Grybų sezonas įpusėjo, virškinimo sutrikimų padaugėjo?

Rugsėjo 21, 2017 | L.Rimgailė
+14
+14 -0

Rugsėjis – tai vienas iš pačių maloniausių mėnesių metuose. Būtent šiuo metų laiku gamta mums yra kaip niekada yra dosni: gardžiuojamės sode užaugusiais obuoliais, ruošiame žiemai atsargas ir konservuojame daržoves, renkame iš miško grybus…

Tiesa, ne visi grybai keliauja į stiklainėlius ir yra konservuojami. Dauguma iš mūsų juos suvalgome tuoj pat, vos tik parsinešame iš miško… Namai kaip mat prisipildo miško grybų kvapu ir štai – pati skaniausia vakarienė jau garuoja ant stalo. Tačiau suvalgius tokios vakarienės gali užklupti gana nemalonūs virškinimo sutrikimai

 

Grybas – miško bei vitamino ir mikroelementų karalius

Jau nuo senų senovės žmonės rinkdavo ir valgydavo grybus. Tai maisto produktas, kuris yra išties naudingas žmogaus organizmui: grybuose gausu vandens, amino rūgščių, baltymų bei riebalinių medžiagų, kurios atlieka itin svarbią funkciją žmogaus organizme. Pavyzdžiui, grybuose randama riebalinė medžiaga lecitinas neleidžia kraujyje kauptis cholesteroliui.

Be viso to, grybai pasižymi fermentų gausa, kurie skaido riebalus, gliukogeną ir ląstelieną, grybuose yra daug vitamino B1, B2, D, PP, fosforo, angliavandenių ir mikroelementų – cinko, vario, geležies, magnio.

"Virškinimo procesas suvalgius šių miško gėrybių gali pasunkėti dėl to, jog grybų sudėtyje yra chitino – medžiagos, kurios žmogaus organizmas negali pasisavinti."

Tai, kokia bus grybo maistinė vertė, priklauso nuo jo rūšies. Yra išskiriamos keturios grybų kategorijos: pirmai kategorijai priklauso baravykai, trumai, rudmėsės, piengrybiai, antrai kategorijai – raudonviršiai, kazlėkai, lepšės, pievagrybiai, ūmėdės, trečiai – gudukai, voveraitės, kelmučiai, guotės, dirviniai pievagrybiai, ketvirtai – sviestinės plempės, pilkosios tauriabudės, tamprieji baravykai. Didžiausia maistine verte pasižymi pirmosios kategorijos grybai, mažiausia – ketvirtosios.

 

Kodėl grybai yra sunkiai virškinamas maisto produktas?

Atrodo, ką gi blogo gali padaryti tie grybai, kurie yra tokie sveiki ir maistingi? Bet reikėtų nepamiršti ir dar vieno svarbaus dalyko – grybai gana sunkiai virškinamas maisto produktas, padauginus jų gali atsirasti įvairūs virškinimo sutrikimai. Tokiu atveju, rekomenduojami virškinimo fermentai (pvz. Mezym).

Nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug – jį sukelia ne tik ūminės nugaros traumos, bet ir įvairios ligos, stresas, netaisyklinga laikysena, tam tikros socialinės problemos ir t.t. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kuriose priežastyse atpažinsite ir save? Būtina pabrėžti, kad tikrosios nugaros skausmo priežastys žinomos ne visuomet, mat skausmui didelę įtaką daro ir psichogeninis faktorius, ir asmens aplinka, ir anksčiau patirtos patirtys, ir kitos priežastys.

Plačiau:

10 nugaros skausmo priežasčių, apie kurias reikėtų žinoti kiekvienam

Virškinimo procesas suvalgius šių miško gėrybių gali pasunkėti dėl to, jog grybų sudėtyje yra chitino – medžiagos, kurios žmogaus organizmas negali pasisavinti. Štai dėl ko grybų yra nepatariama valgyti tiems, kurie serga kepenų ar skrandžio ligomis. 

 

Grybai: vieni marina, kiti – gydo

Dauguma žmonių žino, jog musmirė yra vienas iš pačių nuodingiausių grybų Vidurio Europoje. Šį nuodingą grybą nesunku atpažinti: raudona grybo kepurėlė, kuri yra su baltais taškeliais, tarsi iš tolo sako, jog geriau jau jos neliesti ir nedėti į savo pintinėlę.

Tačiau ar žinojote, jog musmirės buvo ne vien tik tie grybai, kuriuos žmonės spardydavo sau po kojomis? Ne, tikrai ne, musmirės viduramžiais buvo naudojamos kaip apsisaugojimo priemonė nuo musių. Griežinėliais suvilgytos musmirės buvo pavilgomos į pieną, pieno kvapas pritraukdavo muses, tačiau vos tik jos paragaudavo grybo, iškart žūdavo. Būtent dėl to šis grybas vėliau įgavo musmirės – nuodingo grybo pavadinimą.

O ar žinojote, jog Kinijoje yra auginama viena grybų rūšis, kuri pasižymi itin geromis gydomosiomis savybėmis. Tai – šiitake rūšies grybai, kurie yra auginami ant specialių medžių. Kinijoje iki šiol yra tikima, jog šios rūšies grybai gali būti puiki priemonė, kuri valo kraują ir padeda tiems, kurie serga viršutinių takų kvėpavimo ligomis.

Taigi, rinkite tik tuos grybus, kuriuos gerai pažįstate. Dažniausiai Lietuvoje yra painiojama blyškioji musmirė su pievagrybiais, žalsvoji musmirė su ūmėdėmis ar žaliuokėmis. Apsinuodyti galima ne tik nuo nuodingų grybų, bet ir nuo tų grybų, kurie yra seni, ištižę ar sukirmiję.

Jei suvalgius grybų atsirado pykinimas, pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

 

+14
+14 -0
  • Nugaros skausmas
  • Galvos skausmas
  • Virškinimo gerinimas
  • Pykinimas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Virškinamojo trakto ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *