Temporalinis arteriitas

Temporalinis arteriitas, kitaip dar vadinamas gigantinių ląstelių arteriitu, tai yra liga, kurios metu atsiranda arterijų uždegimas. Kaip jau pavadinimas nurodo (temporalinis verčiant iš lotynų kalbos - smilkininis), dažniausiai yra pažeidžiamos smilkiniuose esančios arterijos.

Ši liga yra artimai susijusi su reumatine polimialgija (liga, kurios metu atsiranda raumenų, sąnarių skausmas, sustingimas). Net 50 % ligonių sergančių temporaliniu arteriitu taip pat serga ir reumatine polimialgija. 15 procentų sergančiųjų reumatine polimialgija, kartu serga temporaliniu arteriitu.

Esant ligai, gali atsirasti bet kurios stambios ar vidutinio stambumo arterijos uždegimas, tačiau dažniausiai uždegimas pasireiškia smilkininėse arterijose, kurios eina priešais ausų kaušelį, kildamos į viršugalvio skalpą. Būna atvejų, kuomet liga pažeidžia arterijos segmentus, palikdama sveikus arterijos tarpus.

Deja, gigantinių ląstelių arteriito priežastis nėra aiški. Yra manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Genetinių veiksnių reikšmę įrodo tai, jog šia liga gali sirgti kelios šeimos kartos taip pat faktas, jog šia liga dažniausiai serga baltaodžiai.

Yra keliamos ir tam tikros infekcijos, sukeliančios šią ligą, teorijos.

Temporalinis arteriitas. Simptomai

Temporalinio arteriito simptomai gali varijuoti. Ši liga dažniausiai pasireiškia nuolatiniu stipriu galvos skausmu ir padidėjusiu jautrumu abiejų smilkinių srityse. Liga gali pasireikšti ir sutrikusiu matymu (dvejinimusi akyse ar apakimu), regos netekimu viena akimi; žandikaulio skausmu, ypač kramtant; karščiavimu, svorio kritimu.

Išsišokusias smilkinines arterijas galima lengvai matyti plika akimi, jose jaučiamas susilpnėjęs pulsas.

Temporalinis arteriitas. Ligos eiga

Ligos pradžia dažnai primena gripą – raumenų, sąnarių skausmai, pakilusi temperatūra, nuovargis, galvos skausmas. Paprastai liga prasideda vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms.

Vėliau ryškėja galvos skausmas smilkiniuose. Paprastai abejuose, tačiau būna ligų atvejų, kuomet skausmas lokalizuojasi vienoje pusėje. Kartu gali pasireikšti ir kiti, aukščiau išvardinti simptomai.

Skausmas ir sąstingis kakle, pečiuose, klubuose, tai yra požymiai, rodantys, jog ši liga yra lydima anksčiau minėtos kitos ligos – reumatinės polimialgijos.

7-14 % pacientų, progresuojant ligai, gali atsirasti negrįžtamas aklumas. Taip pat sergantiems tempraliniu arteriitu didėja insulto ir aortos aneurizmos rizika (dėl susilpnėjusios aortos sienelės atsiradęs maišelio pavidalo išsipūtimas, kuris gali pratrūkti ir sukelti stiprų vidinį kraujavimą).

Temporalinis arteriitas. Diagnostika

Gydytojas užduoda pacientui klausimus apie ligos pradžią, eigą, simptomus, nuodugniai apžiūri smilkinines arterijas.

Įtarus temporalinį arteriitą, skiriamas bendras kraujo tyrimas. Svarbus bendro kraujo tyrimo komponentas diagnozuojant temporalinį arteriitą – eritrocitų nusėdimo greitis, kuris, esant ligai, būna gerokai padidėjęs.

Ligos patvirtinimui turėtų būti paimta temporalinės arterijos biopsija. Biopsija imama iš kelių smilkininės arterijos vietų, nes ši liga gali pažeisti atskiras arterijos dalis. Biopsijos metu paimti mėginiai siunčiami gydytojui patologui, kuris ištyręs mėginius mikroskopu gali patvirtinti arba atmesti ligos diagnozę.

Papildomi tyrimai, tokie kaip: ultragarsinis tyrimas, magnetinio rezonanso angiografija (tyrimo metu pacientui suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri atliekant magnetinio rezonanso tomografiją, išryškina kraujagysles).

Temporalinis arteriitas. Gydymas

Tempralinio arteriito atveju gydymas turėtų būti paskirtas kuo anksčiau, netgi prieš galutinį diagnozės patvirtinimą, taip stengiantis išvengti galimo aklumo. Gydymui yra skiriama gliukokortikosteroidų grupės vaistų (pvz., prednizolonas). Nors pagerėjimas gali atsirasti jau po keleto dienų, vaistus vartoti gali tekti net porą metų.

Temporalinis arteriitas. Profilaktika

Kadangi, nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, profilaktikos nėra.

 

Kita Informacija

Istorija: Dar XIX a. Anglų gydytojas Jonathan Hutchinson aprašė ligonį, kuris negalėjo nešioti kepurės dėl skausmingų smilkininių arterijų. Nuo to laiko kilo susidomėjimas šia liga.

Paplitimas: Tikslūs sergančiųjų temporaliniu arteriitu skaičiai nėra žinomi, tačiau manoma, kad JAV sergančiųjų skaičius svyruoja tarp 0,49 ir 27,3 atvejų 100 000 gyventojų vyresnių nei 50 metų. Temporalinis arteriitas yra dažnesnis šiaurinėse valstybėse, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Palyginimui Saudo Arabijoje sergamumas šia liga yra labai mažas.

Temporalinis arteriitas dažniausiai pasireiškia baltaodžiams. Dvigubai dažniau ši liga pasireiškia moterims. Liga paprastai prasideda 60-80 metų sulaukusiems žmonėms.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25