Vaistinė svilarožė (Vaistinė piliarožė)

0
+1 -1


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Imuninei sistemai, Kvėpavimo sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Vaistinė svilarožė (lotyniškai Althaea officinalis) – dar gali būti vadinama vaistine piliarože. Tai dedešvinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 120 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Svilarožė turi rusvai geltoną, storą ir šakomis apaugusią šaknį, iš kurios išauga vienas arba keletas plaukeliais aplipusių, cilindriškų ir šakotų stiebų. Apatinės stiebų dalys yra sumedėjusios. Augalo lapai pilkai žali, turi trumpus kotelius, paviršius apaugęs smulkiais plaukeliais. Viršutiniai lapai širdies formos, o apatiniai ovalūs (primena kiaušinį), dantytais krašteliais. Žiedai rausvos spalvos, su penkiais vainiklapiais, poros centimetrų dydžio, telkiasi po kelis į žiedynus tarp lapų. Svilarožės vaisius – plaukeliais apaugęs, plokščias, skylantis į 15–25 sėklas. Augalas žydi liepos–rugsėjo mėnesiais, o vaisiai subręsta rugsėjį.

Vaistinė svilarožė Lietuvoje natūraliai neauga, tačiau gali būti dirbtinai auginama soduose ir darželiuose, mėgsta drėgną ir derlingą dirvožemį.

Veikliosios vaistinės svilarožės medžiagos: gleivės, pektinai, mineralinės medžiagos, cukrus, riebalai, asparaginas, krakmolas, angliavandeniai, eterinis aliejus, dažomosios medžiagos, flavonoidai, fitosterinas.

Gydomosiomis savybėmis pasižyminti vaistinė svilarožė yra naudojama liaudies medicinoje. Ji tinka sergant kvėpavimo sistemos ligomis (suskystina bronchų sekretą ir taip palengvina atsikosėjimą, gydo peršalimus, bronchitą), virškinimo sistemos ligomis (gydo skrandžio uždegimą). Išoriškai vartojamas augalas turi uždegimus slopinantį poveikį, veikia raminančiai, dezinfekuoja, todėl tinkamas burnos gleivinės uždegiminiams procesams malšinti, odos ligoms (spuogams, opoms) gydyti, odai minkštinti. Svilarožė taip pat stiprina imuninę sistemą.

Vaistinė svilarožė (Vaistinė piliarožė). Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti yra renkamos vaistinės svilarožės šaknys. Iškasus nuvalyti nuo žemių, nuplauti po vėsiu vandeniu ir susmulkinti. Porą dienų rekomenduojama apvytinti lauke, po to džiovinti gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Tam tinka ir specialios džiovyklės, tačiau džiovinimo temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei 50 laipsnių Celsijaus. Laikomos nuo drėgmės apsaugotoje ir gerai vėdinamoje patalpoje, šaknys tinkamos vartoti 3 metus.

Vaistinės svilarožės šaknų antpilo paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti porą gramų džiovintų smulkintų šaknų. Palaikyti 10 minučių, kad pritrauktų ir nukošti. Rekomenduojama per dieną išgerti po 2–3 stiklines antpilo.

Jame galima pamirkyti audeklą ir dėti ant pažeistos odos (gydo žaizdas, spuogus, opas).

Dėl svilarožių vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Vartojamos su kitais vaistais, jos gali trikdyti jų įsisavinimą. Vartojamos su alkoholiu, geležies preparatais arba taninais, svilarožės gali būti nuodingos ir sukelti apsinuodijimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *