Temporalinis arteriitas

Temporalinis arteriitas, kitaip dar vadinamas gigantinių ląstelių arteriitu, tai yra liga, kurios metu atsiranda arterijų uždegimas. Kaip jau pavadinimas nurodo (temporalinis verčiant iš lotynų kalbos - smilkininis), dažniausiai yra pažeidžiamos smilkiniuose esančios arterijos.

Ši liga yra artimai susijusi su reumatine polimialgija (liga, kurios metu atsiranda raumenų, sąnarių skausmas, sustingimas). Net 50 % ligonių sergančių temporaliniu arteriitu taip pat serga ir reumatine polimialgija. 15 procentų sergančiųjų reumatine polimialgija, kartu serga temporaliniu arteriitu.

Esant ligai, gali atsirasti bet kurios stambios ar vidutinio stambumo arterijos uždegimas, tačiau dažniausiai uždegimas pasireiškia smilkininėse arterijose, kurios eina priešais ausų kaušelį, kildamos į viršugalvio skalpą. Būna atvejų, kuomet liga pažeidžia arterijos segmentus, palikdama sveikus arterijos tarpus.

Deja, gigantinių ląstelių arteriito priežastis nėra aiški. Yra manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Genetinių veiksnių reikšmę įrodo tai, jog šia liga gali sirgti kelios šeimos kartos taip pat faktas, jog šia liga dažniausiai serga baltaodžiai.

Yra keliamos ir tam tikros infekcijos, sukeliančios šią ligą, teorijos.

Temporalinis arteriitas. Simptomai

Temporalinio arteriito simptomai gali varijuoti. Ši liga dažniausiai pasireiškia nuolatiniu stipriu galvos skausmu ir padidėjusiu jautrumu abiejų smilkinių srityse. Liga gali pasireikšti ir sutrikusiu matymu (dvejinimusi akyse ar apakimu), regos netekimu viena akimi; žandikaulio skausmu, ypač kramtant; karščiavimu, svorio kritimu.

Išsišokusias smilkinines arterijas galima lengvai matyti plika akimi, jose jaučiamas susilpnėjęs pulsas.

Temporalinis arteriitas. Ligos eiga

Ligos pradžia dažnai primena gripą – raumenų, sąnarių skausmai, pakilusi temperatūra, nuovargis, galvos skausmas. Paprastai liga prasideda vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms.

Vėliau ryškėja galvos skausmas smilkiniuose. Paprastai abejuose, tačiau būna ligų atvejų, kuomet skausmas lokalizuojasi vienoje pusėje. Kartu gali pasireikšti ir kiti, aukščiau išvardinti simptomai.

Skausmas ir sąstingis kakle, pečiuose, klubuose, tai yra požymiai, rodantys, jog ši liga yra lydima anksčiau minėtos kitos ligos – reumatinės polimialgijos.

7-14 % pacientų, progresuojant ligai, gali atsirasti negrįžtamas aklumas. Taip pat sergantiems tempraliniu arteriitu didėja insulto ir aortos aneurizmos rizika (dėl susilpnėjusios aortos sienelės atsiradęs maišelio pavidalo išsipūtimas, kuris gali pratrūkti ir sukelti stiprų vidinį kraujavimą).

Temporalinis arteriitas. Diagnostika

Gydytojas užduoda pacientui klausimus apie ligos pradžią, eigą, simptomus, nuodugniai apžiūri smilkinines arterijas.

Įtarus temporalinį arteriitą, skiriamas bendras kraujo tyrimas. Svarbus bendro kraujo tyrimo komponentas diagnozuojant temporalinį arteriitą – eritrocitų nusėdimo greitis, kuris, esant ligai, būna gerokai padidėjęs.

Ligos patvirtinimui turėtų būti paimta temporalinės arterijos biopsija. Biopsija imama iš kelių smilkininės arterijos vietų, nes ši liga gali pažeisti atskiras arterijos dalis. Biopsijos metu paimti mėginiai siunčiami gydytojui patologui, kuris ištyręs mėginius mikroskopu gali patvirtinti arba atmesti ligos diagnozę.

Papildomi tyrimai, tokie kaip: ultragarsinis tyrimas, magnetinio rezonanso angiografija (tyrimo metu pacientui suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri atliekant magnetinio rezonanso tomografiją, išryškina kraujagysles).

Temporalinis arteriitas. Gydymas

Tempralinio arteriito atveju gydymas turėtų būti paskirtas kuo anksčiau, netgi prieš galutinį diagnozės patvirtinimą, taip stengiantis išvengti galimo aklumo. Gydymui yra skiriama gliukokortikosteroidų grupės vaistų (pvz., prednizolonas). Nors pagerėjimas gali atsirasti jau po keleto dienų, vaistus vartoti gali tekti net porą metų.

Temporalinis arteriitas. Profilaktika

Kadangi, nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, profilaktikos nėra.

 

Kita Informacija

Istorija: Dar XIX a. Anglų gydytojas Jonathan Hutchinson aprašė ligonį, kuris negalėjo nešioti kepurės dėl skausmingų smilkininių arterijų. Nuo to laiko kilo susidomėjimas šia liga.

Paplitimas: Tikslūs sergančiųjų temporaliniu arteriitu skaičiai nėra žinomi, tačiau manoma, kad JAV sergančiųjų skaičius svyruoja tarp 0,49 ir 27,3 atvejų 100 000 gyventojų vyresnių nei 50 metų. Temporalinis arteriitas yra dažnesnis šiaurinėse valstybėse, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Palyginimui Saudo Arabijoje sergamumas šia liga yra labai mažas.

Temporalinis arteriitas dažniausiai pasireiškia baltaodžiams. Dvigubai dažniau ši liga pasireiškia moterims. Liga paprastai prasideda 60-80 metų sulaukusiems žmonėms.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Funkcinė dispepsija nėra pavojinga gyvybei, tačiau ji menkina gyvenimo kokybę
Funkcinė dispepsija nėra pavojinga gyvybei, tačiau ji menkina gyvenimo kokybę Funkcinė dispepsija sudaro reikšmingą pacientus kamuojančių virškinimo sutrikimų dalį. Teigiama, kad šis negalavimas gali kankinti net kas ketvirtą pacientą. Vadinasi, tai aktuali sveikatos problema, kurią spręsti būtina. Kuo daugiau pacientai žinos apie dažniausiai pasitaikančius ligos simptomus, tuo didesnei daliai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis
Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis Gydytojai teigia, kad erekcijos sutrikimai yra vieni dažniausių, kai kalbama apie lytinio gyvenimo problemas. Deja, dažnas vyras dėl jų vis dar gėdijasi kreiptis į specialistus. Džiugu, kad informacijos ir pagalbos priemonių vis daugėja, tačiau būtina suprasti, kad dažniausiai reikia profesionalios pagalbos ir savigydos propagavimas... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24