Pūlingas vidurinės ausies uždegimas

+4

Tai dažniausia bakterinė arba virusinė infekcija, kuri pažeidžia vidurinę ausį. Infekcija būna skausminga dėl uždegiminių procesų ir skysčių kaupimosi vidurinėje ausyje.

Žmogaus ausis yra sudaryta iš trijų dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Išorinę ausį sudaro ausies kaušelis ir ausies landa, vidurinę – ausies būgnelis ir klausomieji kauliukai, o vidinę – sraigė (joje suvokiamas ir pertransliuojamas garsas smegenims) bei labirintas (jame esantis skystis nulemia pusiausvyrą).

Ausį su nosiarykle jungia trumpas Eustachijaus vamzdelis (jis reguliuoja slėgį vidurinėje ausyje, užtikrina oro cirkuliaciją vidurinėje ausyje ir padeda pašalinti skystį iš jos), kuris dėl peršalimo gali paburkti. Kai vamzdelis paburksta tiek, kad užkemša spindį, skystis iš ausies nebegali nutekėti ir kaupiasi, sudarydamas palankią terpę infekcijai.

Ausų uždegimai yra dažnesni tarp vaikų, tačiau gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Tai sietina su tuo, kad vaikų Eustachijaus vamzdeliai yra siauresni ir horizontalesni nei suaugusiųjų, todėl sunkiau drenuojami ir greičiau užsikemša.

Ausies uždegimą sukelia bakterijos ir virusai, kurie organizme gali atsirasti dėl peršalimo, gripo, kvėpavimo takai paburksta ir dėl alergijos.

Adenoidai yra dvi nedidelės audinio sankaupos nosiaryklės užpakalinėje sienoje, jie atlieka imuninės apsaugos nuo patogenų funkciją. Adenoidai yra netoli Eustachijaus vamzdžių, todėl kai adenoidai infekuojasi, infekcija nesunkiai gali pereiti į vidurinę ausį.

Ūmaus vidurinio otito išsivystymo rizikos veiksniai yra: amžius (vaikai nuo 6 mėnesių iki 2 metų daug jautresni ausų infekcijoms), vaikų kvėpavimo takų peršalimai, kūdikio maitinimas iš buteliuko (geriant iš buteliuko, ypač gulimoje pozicijoje, padidėja infekcijos rizika, todėl rekomenduojama kuo ilgiau kūdikį maitinti krūtimi), metų laikas (infekcijos dažnesnės pavasarį ir rudenį, kai dažnesni peršalimai), prasta oro kokybė (tabako dūmai aplinkoje arba didelis aplinkos oro užterštumas).

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas. Simptomai

Ligos pradžios simptomai dažniausiai būna gerai pastebimi: vaikams ir naujagimiams – ausies skausmas, ypač gulint, spaudimo pojūtis ausyje, prastas miegas, dažnas verkimas, dirglumas, klausos sutrikimas, pusiausvyros praradimas, aukšta temperatūra, skysčiai iš ausies, apetito stoka, o suaugusiems – ausies skausmas, iš ausies bėgantys skysčiai ir sutrikusi klausa. Į gydytoją kuo skubiau reikia kreiptis, jeigu simptomai trunka ilgiau nei dieną, ausies skausmas stiprėja, pastebima pūlingų išskyrų iš ausies.

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas. Ligos eiga

Vidurinės ausies infekcijos dažnai pasireiškia kartu su viršutinių kvėpavimo takų susirgimais. Peršalus paburksta Eustachijaus vamzdeliai ir užblokuojamas jų spindis. Vidurinėje ausyje ima kauptis skysčiai, kurie sudaro palankią terpę infekcijai. Pūliai atsiranda organizmui kovojant su infekcija, kai žūva organizmo apsaugos ląstelės. Susikaupę skysčiai ir pūliai spaudžia ausies būgnelį ir sukelia skausmą, kartais klausos problemas. Pakyla temperatūra, kuri laikosi kelias dienas. Skausmas gali užeiti priepuoliais (tada vaikas ima verkti). Daugeliu atveju pati imuninė sistema sugeba kovoti su ausies infekcija ir medicininio gydymo neprireikia.

Sunkesniais ligos atvejais, skysčių vidurinėje ausyje prisikaupia tiek, kad spaudžiamas ausies būgnelis pratrūksta. Tokiu atveju skystis iš ausies išbėga, praeina skausmas, išsivalo infekcija, o būgnelis sugyja savaime per kelias savaites. Kartais gali išsivystyti lėtinis pūlingas vidurinis otitas, o ligai tęsiantis infekuojami smegenų dangalai ir prasideda meningitas.

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas. Diagnostika

Dažnai ligos nustatymui gydytojui pakanka sužinoti nusiskundimus ir atlikti apžiūrą. Gydytojas su specialiu instrumentu otoskopu gali apžiūrėti ausis, gerklę ir nosiaryklę. Taip pat išklauso plaučius naudodamas stetoskopą. Naudojant pneumatinį otoskopą, gydytojas gali apžiūrėti ir įvertinti, kiek skysčio yra susikaupę už ausies būgnelio: su šiuo instrumentu į ausies landą pučiamas oras – normaliai nuo oro būgnelis turėtų judėti, bet jeigu vidurinėje ausyje yra skysčio, būgnelis nesujudės.

Abejojant dėl diagnozės galima atlikti kitus tyrimus: timpanometriją (matuojami ausies būgnelio judesiai, pučiant orą į klausomąją landą), akustinę reflektometriją (tiriama, kiek garso bangų atsimuša nuo būgnelio atgal į aparatą: normaliai būgnelis absorbuoja didžiąją dalį garso bangų, tačiau vidurinėje ausyje esant skysčio garsas atsispindi), timpanocentezę (plonas vamzdelis naudojamas ausies būgneliui pradurti ir nuleisti susikaupusį skystį; šiuo metodu galima nustatyti ir infekcijos sukėlėją, jei toks yra). Kraujo laboratoriniai tyrimai gali padėti nustatyti imuninės sistemos sutrikimus.

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas. Gydymas

Ausų infekcijos dažniausiai išgyja savaime, tačiau yra labai skausmingos, todėl gydymą galima pradėti nuo skausmą malšinančių vaistų. Naujagimiams dėl stiprių skausmų ir išplitusio uždegimo gali būti skiriami antibiotikai. Vaikams iki 2 metų skiriami antibiotikai visais atvejais, siekiant išvengti galimų ligos komplikacijų.

Skausmui malšinti galima dėti šiltus kompresus, gerti vaistus nuo skausmo, naudoti ausų lašus.

Jeigu vidurinis otitas vis kartojasi, arba susiformavo nepūlingas otitas, reikia iš ausies skysčius išsiurbti: gydytojas padaro nedidelę skylutę būgnelyje, pro kurią pašalinamas skystis, o į tą skylutę įkišamas plonas vamzdelis (timpanosominis vamzdelis), kuris pagerina vidurinės ausies ventiliaciją, gali būti laikomas net kelis mėnesius.

Siekiant išvengti lėtinio otito susiformavimo, patartina atlikti adenoidų arba tonzilių pašalinimo operaciją.

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas. Profilaktika

Ligos išvengti galima laikantis kai kurių patarimų, pavyzdžiui: vengti peršalimo ir kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų (šiltai rengtis, rūpintis vaiko sveikata), nerūkyti ir nebūti prirūkytose patalpose, naujagimį maitinti krūtimi bent pirmus 6 jo gyvenimo mėnesius, skiepytis ir skiepytis vaikus nuo pneumokokinių infekcijų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25