Stomatitas: ką visada norėjau sužinoti, bet bijojau paklausti

Kovo 31, 2016 | L.Rimgailė
+23
Stomatitas: ką visada norėjau sužinoti, bet bijojau paklausti

Apie klastingą burnos gleivinės ligą – stomatitą norėjau sužinoti jau seniai, nuo tada, kai mano mažąjį Domą pradėjo itin dažnai varginti žaizdelės burnoje. Pati niekada šios problemos neturėjau, bet mano vyras visai netikėtai užsikrėtė šia liga. Dabar jau žinau, ką reikia daryti, kad liga neprogresuotų ir mūsų artimieji greitai pasveiktų. Draugės nepaliaujamai manęs klausinėjo apie stomatitą, nuraminau jas, atsakiau į jų klausimus ir papasakojau apie šią ligą.

Ar stomatitas vargina tik vaikus?

Ne, stomatitas vargina ne tik vaikus, juo gali susirgti ir suaugę žmonės. Taip nutiko ir mano vyrui, kuris užsikrėtė nuo mūsų sūnaus Domo.

Tai jei aš pabučiuosiu savo sergantį vyrą, ar galiu tuomet stomatitu užsikrėsti per bučinį?

Taip, jei žmogus, kurį bučiuojate, serga stomatitu, didelė tikimybė, kad ir jūs susirgsite. Ši liga užkrečiama tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju: per seiles, odą, sekretą.

"Rekomenduojama vartoti priemones, kurios savo sudėtyje turi alijošiaus ekstrakto bei hialurono rūgšties, būtinos mūsų audinių ląstelių „statybai“."

Kokių rūšių stomatito yra? Kuo jos skiriasi?

Yra trys pagrindinės stomatito rūšys: virusinis, bakterinis ir grybelinis. Virusinis (herpinis) stomatitas yra sukeliamas herpes viruso, užkrečiamas per seiles, odą. Dažniausiai tokio tipo stomatitu serga maži vaikai. Bakterinis stomatitas – išprovokuojamas herpinio stomatito, taip pat gali atsirasti nuo tam tikrų alergenų (maisto, vaistų) ar gripo. Gripo sukeltas stomatitas yra vadinamas opinis nekrozinis arba ūminis katarinis stomatitas.

Grybelinis stomatitas (kūdikių grybelinis stomatitas dar kitaip vadinamas pienlige) – dažniausiai sukelia balkšvagrybiai, taip pat šio tipo stomatito atsiradimui įtakos daro žmogaus virškinamojo trakto, endokrininiai sutrikimai.

Kokių dar yra burnos gleivinės ligų?

Dar norėčiau paminėti burnos kandidozę, kurią sukelia mieliagrybių genties grybeliai. Taip pat labai klastinga ir sunki burnos liga yra burnos vėžys. Jis yra labai pavojingas, o jo simptomai būna panašūs į stomatito: negyjančios žaizdelės burnoje, sunkumas ar skausmas ryjant maistą. Tačiau sergant burnos vėžiu, priešingai nei stomatitu, gali pasikeisti balsas, atsirasti neįprastas kraujavimas iš burnos. Tai ženklai, kad privalote kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Ar skiriasi vaikų ir suaugusiųjų stomatito gydymas?

Taip, vaikų ir suaugusių stomatitas skiriasi. Bet yra taisyklės, kurios galioja nepriklausomai nuo amžiaus, gydant stomatitą. Pavyzdžiui, sergant šia burnos gleivinės liga reikia rinktis neaštrų, minkštą ir visavertį maistą. Reikėtų vengti skalauti burną dezinfekuojančiais skysčiais, kurie dar labiau sudirgina gleivinę; bei vartoti medikamentines priemones, apsaugančias gleivinės paviršių bei pagreitinantį gijimą pavyzdžiui, gelį „Anaftin“, kuris savo sudėtyje turi ir alijošiaus ekstrakto bei hialurono rūgšties, būtinos mūsų audinių ląstelių „statybai“.

Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai

„Gumos kramtymas paskatina seilių skyrimąsi, šios nuplauna dantenas, tačiau po šio veiksmo dantys netampa švarūs.“ „Visos burnoje kilusios ligos – netinkamos burnos higienos pasekmė. Jeigu netinkamai išvalome dantis, ant jų lieka apnašų,

Plačiau:

Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai

Ar žaizdos burnoje yra vienas iš stomatito simptomų?

Taip, žaizdelės burnoje gali būti vienas iš stomatito simptomų. Be viso to stomatitą dar galite atpažinti iš blogo burnos kvapo, pakilusios temperatūros (ji beveik visada pakyla, ypač vaikams), gerklės skausmas ryjant ar kalbant, taip pat burnos ryklės spalva pakinta – tampa raudonos spalvos.

Aš girdėjau, kad opaligė irgi labai panaši į stomatitą. Ar tai tiesa?

Ne, tai netiesa. Opaligė labai skiriasi nuo stomatito. Stomatitas, kaip jau minėjau, yra burnos gleivinės liga, opos ir žaizdelės atsiranda burnoje. Opaligė – organizmo liga, kurios metu opos atsiranda ant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės.

Kokios komplikacijos bus, jei negydysiu stomatito?

Netinkamai gydomas ar visai negydomas stomatitas gali stipriai jums pakenkti: uždegimas sustiprės, skausmas ryjant maistą kaskart bus vis stipresnis, o valgydami maistą, ligai įsibėgėjus, skonio net gali nejausti. Dažnai sergančius stomatitu vargina aukšta temperatūra dėl kurios atsiranda silpnumas, bendras organizmo nuovargis, išsekimas.

Kaip gydyti stomatitą?

Sergant stomatitu reikia itin daug dėmesio skirti savo burnos higienai. Sveikai maitintis, su maistu gauti visų organizmui reikiamų vitaminų (ypač svarbūs B grupės), stiprinti imuninę sistemą.

Tad jei matote, jog jūsų burnoje atsirado žaizdelių ar opelių, o burnos gleivinė yra paraudusi, būtinai pasitikrinkite, ar jums ne stomatitas. Dar vienas svarbus faktorius į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš pradedant gydyti šią burnos gleivinės ligą, tai – kvapas iš burnos. Jei jis nemalonus, galite būti tikri, jog jums stomatitas.

 

+23
  • Dantų ėduonis
  • Dantys
  • Dantenų ligos
  • Dantų akmenys
  • Dantų dygimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis Kai Jus kas nors puola, ką Jūs darote? Žinoma, kad ginatės. Nesvarbu, ar tai būtų žodinis konfliktas, ar fizinis smurtas, visuomet reikia pakovoti už save. Lygiai taip pat reikia gydyti ir įvairias ligas. Jei kamuoja burnos opos, kovoje prieš jas padės šios medicinos priemonės. +14 / 0 +14
Dantų balinimo rūšys ir jų veiksmingumas
Dantų balinimo rūšys ir jų veiksmingumas Dantų balinimas vis labiau populiarėja, tad šiame straipsnyje supažindinsime „MedGuru.lt“ skaitytojus su skirtingomis dantų balinimo rūšimis. Dantis galima balinti tiek namuose, tiek odontologijos klinikose. O pagrindinių dantų balinimo rūšių yra kelios: balinamosios pastos, juostelės, geliai, skysčiai ir kapos. Šiame... 3 +22 / 0 +22
Gingivitas – netinkamos burnos higienos pasekmė
Gingivitas – netinkamos burnos higienos pasekmė Dantenų uždegimas gingivitas sukelia dantenų sudirgimą, paraudimą ir patinimą. Tai labai dažnai pasitaikanti, tačiau nesunki dantenų liga. Ji gali pasireikšti ir labai lengva forma, tada žmonės paprastai net nepastebi, kad serga gingivitu. Tačiau labai svarbu nenumoti ranka ir ligą laiku išgydyti. Negydomas gingivitas gali lemti... 2 +17 / 0 +17
Netinkama burnos higiena gali sukelti diabeto ar širdies ligas
Netinkama burnos higiena gali sukelti diabeto ar širdies ligas Informacijos apie teisingą burnos higieną, rodos, apstu, tačiau lietuvių dantų ligų rodikliai – vieni prasčiausių Europoje. Ypač dažnai registruojami vaikų susirgimai. Tyrimų duomenimis, daugiau kaip pusės vaikų iki trejų metų dantys yra pažeisti ėduonies. Įvairiais tyrimais nustatyta, kad tik 4–5 % Lietuvos vaikų iki... +10 / -1 +9
Kaip išvengti periodontito ir turėti sveikus dantis?
Kaip išvengti periodontito ir turėti sveikus dantis? Kasmet daugėja įrodymų, patvirtinančių burnos ir viso kūno sveikatos ryšį. Amerikos odontologų asociacija teigia, kad burnos bakterijos, sukeliančios dantenų ligas, yra susijusios ir su širdies ligomis, arterijų užsikimšimais, insultu. Kiti tyrimai nustatė ryšį tarp burnos infekcijų ir cukrinio diabeto. Be to, mamos... 1 +7 / 0 +7
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas?
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas? Daugelio supratimu, dantų kariesas (kitaip dar vadinamas dantų ėduonimi) yra suaugusiųju problema. Visgi per pastarąjį dešimtmetį išaugo skaičius vaikų, turinčių dantų kariesą. Štai net arti 30 procentų 2 – 5 metų amžiaus vaikų ir beveik 50 procentų 6 – 11 metų amžiaus vaikų jau turi pieninių dantų kariesą. Kalbant... +5 / 0 +5
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų Odontologai pastebi tendenciją, kad dantų protezavimas atliekamas vis jaunesniems pacientams. Dėl prastos dantų būklės, dantys pašalinami ir pakeičiami protezais. Tyrimų duomenimis, Lietuvos vaikų dantų būklė – viena prasčiausių Europoje. +5 / -2 +3