Egzema

0

Terminas egzema apima grupę alerginių uždegiminių odos ligų, kitaip vadinamų dermatitais. Dažniausiai šis terminas naudojamas kaip atopinio dermatito sinonimas. Kartais vartojamas ir atopinės egzemos terminas, pabrėžiant, kad liga yra įgimta.

Atopinis dermatititas – tai lėtinis, atsinaujinantis, nuolat kintantis ir keičiantis savo vietą odos uždegimas. Ši egzemos forma yra susijusi su atopija – įgimta organizmo savybe į įvairius aplinkos dirgiklius reaguoti alergine reakcija. Kitaip tariant, organizmas per jautriai reaguoja į medžiagas, kurios kitam nesukelia alergijos. Turintys atopinį dermatitą asmenys yra linkę sirgti alergine sloga bei astma.

Priežastys, dėl kurių susergama atopiniu dermatitu, mokslininkų nėra iki galo išaiškintos. Ši liga siejama su paveldėjimu ir aplinkos veiksnių sąveika.  Žmogui, turinčiam polinkį sirgti egzema, susidūrus su ligą provokuojančiais veiksniais, tokiais kaip namų dulkių erkutės, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, tam tikri maisto produktai ar netgi klimatas, gali pasireikšti ligos simptomai.

Atopinio dermatito išsivystymas siejamas ir su sutrikusiu odos gebėjimu sulaikyti drėgmę. Odai išsausėjus, sutrinka jos barjerinė funkcija ir taip silpnėja jos atsparumas aplinkos dirgikliams.

Stresas, kuris dažnai siejamas su atopiniu dermatitu, gali pabloginti būklę, tačiau pačios ligos nesukelia.

Egzema. Simptomai

Pagrindinis atopinės egzemos simptomas yra niežėjimas. Jis yra sunkus ir lengvai išprovokuojamas. Nukasymų vietose atsiranda išbėrimai.

Esant ūmiai ligos eigai išbėrimo vietose oda paraudusi, gali atsirasti mazgelių ar pūslelių. Šios pūslelės plyšta ir atsiveria žaizdelės, kitaip dar vadinamos erozijos. Erozijoms gyjant, jos apsitraukia šašu, kuris su laiku nukrenta. Pažeidimo vietose oda gausiai pleiskanoja. Dėl stipraus niežėjimo odoje matyti nukasymo žymės.

Poūmė egzema panaši savo eiga, tačiau išbėrimai ne tokie gausūs, mažiau nukasymų ir susidariusių erozijų.

Lėtinės egzemai būdinga odos lichenifikacija. Tokia oda yra sustorėjusi, tamsesnė, jos piešinys atrodo ryškesnis. Lichenifikacija vystosi dėl užsitęsusio uždegimo ir nuolatinio odos kasymo, išvešėjus viršutiniam odos sluoksniui epidermiui.

Egzema. Ligos eiga

Dažniausiai egzema susergama dar kūdikystėje. Su amžiumi keičiasi bėrimų pobūdis ir lokalizacija.

Kūdikiams būdinga taip vadinama „šlapioji egzema“, jų bėrimai pasidengę šašais, šlapiuojantys. Vyresniems vaikams bei suaugusiems dažniausiai pasireiškia „sausoji egzema“, kuriai būdingas odos kerpėjimas – sausa, stora, paryškėjusiu piešiniu oda ir pleiskanojimas. 

Kūdikiams odos pažeidimai atsiranda veido, skalpo, kaklo, krūtinės ir tiesiamųjų galūnių paviršiuose (kelių ir alkūnių priekiniuose paviršiuose). Vaikams bėrimai ryškėja lenkiamuosiuose paviršiuose, t. y. ties pakinkliais, alkūnių, riešų linkiais. Suaugusiems bėrimų lokalizacija išlieka panaši, labiau beriamas veidas, kaklas, rankos.

Atopinė egzema yra ilgą laiką, o kartais ir visą gyvenimą trunkanti liga. Ją galima kontroliuoti vartojant vaistus, vengiant provokuojančių veiksnių, tačiau ji linkusi atsinaujinti. Atopiniu dermatitu sergantiems vaikams liga dažnai atslūgsta 5-6 gyvenimo metais, tačiau ne retai vėl pasikartoja.

Egzema. Diagnostika

Egzema dažniausiai diagnozuojama dermatologui ar šeimos gydytojui apžiūrėjus ligonį ir išklausius nusiskundimus bei ligos eigą. Diagnozei patvirtinti labai svarbūs šeimoje pasireiškę panašūs ligos atvejai bei kitos ligonio turimos ligos, susijusios su alergija, t.y. alerginė sloga ar astma. 

Norint patikslinti diagnozę, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai. Kraujyje ieškoma alergijai būdingų požymių – padidėjusio eozinofilų, IgE kiekio.

Kartais alergologai atlieka odos dūrio ar provokacinius mėginius.

Esant neaiškiam ligos atvejui ir norint diferencijuoti nuo kitų ligų, gali būti atliekama odos biopsija. Jos metu mažas odos gabalėlis yra siunčiamas į laboratoriją ir mikroskopuojamas.

Egzema. Gydymas

Atopinė egzema nėra išgydoma, tačiau ją galima suvaldyti. Dauguma pacientų sėkmingai kontroliuoja ligą tinkamai prižiūrėdami odą bei pakeitę gyvensenos įpročius. Jiems nereikalingas intensyvesnis gydymas.

Visų svarbiausia yra sumažinti odos niežėjimą ir išvengti kasymosi. Kasymasis tik dar labiau sustiprina niežėjimą ir padidina riziką prasidėti infekcijai bėrimų vietose. Kasdienė tinkama odos priežiūra yra būtina. Svarbiausia kelis kartus per dieną odą drėkinti specialiais losjonais, taip atstatant jos apsauginę funkciją. Maudytis reikėtų po vėsesniu vandeniu, nes karštas vanduo sausina. Derėtų rinktis odą tausojančias prausimosi priemones, geriausia bekvapes. Šluostytis reikėtų švelniai, kuo mažiau traumuojant ir pažeidžiant odą. Rekomenduojama trumpai kirpti nagus, o esant labai stipriam niežuliui naktimis dėvėti medvilnines pirštines ir taip išvengti naktinio nusikasymo.

Lygiai taip pat svarbu vengti egzemą provokuojančių veiksnių. Tai kartais būna sunkiausia užduotis, tačiau ji lygiai tokia pat svarbi kaip ir tinkama odos priežiūra.

Tiems, kuriems to nepakanka, skiriamas medikamentinis gydymas. Jis parenkamas priklausomai nuo ligos sunkumo. Lengvesniais atvejais gali užtekti vietinio gydymo gliukokortikoidų ar kitais alerginę organizmo reakciją slopinančiais tepalais. Jei bėrimai komplikavęsi infekcija – skiriami antiseptikai ir priešmikrobiniai vaistai. Varginant itin stipriam niežuliui gali būti skiriami antihistaminiai vaistai nuo alergijos, taip siekiant sustabdyti kasymąsi. Jei egzema yra sunki ir vietinio gydymo tepalais nepakanka, skiriami geriamieji gliukokortikoidai.

Gydytojas taip pat gali paskirti fototerapijos procedūrų. Jų metu naudojama ultravioletinė šviesa. Ji veikia imuninę sistemą ir gali pagerinti lengvos ar vidutinio sunkumo egzemos būklę.

Egzema. Profilaktika

Esant šeiminiam polinkiui sirgti egzema ir siekiant sumažinti kūdikio riziką susirgti, rekomenduojama jį maitinti krūtimi bent jau šešis mėnesius, o geriausia metus. Taip pat reikėtų vengti kūdikio kontakto su galimais alergenais, pvz. pelėsiais ar dulkių erkutėmis.

Sergantiems egzema ir norintiems išvengti ligos paūmėjimų, reikėtų vengti ligą provokuojančių veiksnių. Itin svarbu išmokti valdyti stresą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25