Egzema

0

Terminas egzema apima grupę alerginių uždegiminių odos ligų, kitaip vadinamų dermatitais. Dažniausiai šis terminas naudojamas kaip atopinio dermatito sinonimas. Kartais vartojamas ir atopinės egzemos terminas, pabrėžiant, kad liga yra įgimta.

Atopinis dermatititas – tai lėtinis, atsinaujinantis, nuolat kintantis ir keičiantis savo vietą odos uždegimas. Ši egzemos forma yra susijusi su atopija – įgimta organizmo savybe į įvairius aplinkos dirgiklius reaguoti alergine reakcija. Kitaip tariant, organizmas per jautriai reaguoja į medžiagas, kurios kitam nesukelia alergijos. Turintys atopinį dermatitą asmenys yra linkę sirgti alergine sloga bei astma.

Priežastys, dėl kurių susergama atopiniu dermatitu, mokslininkų nėra iki galo išaiškintos. Ši liga siejama su paveldėjimu ir aplinkos veiksnių sąveika.  Žmogui, turinčiam polinkį sirgti egzema, susidūrus su ligą provokuojančiais veiksniais, tokiais kaip namų dulkių erkutės, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, tam tikri maisto produktai ar netgi klimatas, gali pasireikšti ligos simptomai.

Atopinio dermatito išsivystymas siejamas ir su sutrikusiu odos gebėjimu sulaikyti drėgmę. Odai išsausėjus, sutrinka jos barjerinė funkcija ir taip silpnėja jos atsparumas aplinkos dirgikliams.

Stresas, kuris dažnai siejamas su atopiniu dermatitu, gali pabloginti būklę, tačiau pačios ligos nesukelia.

Egzema. Simptomai

Pagrindinis atopinės egzemos simptomas yra niežėjimas. Jis yra sunkus ir lengvai išprovokuojamas. Nukasymų vietose atsiranda išbėrimai.

Esant ūmiai ligos eigai išbėrimo vietose oda paraudusi, gali atsirasti mazgelių ar pūslelių. Šios pūslelės plyšta ir atsiveria žaizdelės, kitaip dar vadinamos erozijos. Erozijoms gyjant, jos apsitraukia šašu, kuris su laiku nukrenta. Pažeidimo vietose oda gausiai pleiskanoja. Dėl stipraus niežėjimo odoje matyti nukasymo žymės.

Poūmė egzema panaši savo eiga, tačiau išbėrimai ne tokie gausūs, mažiau nukasymų ir susidariusių erozijų.

Lėtinės egzemai būdinga odos lichenifikacija. Tokia oda yra sustorėjusi, tamsesnė, jos piešinys atrodo ryškesnis. Lichenifikacija vystosi dėl užsitęsusio uždegimo ir nuolatinio odos kasymo, išvešėjus viršutiniam odos sluoksniui epidermiui.

Egzema. Ligos eiga

Dažniausiai egzema susergama dar kūdikystėje. Su amžiumi keičiasi bėrimų pobūdis ir lokalizacija.

Kūdikiams būdinga taip vadinama „šlapioji egzema“, jų bėrimai pasidengę šašais, šlapiuojantys. Vyresniems vaikams bei suaugusiems dažniausiai pasireiškia „sausoji egzema“, kuriai būdingas odos kerpėjimas – sausa, stora, paryškėjusiu piešiniu oda ir pleiskanojimas. 

Kūdikiams odos pažeidimai atsiranda veido, skalpo, kaklo, krūtinės ir tiesiamųjų galūnių paviršiuose (kelių ir alkūnių priekiniuose paviršiuose). Vaikams bėrimai ryškėja lenkiamuosiuose paviršiuose, t. y. ties pakinkliais, alkūnių, riešų linkiais. Suaugusiems bėrimų lokalizacija išlieka panaši, labiau beriamas veidas, kaklas, rankos.

Atopinė egzema yra ilgą laiką, o kartais ir visą gyvenimą trunkanti liga. Ją galima kontroliuoti vartojant vaistus, vengiant provokuojančių veiksnių, tačiau ji linkusi atsinaujinti. Atopiniu dermatitu sergantiems vaikams liga dažnai atslūgsta 5-6 gyvenimo metais, tačiau ne retai vėl pasikartoja.

Egzema. Diagnostika

Egzema dažniausiai diagnozuojama dermatologui ar šeimos gydytojui apžiūrėjus ligonį ir išklausius nusiskundimus bei ligos eigą. Diagnozei patvirtinti labai svarbūs šeimoje pasireiškę panašūs ligos atvejai bei kitos ligonio turimos ligos, susijusios su alergija, t.y. alerginė sloga ar astma. 

Norint patikslinti diagnozę, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai. Kraujyje ieškoma alergijai būdingų požymių – padidėjusio eozinofilų, IgE kiekio.

Kartais alergologai atlieka odos dūrio ar provokacinius mėginius.

Esant neaiškiam ligos atvejui ir norint diferencijuoti nuo kitų ligų, gali būti atliekama odos biopsija. Jos metu mažas odos gabalėlis yra siunčiamas į laboratoriją ir mikroskopuojamas.

Egzema. Gydymas

Atopinė egzema nėra išgydoma, tačiau ją galima suvaldyti. Dauguma pacientų sėkmingai kontroliuoja ligą tinkamai prižiūrėdami odą bei pakeitę gyvensenos įpročius. Jiems nereikalingas intensyvesnis gydymas.

Visų svarbiausia yra sumažinti odos niežėjimą ir išvengti kasymosi. Kasymasis tik dar labiau sustiprina niežėjimą ir padidina riziką prasidėti infekcijai bėrimų vietose. Kasdienė tinkama odos priežiūra yra būtina. Svarbiausia kelis kartus per dieną odą drėkinti specialiais losjonais, taip atstatant jos apsauginę funkciją. Maudytis reikėtų po vėsesniu vandeniu, nes karštas vanduo sausina. Derėtų rinktis odą tausojančias prausimosi priemones, geriausia bekvapes. Šluostytis reikėtų švelniai, kuo mažiau traumuojant ir pažeidžiant odą. Rekomenduojama trumpai kirpti nagus, o esant labai stipriam niežuliui naktimis dėvėti medvilnines pirštines ir taip išvengti naktinio nusikasymo.

Lygiai taip pat svarbu vengti egzemą provokuojančių veiksnių. Tai kartais būna sunkiausia užduotis, tačiau ji lygiai tokia pat svarbi kaip ir tinkama odos priežiūra.

Tiems, kuriems to nepakanka, skiriamas medikamentinis gydymas. Jis parenkamas priklausomai nuo ligos sunkumo. Lengvesniais atvejais gali užtekti vietinio gydymo gliukokortikoidų ar kitais alerginę organizmo reakciją slopinančiais tepalais. Jei bėrimai komplikavęsi infekcija – skiriami antiseptikai ir priešmikrobiniai vaistai. Varginant itin stipriam niežuliui gali būti skiriami antihistaminiai vaistai nuo alergijos, taip siekiant sustabdyti kasymąsi. Jei egzema yra sunki ir vietinio gydymo tepalais nepakanka, skiriami geriamieji gliukokortikoidai.

Gydytojas taip pat gali paskirti fototerapijos procedūrų. Jų metu naudojama ultravioletinė šviesa. Ji veikia imuninę sistemą ir gali pagerinti lengvos ar vidutinio sunkumo egzemos būklę.

Egzema. Profilaktika

Esant šeiminiam polinkiui sirgti egzema ir siekiant sumažinti kūdikio riziką susirgti, rekomenduojama jį maitinti krūtimi bent jau šešis mėnesius, o geriausia metus. Taip pat reikėtų vengti kūdikio kontakto su galimais alergenais, pvz. pelėsiais ar dulkių erkutėmis.

Sergantiems egzema ir norintiems išvengti ligos paūmėjimų, reikėtų vengti ligą provokuojančių veiksnių. Itin svarbu išmokti valdyti stresą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25