Blindė

-1
+1 -2


Grupė: Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Blindė (lotyniškai Salix caprea) – tai gluosninių šeimai priklausantis krūmas arba medis. Jis gali užaugti net iki 20 metrų aukščio. Blindės laja yra skėtiško pavidalo, plati. Žemesnių augalų laja tanki, o aukštesnių retesnė. Lapai su koteliais, tamsiai žali (apatinė dalis šiek tiek šviesesnė), ovalios, kiaušinio formos. Senų medžių žievė yra tamsi ir sueižėjusi, o jaunų – žalsva ir lygi. Pavasarį šis medis sužydi žirginėliais (šie dar vadinami „kačiukais“). Vyriški žirginėliai yra kiaušinio formos, o moteriški – trumpų kotelių. Augalas dauginasi sėklomis ir šaknų atžalomis.

Blindės žydėjimo laikas – balandžio mėnuo. Lietuvoje ji plačiai paplitusi, dažnai dėl savo žiedų vadinama „kačiuku“. Augalas atsparus šalčiui, auga pievose, šlaituose, soduose, pakrantėse, priemolio dirvožemiuose.

Veikliosios blindės medžiagos: salicilo rūgštis, vitaminas C, flavonoidai, cukrus, rauginės medžiagos, glikozidas salicinas.

Blindės sudedamoji dalis glikozidas salicinas mažina temperatūrą, skatina prakaitavimą. Blindė malšina ir nervinio pobūdžio skausmus, užsitęsusį viduriavimą bei sąnarių uždegimą.

Blindė. Vartojimas

Liaudies medicinoje vartojama blindės žievė. Ji nuimama nuo 3–4 metų amžiaus šakų arba nuo stiebo pavasarį, kai lengviausiai nusilupa.

Blindės žievė turi būti džiovinama itin gerai vėdinamoje patalpoje.

Vaistinių preparatų paruošimo būdai

Viduriavimui gydyti tinka blindės ir kitų vaistažolių mišinys. Reikėtų sumaišyti porą šaukštų sudžiovintos blindės žievės, šaukštą miškinės sidabražolės šaknų ir šaukštą vaistinės taukės. Gautą mišinį padalinti į dvi dalis ir vieną dalį užpilti pora stiklinių verdančio vandens. Palaikyti 10 min. Gerti po stiklinę užpilo du kartus per dieną.

Mišinys aukštai temperatūrai mažinti. Reikėtų sumaišyti po šaukštą pelkinės vingiorykštės žolės ir blindės žievės. Užpilti mišinį 3 stiklinėmis verdančio vandens ir palaikyti 10–15 min. Paskui nukošti ir gerti jį po pusę stiklinės kas porą valandų.

Jei kankina migrena (galvos skausmas), galite tris kartus per dieną suvalgyti po šaukštelį džiovintos blindės žievės.

Sąnarių uždegimui gydyti naudojamas toks pat mišinys (pelkinės vingiorykštės žolės ir džiovintos blindės žievės), kaip ir temperatūrai mažinti, tačiau jį reikia užpilti ne trimis, o viena stikline vandens ir gerti po šaukštą kas porą valandų.

Dantenų kraujavimą taip pat galima gydyti specialiai paruoštu nuoviru. Dviejomis stiklinėmis verdančio vandens reikėtų užpilti porą šaukštų džiovintos blindės žievės, praėjus 40 min. nukošti. Skalauti burną gautu nuoviru kelis kartus per dieną.

Blindės žievės nuovire gali būti mirkomos kojos su išsiplėtusiomis venomis. Nuoviras taip pat tinkamas galvai plauti, kai slenka plaukai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *