbu, ar tai būtų žodinis konfliktas, ar fizinis smurtas, visuomet reikia pakovoti už save. Lygiai taip pat reikia gydyti ir įvairias ligas. Jei kamuoja burnos opos, kovoje prieš jas padės šios medicinos priemonės. +14 / 0 +14
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite Netaisyklingas sąkandis ‒ dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai. Neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantukai ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo... +24 / -1 +23
Kaip taisyklingai valyti dantukus?
Kaip taisyklingai valyti dantukus? Išdygus pirmajam mažylio dantukui, daugelis tėvelių susirūpina: kada reikia pradėti valyti dantukus ir kaip tai daryti? Jauna mama Daiva ir jos trejų metukų durelė Gabija apsilankė pas „Vilniaus Denticijos“ vaikų odontologą Artūrą Maršalką. Straipsnyje rasite ne tik dantukų valymo žingsnius, bet ir naudingų faktų,... 5 +23 / -5 +18
„Dental P.R.O.“: vienintelis toks Lietuvoje pažangus 3D rentgeno aparatas
„Dental P.R.O.“: vienintelis toks Lietuvoje pažangus 3D rentgeno aparatas Specializuotą sostinės klinikos „Dental P.R.O.“ techniką neseniai papildė vienintelis toks Lietuvoje 3D rentgeno aparatas. Pasak specialistų, odontologija Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, žengia į naują 3D technologijų erą. Siekdami klientams siūlyti pažangiausias pasaulio technologijas ir atsižvelgdami į prestižinio... +15 / -2 +13
Kodėl vaikui genda dantukai? Paroda „Vaikų šalis“
Kodėl vaikui genda dantukai? Paroda „Vaikų šalis“ Ar žinojote, kad 90 % Lietuvos vaikų iki 6 m. dantukų būklė tragiška? Šią statistiką išgirdome apsilankę Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Vaikų šalis“. Joje vyko nestandartinės pamokos, diskusijos aktualiomis švietimo temomis, kūrybinės dirbtuvės ir įvairūs sveikatingumo... 1 +7 / 0 +7
Kokie požymiai išduoda parodontozę?
Kokie požymiai išduoda parodontozę? Norėdami džiaugtis nepriekaištinga šypsena, turėtume pasirūpinti ne tik kruopščia dantų, bet ir dantenų priežiūra. Dantis profilaktiškai reikėtų tikrintis kasmet, bet ar visi sąžiningai tai darome? Dantenų problemų turi net 75 % vyresnių nei 18 m. amžiaus žmonių, o dantenų problemos gali sukelti lėtinę infekcinę ligą... 1 +7 / -2 +5
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų Odontologai pastebi tendenciją, kad dantų protezavimas atliekamas vis jaunesniems pacientams. Dėl prastos dantų būklės, dantys pašalinami ir pakeičiami protezais. Tyrimų duomenimis, Lietuvos vaikų dantų būklė – viena prasčiausių Europoje. +5 / -2 +3