Temporalinis arteriitas

Temporalinis arteriitas, kitaip dar vadinamas gigantinių ląstelių arteriitu, tai yra liga, kurios metu atsiranda arterijų uždegimas. Kaip jau pavadinimas nurodo (temporalinis verčiant iš lotynų kalbos - smilkininis), dažniausiai yra pažeidžiamos smilkiniuose esančios arterijos.

Ši liga yra artimai susijusi su reumatine polimialgija (liga, kurios metu atsiranda raumenų, sąnarių skausmas, sustingimas). Net 50 % ligonių sergančių temporaliniu arteriitu taip pat serga ir reumatine polimialgija. 15 procentų sergančiųjų reumatine polimialgija, kartu serga temporaliniu arteriitu.

Esant ligai, gali atsirasti bet kurios stambios ar vidutinio stambumo arterijos uždegimas, tačiau dažniausiai uždegimas pasireiškia smilkininėse arterijose, kurios eina priešais ausų kaušelį, kildamos į viršugalvio skalpą. Būna atvejų, kuomet liga pažeidžia arterijos segmentus, palikdama sveikus arterijos tarpus.

Deja, gigantinių ląstelių arteriito priežastis nėra aiški. Yra manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Genetinių veiksnių reikšmę įrodo tai, jog šia liga gali sirgti kelios šeimos kartos taip pat faktas, jog šia liga dažniausiai serga baltaodžiai.

Yra keliamos ir tam tikros infekcijos, sukeliančios šią ligą, teorijos.

Temporalinis arteriitas. Simptomai

Temporalinio arteriito simptomai gali varijuoti. Ši liga dažniausiai pasireiškia nuolatiniu stipriu galvos skausmu ir padidėjusiu jautrumu abiejų smilkinių srityse. Liga gali pasireikšti ir sutrikusiu matymu (dvejinimusi akyse ar apakimu), regos netekimu viena akimi; žandikaulio skausmu, ypač kramtant; karščiavimu, svorio kritimu.

Išsišokusias smilkinines arterijas galima lengvai matyti plika akimi, jose jaučiamas susilpnėjęs pulsas.

Temporalinis arteriitas. Ligos eiga

Ligos pradžia dažnai primena gripą – raumenų, sąnarių skausmai, pakilusi temperatūra, nuovargis, galvos skausmas. Paprastai liga prasideda vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms.

Vėliau ryškėja galvos skausmas smilkiniuose. Paprastai abejuose, tačiau būna ligų atvejų, kuomet skausmas lokalizuojasi vienoje pusėje. Kartu gali pasireikšti ir kiti, aukščiau išvardinti simptomai.

Skausmas ir sąstingis kakle, pečiuose, klubuose, tai yra požymiai, rodantys, jog ši liga yra lydima anksčiau minėtos kitos ligos – reumatinės polimialgijos.

7-14 % pacientų, progresuojant ligai, gali atsirasti negrįžtamas aklumas. Taip pat sergantiems tempraliniu arteriitu didėja insulto ir aortos aneurizmos rizika (dėl susilpnėjusios aortos sienelės atsiradęs maišelio pavidalo išsipūtimas, kuris gali pratrūkti ir sukelti stiprų vidinį kraujavimą).

Temporalinis arteriitas. Diagnostika

Gydytojas užduoda pacientui klausimus apie ligos pradžią, eigą, simptomus, nuodugniai apžiūri smilkinines arterijas.

Įtarus temporalinį arteriitą, skiriamas bendras kraujo tyrimas. Svarbus bendro kraujo tyrimo komponentas diagnozuojant temporalinį arteriitą – eritrocitų nusėdimo greitis, kuris, esant ligai, būna gerokai padidėjęs.

Ligos patvirtinimui turėtų būti paimta temporalinės arterijos biopsija. Biopsija imama iš kelių smilkininės arterijos vietų, nes ši liga gali pažeisti atskiras arterijos dalis. Biopsijos metu paimti mėginiai siunčiami gydytojui patologui, kuris ištyręs mėginius mikroskopu gali patvirtinti arba atmesti ligos diagnozę.

Papildomi tyrimai, tokie kaip: ultragarsinis tyrimas, magnetinio rezonanso angiografija (tyrimo metu pacientui suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri atliekant magnetinio rezonanso tomografiją, išryškina kraujagysles).

Temporalinis arteriitas. Gydymas

Tempralinio arteriito atveju gydymas turėtų būti paskirtas kuo anksčiau, netgi prieš galutinį diagnozės patvirtinimą, taip stengiantis išvengti galimo aklumo. Gydymui yra skiriama gliukokortikosteroidų grupės vaistų (pvz., prednizolonas). Nors pagerėjimas gali atsirasti jau po keleto dienų, vaistus vartoti gali tekti net porą metų.

Temporalinis arteriitas. Profilaktika

Kadangi, nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, profilaktikos nėra.

 

Kita Informacija

Istorija: Dar XIX a. Anglų gydytojas Jonathan Hutchinson aprašė ligonį, kuris negalėjo nešioti kepurės dėl skausmingų smilkininių arterijų. Nuo to laiko kilo susidomėjimas šia liga.

Paplitimas: Tikslūs sergančiųjų temporaliniu arteriitu skaičiai nėra žinomi, tačiau manoma, kad JAV sergančiųjų skaičius svyruoja tarp 0,49 ir 27,3 atvejų 100 000 gyventojų vyresnių nei 50 metų. Temporalinis arteriitas yra dažnesnis šiaurinėse valstybėse, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Palyginimui Saudo Arabijoje sergamumas šia liga yra labai mažas.

Temporalinis arteriitas dažniausiai pasireiškia baltaodžiams. Dvigubai dažniau ši liga pasireiškia moterims. Liga paprastai prasideda 60-80 metų sulaukusiems žmonėms.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +1 / 0 +1

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus...

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių
Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių Pirmieji kūdikio dantukai – labai svarbus įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Kūdikio šypsena pasikeičia, iš bedantės ji tampa tik dar žavesne – mažylis demonstruoja savo pirmuosius dantukus bei pats su jais susipažįsta liesdamas pirštukais. Kyla klausimas, ar tai jau tas metas, kai būtina pradėti rūpintis mažylio dantukais?

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės
Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24