Dietologė: netoleruojantys laktozės neskuba atsisakyti pieno produktų

Spalio 24, 2016
+9
+9 -0

Lietuvoje nuo 30 iki 50 proc. gyventojų netoleruoja laktozės, todėl be neigiamų pasekmių organizmui negali vartoti pieno produktų. Prekybininkai pastebi, kad poreikis pieno gaminiams be laktozės Lietuvoje pastaruoju metu sparčiai auga. Prekybos tinklo IKI duomenimis, pieno produktų be laktozės pardavimai didėja dėl nuolat besiplečiančio asortimento – per metus jis išaugo daugiau nei du kartus. Savo ruožtu dietologai šią tendenciją sieja su didesniu kiekiu informacijos apie laktozę.

„Laktozės netoleravimą dažniausiai lemia įgimti veiksniai, tačiau nebūtinai vien tik jie. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms šis sutrikimas gali pasireikšti priklausomai nuo metų laiko ar tam tikrų  medžiagų organizme trūkumo. Dalis žmonių galbūt apskritai nemalonių kūno potyrių nesusieja su pieno produktų vartojimu, todėl netgi nežino, kad šio piene randamo disacharido jų organizmas netoleruoja. Vis tik pastaruoju metu informacijos daugėja, žmonės dažniau pasidaro medicininius tyrimus ir atitinkamai koreguoja savo mitybą“, – sako mitybos poveikio sveikatai ekspertė Aida Matulevičiūtė.

Anot jos, greičiausiai tai yra viena priežasčių, kodėl Lietuvoje produktų be laktozės poreikis auga.

„Pienas ir jo gaminiai užima išties svarbią vietą lietuvių maisto kultūroje, todėl net ir susidūrus su laktozės netoleravimo problemomis visiškai atsisakyti šių produktų daugeliui yra sudėtinga. Dėl to žmonės ieško alternatyvų – renkasi pieno gaminius be laktozės ar augalinės kilmės pakaitalus“, – sako A. Matulevičiūtė.

"...su amžiumi žmogaus organizmo gebėjimas skaidyti laktozę mažėja"

Ekspertė taip pat pažymi, kad su amžiumi žmogaus organizmo gebėjimas skaidyti laktozę mažėja, o netoleravimo pasekmės pavartojus pieno cukrumi dar vadinamos medžiagos turinčių produktų gali pasireikšti labai įvairiai – bloga savijauta, pilvo pūtimu, skrandžio sutrikimais, kūno tinimais ar įvairiomis alerginėmis reakcijomis.

Pasak A. Matulevičiūtės, laktozės gali būti aptinkama ir gana netikėtuose gaminiuose – juodame šokolade, įvairiuose padažuose ar perdirbtos mėsos produktuose, todėl laktozės netoleruojantys žmonės prieš pirkdami turėtų peržvelgti ir jų sudėtį.

Prekybos tinko IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad perkamiausi produktai be laktozės yra skirtingų rūšių jogurtai ir pienas, taip pat pakankamai daug nuperkama ir ledų. Šiuo metu tinklo parduotuvių lentynose galima rasti dešimties rūšių produktus be laktozės. Nors už įprastus tos pačios kategorijos gaminius jie paprastai yra brangesni maždaug 20-30 proc., tačiau jų pardavimai ženkliai auga.

Žindymo sėkmę lemia daug dalykų, tačiau svarbiausia, kaip tuo tiki pati mama. Galima nenorėti žindyti savo kūdikio – nieko tokio, šiomis dienomis yra įvairiausių pieno mišinių, kurie padės kuo sėkmingiausiai išmaitinti mažylį.

Plačiau:

Kaip sėkmingai žindyti

„Dėl išaugusio poreikio tokius produktus siūlome visose savo parduotuvėse, taip pat ir pačiose mažiausiose, jiems periodiškai taikomos nuolaidos ir skelbiamos akcijos. Ši produktų kategorija, nors ir nedidelė bendrame pieno produktų asortimente, jau turi savo ištikimą vartotoją, kuris noriai išbando ir naujai atsirandančias prekes. Atrasti naujas produktų be laktozės rūšis bei prekinius ženklus padeda ir mūsų tinklo iniciatyva „Verta pasirinkti“, startavusi šį rudenį“, – sako B. Čaikauskaitė.

Pasak jos, produktai be laktozės daliai gyventojų yra tapę įprasta kasdienio apsipirkimo dalimi, todėl IKI parduotuvėse jie imti žymėti specialiu, lengvai pastebimu ženklu „Be laktozės“. Atitinkamai parduotuvių lentynose taip pat žymimi ir kiti specializuoti produktai, sudėtyje neturintys alergenų, glitimo, konservantų, dažiklių, parabenų ar turintys mažai riebalų.

 

+9
+9 -0
  • Motinos pienas
  • Virškinimo gerinimas
  • Pilvo pūtimas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Pieno produktai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *