Traumos, kurias patiria dailiojo čiuožimo atstovai

Vasario 08, 2017 | L. Rimgailė
+21
+21 -0
1

Dailusis čiuožimas – tai ne tik grakštus ir lengvas čiuožimas poroje ant ledo. Ne, tikrai ne, tai – ir traumos, kurių dažnai mes, žiūrovai, net nematome, bet jas karts nuo karto patiria šios sporto šakos atstovai..

Kirkšnies trauma – dažnam dailiojo čiuožimo atstovui sugadina visus planus

Dailiojo čiuožimo metu viena iš dažniausiai pasitaikančių traumų tai – kirkšnies trauma. Tokią traumą  yra patyręs žymus Lietuvos dailiojo čiuožimo atstovas P. Vanagas. Kadais patirta kirkšnies trauma gerokai sujaukė sportininko planus: jam teko atšaukti „Liepsnojančio ledo“ šou, mat gydytojas uždraudė čiuožėjui sportuoti mažiausiai tris savaites.

Toks gydytojo sprendimas buvo racionalus: patyrus kirkšnies traumą yra rekomenduojama poilsis, o tepalas nuo skausmo gali padėti išvengti nemalonių traumos keliamų simptomų – skausmo ir tinimo.

" Pagrindiniai čiurnos raiščių patempimo simptomai yra skausmas, tinimas ir poodinės kraujosruvos, tepalas nuo mėlynių (pvz. Lioton 1000) padeda paslėpti šį, traumos sukeltą, simptomą."

Trauma –  ne kliūtis dalyvauti dailiojo čiuožimo varžybose?

Ne visiems dailiojo čiuožimo atstovams patirtos traumos tampa kliūtimi dalyvauti renginiuose ar varžybose. Štai kita žymi dailiojo čiuožimo pora – Isabella Tobias ir Deividas Stagniūnas, 2014 metais, norėdami dalyvautu Sočio olimpiadoje, privalėjo slėpti savo traumą: norėjo išvengti teisėjų dėmesio, kuris, be abejonės, būtų daug didesnis žinant, jog pora šoka turėdama traumą.

Trauma, kurią patyrė dailiojo čiuožimo atstovė I. Tobias nei kiek nestebina – ji galėjo atsitikti bet kam: mergina, eidama į olimpinį kaimelį, paslydo ir pasitempė čiurnos raiščius. Čiurnos raiščių patempimas įvyksta tada, kai pėda netikėtai kryptelėja į šoną, nikstelėja. Pagrindiniai čiurnos raiščių patempimo simptomai yra skausmas, tinimas ir poodinės kraujosruvos, tepalas nuo mėlynių (pvz. Lioton 1000) padeda paslėpti šį, traumos sukeltą, simptomą.

Tokia I. Tobias patirta trauma išties galėjo tapti gan rimta priežastis atšaukti pasirodymą, tačiau situaciją išgelbėjo Lietuvos šalies rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas. Būtent jis išgydė I. Tobias.

Patyrėte patempimą ir sumušimą? Vadovaukitės „RICE“ metodu

Patempimams ir sumušimams gydyti visame pasaulyje naudojamas RICE metodas. Jo pavadinimas – 4 anglų kalbos žodžių santrumpa: Rest (ilsėtis), Ice (šaldyti), Compress (spausti), Elevate (pakelti).

Patyrus traumą rekomenduojama ilsėtis, tai ypač svarbu pačioje pradžioje: pirmos 24–48 valandos po sužeidimo yra kritinis periodas, kuomet turi būti kiek įmanoma sumažintas pažeistai vietai tenkantis krūvis. Siekiant apsisaugoti nuo fizinio krūvio ir tolimesnio pažeidimo, gali būti naudojami įtvarai ar kitos priemonės.

Traumuotą vietą reikėtų šaldyti: pirmas 48 valandas po traumos pažeista vieta šaldoma po 20 minučių kas 3–4 valandas. Šaldant gali būti naudojamas ledas, šaldytų daržovių pakuotės ar kitos turimos priemonės.

Reikėtų nepamiršti traumuotą vietą suspausti, nes spaudimas padeda sumažinti pažeistos vietos tinimą. Elastinis bintas vyniojamas taip, kad kiekviena kita vija uždengtų pusę ankstesnės vijos. Bintuoti reikia tvirtai, bet ne per daug stipriai, kad nesutrikdytumėte kraujotakos.

Traumuotą vietą reikėtų pakelti – laikykite aukščiau širdies lygio.

Verta nepamiršti, kad šalia RICE metodo vartojami ir medikamentai – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tepalas nuo skausmo.

Nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug – jį sukelia ne tik ūminės nugaros traumos, bet ir įvairios ligos, stresas, netaisyklinga laikysena, tam tikros socialinės problemos ir t.t. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kuriose priežastyse atpažinsite ir save? Būtina pabrėžti, kad tikrosios nugaros skausmo priežastys žinomos ne visuomet, mat skausmui didelę įtaką daro ir psichogeninis faktorius, ir asmens aplinka, ir anksčiau patirtos patirtys, ir kitos priežastys.

Plačiau:

10 nugaros skausmo priežasčių, apie kurias reikėtų žinoti kiekvienam

Neįtikėtina istorija: galvos trauma nesutrukdė iškovoti aukso medalių

Galvos trauma – viena pavojingiausių traumų, kurias gali patirti dailiojo čiuožimo atstovai. Yra sakoma, kad noras laimėti gali nugalėti visas baimes ir tą savo istorija puikiai įrodė dailiojo čiuožimo atstovės prancūzės Gabriellos Papadakis istorija. Sportininkė patyrė sunkią galvos traumą, tačiau sugebėjo grįžti į sportą ir net tapti čempione.

Mergina patyrė smegenų sutrenkimą, kai treniruotės metu krito ir susitrenkė galvą į ledą. Medikai ją staigiai nugabeno į ligoninę, čiuožėja neteko sąmonės, pabudusi sunkiai stojosi ant kojų.

Ne daug kad tikėjosi, jog ji sugebės sugrįžti į dailųjį čiuožimą, tačiau mergina ne tik kad grįžo, bet ir sugebėjo visus savo gerbėjus nustebinti, – Europos čempionate Bratislavoje pora laimėjo aukso medalius.

+21
+21 -0
1
  • Nugaros skausmas
  • Sausgyslių ir raiščių sužalojimas
  • Kelių skausmai
  • Kaklo skausmas
  • Peties skausmas
  • Skausmas
  • Sprando skausmas
  • Įtampos tipo galvos skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *