Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. II dalis

Spalio 23, 2014 | Ieva Navarackaitė
+15
+15 -0

Ilgas kūdikio verkimas be perstojo, o kartais net iki pamėlynavimo, ne toks jau retas reiškinys. Pirmoje straipsnio dalyje išsiaiškinome, kaip suprasti, kodėl vaikutis nenustoja verkęs, kas yra pilvo diegliai ir išskyrėme galimas skausmo priežastis. Šį kartą domimės pagrindiniais kūdikių pilvo dieglių simptomais ir patariame, kaip galite pagelbėti pilvo skausmus patiriančiam mažyliui. Tai nėra pavojingas sveikatos sutrikimas, todėl nusiraminkite ir pasistenkite kuo lengviau išgyventi šį vaikelio augimo etapą. 

Kaip pasireiškia kūdikių pilvo diegliai? 

Paroksizmai. Vaikas verkia epizodiškai (paroksizminis spazminis verkimas). Kiekvienas

diegliukų epizodas turi aiškią pradžią ir pabaigą. Priepuolių pasireiškimas nepriklauso nuo kūdikio veiklos. Prieš šią „ataką“ vaikelis gali būti linksmas, skausmas gali prasidėti maitinimo ar net miego metu. 

Paros metas. Dažniausiai pilvo skausmai pasireiškia vakare. Visada atsiranda staiga, be jokios aiškios priežasties. 

Vaikas verkia kitaip nei įprastai. Kai skauda pilvuką dėl dieglių, verkimas yra žymiai garsesnis, tonas aukštesnis, varijuojantis. Kartais tai labiau primena rėkimą ar spiegimą. 

Padidėjęs raumenų tonusas. Dieglių epizodai susiję su raumenų tonuso padidėjimu, vaikelio veidas parausta, pilvukas gali būti išpūstas, įsitempia jo raumenys. Kojos dažniausiai pritrauktos prie pilvo, kūdikis ima aktyviai gniaužyti pirštukus. 

Labai sunku nuraminti. Ką tėvai bedarytų, kaip besugalvotų padėti savo mažyliui, dažniausiai tai neduoda teigiamo efekto, kūdikis verkia nenuraminamai. Dažnai palengvėja išėjus dujoms ar pasituštinus. 

Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis

„Viena geriausių rekomendacijų, padedančių atskirti sveikatai nepavojingą verkimą nuo pavojingo, vadinama Tim’s cries. Kiekviena šio žodžių junginio raidė reiškia pavojingą būklę.“

Plačiau skaitykite čia:
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis »

Kaip diagnozuojami pilvo diegliai? 

Kūdikių pilvo skausmai nustatomi remiantis anamneze (t. y. ligos istorija), mažylio vystymosi vertinimu, jo amžiumi. Pilvo diegliai diagnozuojami retrospektyviai – skausmams jau praėjus. Svarbiausia, atskirti pilvo dieglius nuo pavojingų būklių. Pasireiškus pilvuko skausmams, labai pravartu kasdien žymėti, kada ir kiek laiko kūdikis verkė. Tai palengvins gydytojo darbą: bus galima įvertinti vaiko verkimo trukmę, dažnį, vaiko reakciją į tėvų pastangas jį nuraminti ir pagalbos efektyvumą. Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai dažniausiai nereikalingi. Svarbu atmesti pavojingas būkles, todėl reikėtų išsiaiškinti tris pagrindinius dalykus. 

  1. Kūdikio mityba, virškinimas, miegas. Svarbu išsiaiškinti kūdikio maitinimo ypatumus: ar vaikas po valgio dažnai atpila, vemia. Taip pat šlapinimosi, tuštinimosi įpročius, miego kokybę ir trukmę. Tai labai naudinga atmetant virškinimo sistemos, kardiovaskulinės (t. y. širdies ir kraujagyslių) bei metabolinės kilmės ligas.
  2. Prenatalinė ir perinatalinė mamos istorija. Svarbūs rizikos faktoriai ir dėl sepsio (vaisiaus dangalų plyšimo, mamos karščiavimo, B grupės streptokokinės infekcijos nėštumo metu).
  3. Psichosocialinė būklė. Svarbi ne tik kūdikio psichologinė sveikata, bet ir tėvų tarpusavio santykiai, tėvų ir kūdikio ryšys, mažylio santykis su kitais šeimos nariais (broliais, seserimis, seneliais). 

Kaip padėti pilvuko skausmus išgyvenančiam kūdikiui? 

Pilvo dieglių priepuolis praeina savaime. Specifinio gydymo tokio tipo skausmui nėra. Tačiau galima palengvinti ar bent jau sutrumpinti šį nemalonų epizodą. Pateikiame kelis naudingus patarimus. 

  • Fiksuokite kūdikio įpročius. Atkreipkite dėmesį į vaikelio įpročius ir sukurkite maitinimo, miego, žaidimų dienos grafiką. Jame pravartu žymėti ir diegliukų pradžią bei pabaigą. Ateityje bus galima numatyti apytikslį skausmo epizodo laiką ir užtikrinti, kad vaikas jo metu būtų sotus, išsimiegojęs ir švarus.
  • Sukurkite ramią aplinką. Prasidėjus pilvo skausmo priepuoliui, svarbiausia užtikrinti patogią ir ramią aplinką. Glostyti, nešioti vaikelį stenkitės tik tada, jeigu matote, kad vaikui tai padeda. Dažniausiai mažylio laikymas rankose skausmo metu tik pasunkina priepuolį ir dar labiau vargina kūdikį. Vertėtų apriboti svečių lankymąsi, vengti ryškių šviesų, pašalinių garsų, triukšmo. Per didelis dėmesys ir pastangos vaikelį nuraminti gali sukelti stipresnį verkimą ir pabloginti esamą situaciją.
1 2
+15
+15 -0
  • Vaiko dirglumas
  • Dujų kaupimasis
  • Pilvo pūtimas
  • Pilvo kolika
  • Pilvo diegliai
  • Vaikų gydytojai
  • Kūdikio verkimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *