Ar paveikslėliai gali priversti žmogų susimąstyti apie jo blogus įpročius?

Spalio 16, 2017
+20
+21 -1

Ant cigarečių pakelių esantys kraupūs paveikslėliai ne vieną rūkalių privertė susimąstyti apie tai, kokią žalą jie daro savo sveikatai tuo metu, kai rūko… Deja, tačiau tokios vizualinės priemonės ne visiems padeda atsisakyti blogų įpročių, tačiau jos mažų mažiausiai bent jau priverčia vieną minutę stabtelėti ir paklausti savęs: „Ką aš darau su savo gyvenimu? Kodėl vis dar kenkiu pats sau, nors žinau, jog tai daryti yra negerai?“

 

Vienos parodos Londone metu…

Londone „Wellcome Collection“ muziejuje šiuo metu yra eksponuojama paroda pavadinimu „Ar grafinis dizainas gali išgelbėti tavo gyvenimą?“ (angl. „Can Graphic Design Save Your Life?“). Šioje parodoje eksponuojami įvairūs grafiniai elementai: pašto ženkliukai, piešinėliai ant cigarečių pakelių, gatvės plakatai… Daugiau nei 200 grafinių objektų yra eksponuojama šioje parodoje tam, jog žmogus pamatytų, jog meniniai vaizdai išties gali ir privalo kalbėti žmogui apie tai, ką jis daro ne taip ir ką turėtų keisti.

Šios parodos tikslas – skatinti žmones labiau susimąstyti apie tai, kaip kasdieniniai įpročiai lemia jų sveikatą. Eksponuojami grafikos darbai, kurie yra išlikę iš XX a. bei šiuolaikiniai grafikos dizainerių darbai, leidžia pamatyti ir palyginti, kaip grafikos darbų dėka keitėsi perduodamos žmonėms svarbios žinutės. Štai keletas iš parodoje rodomų eksponatų:

„Wellcome Collection“ muziejaus nuotraukos

 

Tai – 1972 metų Indijos dizainerio sukurtas plakatas, kuriame sakoma, jog „Rūkymas yra sulėtintas nusižudymas“. Raudonomis bei didelėmis raidėmis parašytas toks užrašas, be abejones, turėtų atkreipti ne vieno žmogaus dėmesį. Ne ką mažiau iškalbingesnis ir po šiuo užrašu esantis juodas vėžliukas su cigarete, kuris tarsi yra metafora plaučių – juodų, nesveikų, tokių, kokie būna rūkančio žmogaus. Dar vienas šokiruojantis paveikslėlis apie rūkymo sukeliamą žalą yra randamas ant Irako pašto ženkliuko:

„Wellcome Collection“ muziejaus nuotraukos

 

Šiame, 1980 metais išleistame ir pasaulio sveikatos dienai paminėti skirtame pašto ženkliuke yra matoma moteris, kuri rūko, vaizduojamos kraujuojančios jos kepenys, o šone jų – grėsminga pusė dalies vėžio, kuri aiškiai parodo pagrindinę rūkymo žalą – plaučių vėžio riziką. Svarbios yra ir paveikslėlyje esančios spalvos: žalia spalva Korane asocijuojama su rojumi, deja, tačiau paveikslėlio viduje yra ne žalia spalva…

„Wellcome Collection“ muziejaus nuotraukos

 

O štai šis pašto ženkliukas, Graikijos salos, Kipro, 1995 m. buvo naudojamas taip pat siekiant sumažinti rūkymą. Tai buvo išties viena iš pigiausių ir greičiausių visuomenės informavimo priemonių apie tai, kaip kenksmingi įpročiai gali paveikti žmogaus sveikatą: nuo rūkymo vyrams gali atsirasti erekcijos sutrikimai, rūkymas padidina druskos rūgšties gamybą skrandyje ir sukelia skrandžio opą…

Pašto ženkliuke vaizduojamas rūkantis žmogus yra tarsi įkalintas metalinėse tvorose – nikotino spąstuose ir kenčia didelę priklausomybę nuo šios toksinės medžiagos.

„Wellcome Collection“ muziejaus nuotraukos

 

Šiame paveikslėlyje, kuris taip pat yra eksponuojamas parodoje, yra matoma, žmogaus plaučiai, kurie yra padengti gėlėmis, drugeliais, žaluma… Plakato autorius – menininkas Bilas Mack Koney, kuris norėdamas pavaizduoti sveiką aplinką, naudojo žalią spalvą, sakydamas, jog viskas, kas žalia, yra mūsų plaučiai – tai miškai, gamta augalai…privalome jais rūpintis, jei norime gyventi švariame pasaulyje.

Oro tarša – tai viena didžiausių problemų ne tik Londone, bet ir visame pasaulyje. Dėl oro taršos gali kamuoti daugybė sveikatos problemų: kvėpavimo takų ligos, bronchinė astma, širdies ir kraujagyslių ligos, dėl užteršto oro yra dirginami kvėpavimo takai, tad apsunksta kvėpavimas, gali atsirasti kosulys ar net dusulys… Taigi, vizualios priemonės išties gali priversti žmogų susimąstyti apie jo blogus įpročius, o susimąsčius – imti ir jų atsikratyti.

Parengė: L.Rimgailė

+20
+21 -1
  • Psichikos ligos
  • Psichosocialiniai sutrikimai
  • Psichiatrijos klinikos
  • Psichoterapijos klinikos
  • Psichoterapeutai
  • Psichiatrai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *