Įžulnusis skylenis (Beržinis juodgrybis)

+4
+5 -1
1


Grupė: Antinavikiniai ir stiprinantys imuninę sistemą, Imuninei sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Įžulnusis skylenis (lotyniškai Inonotusobliquus) – dar gali būti vadinamas beržiniu juodgrybiu. Tai parazitinis, daugiametis grybas, kuris auga ant kitų medžių (dažniausiai beržo, kiek rečiau alksnių ar kitų lapinių medžių) žievės, tose vietose, kur ji buvo pažeista (nupjauta, nudeginta). Įžulnusis skylenis gali užaugti iki 40 centimetrų skersmens ir 15 centimetrų storio. Jis būna juodas, netaisyklingos formos, su įtrūkinėjusiu, grublėtu paviršiumi – primena daug angliukų vienoje krūvoje. Prapjovus matomas rudas, su geltonomis gyslelėmis vidinis paviršius. Augalas yra labai kietas (norint jį atskirti nuo žievės gali prireikti kirvio ar peilio), bekvapis, kartoko, nemalonaus, burną sutraukiančio skonio.

Veikliosios įžulniojo skylenio medžiagos: steroidiniai junginiai, chromogenai, kalis, magnis, cinkas, varis, silicio oksidas, natris, geležis, ląsteliena, aliuminis.

Gydomosiomis savybėmis pasižymintis įžulnusis skylenis yra naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinka turintiems virškinimo sistemos sutrikimų (gydo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas), piktybinių auglių, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (juodgrybis mažina arterinį kraujo spaudimą). Augalas pagerina bendrą savijautą, stiprina imuninę sistemą.

Beržinio juodgrybio preparatų nerekomenduojama vartoti viduriuojantiems, sergantiems kolitu ir vartojantiems peniciliną.

Įžulnusis skylenis (Beržinis juodgrybis). Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti yra pjaunami ant beržo augantys grybai (kitų medžių netinka!), vidurinis ir viršutinis jų sluoksnis. Juos reikėtų atskirti nuo medžio žievės su kirviu (vidinis, purusis sluoksnis vaistinei žaliavai nenaudojamas). Patariama skylenį pjauti pavasarį, nes tada jame daugiausiai veikliųjų medžiagų. Paskui jį susmulkinti ir džiovinti. Džiovinimo temperatūra neturėtų viršyti 50 laipsnių Celsijaus. Geriausia sudžiovintą žaliavą suvartoti per 4 mėnesius (manoma, kad tiek laiko išlieka reikalingiausios medžiagos), bet galima naudoti ir iki 2 metų.

Nuožulniojo skylenio preparatų galima vartoti tik pasitarus su gydytoju, kadangi tai yra nuodingas augalas. Vartojimo metu patariama vengti mėsos ir aštrių patiekalų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *