Gauruotosios sojos pupelės

+2
+2 -0


Grupė: Antinavikiniai ir stiprinantys imuninę sistemą, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Gauruotoji soja (lot. Glycine max) – tai ankštinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 160 centimetrų užaugti galintis (bet paprastai būna 30–80 cm aukščio), maistinis, vaistinis ir pašarinis augalas.

Gauruotoji soja turi liemeninę, storą, trumpą šaknį, iš kurios išsišakoja daug ilgų šaknų ir išauga vienas ar keli stiebai. Stiebas auga kaip vijoklis, storas, apaugęs gelsvos, baltos arba rudos spalvos plaukeliais, turi briaunas. Augalo lapai žali, ovalo formos (primena kiaušinį), susideda iš 3 lapelių, turi plaukeliais apaugusį paviršių. Sojos žiedai gali būti įvairių spalvų: balti, violetiniai, rausvi; jie būna statūs arba įstriži ir telkiasi į tankių kekių pavidalo žiedynus stiebo viršuje. Vaisius – plaukeliais apaugusi, juoda arba geltona, trumpą kotelį turinti ankštis. Augalas žydi liepos mėnesį, o sėklos subręsta rudenį.

Lietuvoje gauruotosios sojos natūraliai neauga, bet gali būti auginamos dirbtinai botanikos soduose, daržuose ir soduose. Manoma, kad jos kilusios iš Pietryčių Azijos, o į Europą atvežtos tik XIX a. antrojoje pusėje.

Veikliosios gauruotosios sojos medžiagos:

  • baltymai (turi nepakeičiamų aminorūgščių: lizinas, leucinas, melioninas, triptofanas, izoleucinas, valinas),
  • riebalai (turi labai vertingų nesočiųjų riebalų rūgščių: linoleno, linolo),
  • fermentai,
  • įvairūs vitaminai (B grupės, C, D, A),
  • fosforo druskos,
  • kalio druskos,
  • geležis,
  • krakmolas,
  • kiti angliavandeniai.
     

Soja labai tinka vegetarams, nes joje esantys baltymai yra artimiausi mėsos baltymams.

Turtinga sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis pasižyminčios gauruotosios sojos yra naudojamos liaudies medicinoje. Sojose esančios nesočiosios riebalų rūgštys mažina cholesterolio kiekį kraujyje (taip gydo aterosklerozę ir nuo jos apsaugo) reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, todėl tinka sergantiesiems cukriniu diabetu. Dėl sudėtyje esančios geležies gauruotosios pupelės labai naudingos sergantiems geležies stokos anemija (mažakraujyste), o dėl kalcio – osteoporozės profilaktikai. Sojos pupelės labai naudingos ir krūties vėžio profilaktikai.

Gauruotosios sojos pupelės. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti yra renkamos gauruotosios sojos pupelės.

Naudojant sojas gydymo tikslais, reikėtų pasitarti su gydytoju, kokia forma vaistinį preparatą arba iš sojos pagamintą patiekalą vartoti. Netinkamai paruošus pupeles, gali sutrikti virškinimo procesai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *