Gimdymas namuose „versus“ ligoninėje. Kokie privalumai ir trūkumai?

Gegužės 13, 2015 | Ieva Navarackaitė
+25
1
« Grįžti į straipsnio pradžią

Gimdymas namuose turėtų būti abiejų tėvų apsisprendimas

Kodėl moterys renkasi gimdyti namuose? 

Šeimos, kurių vaikai buvo pagimdyti namų aplinkoje, teigia, kad patyrė didelį džiaugsmą. Tėveliai džiaugėsi, kad buvo proga išvengti medicininių intervencijų, gydytojų patarimų, skatinančių gimdymą priemonių. 

Gimdančiosios namuose teigia, kad gimdydamos tokiu būdu labiau jaučia atsakomybę už savo veiksmus, vystosi glaudesnis ryšys su kūdikiu, patys tėvai turi priimti svarbius sprendimus. Pateikiame pagrindines priežastis, kodėl kai kurios moterys renkasi gimdyti namuose. 

 • Tėveliai gali būti labiau įtraukti į gimdymo procesą, jaučia daugiau atsakomybės. Skirtingai nei ligoninėje, kur būsimi tėčiai jaučia įtampą ir nežinomybę dėl to, kokių veiksmų galima imtis, o kokių ne.
 • Gali būti įtraukti būsimi broliai ar sesės.
 • Dalis moterų, pasirinkusių gimdymą namuose, turi neigiamos patirties ligoninėje. Dažniausiai, dėl neatsižvelgimo į motinos pageidavimus, patirtos įtampos dėl įvairių intervencijų ir gimdymo skatinimo. Taip pat, kai kurių teigimu, joms nepatinka, kad svarbiausiu jų gyvenimo etapu, sprendimus priima ne pati gimdančioji, o šalia esantis gydytojas ar akušerė.
 • Siekis išlaikyti maksimalų privatumą: gimdyti ir būti tik su savo šeima, kai už sienos nėra kitų gimdančiųjų ir jų artimųjų. 

Kokios moterys dažniausiai renkasi gimdyti namuose? 

Remiantis atliktais tyrimais, moterys, kurios renkasi gimdymą namuose, turi bendrų bruožų. Tendencingai tokios moterys yra šiek tiek vyresnio amžiaus lyginant su vidutiniu gimdyvių amžiumi, turinčios aukštąjį išsilavinimą, gyvenančios mieste. Dažniau gimdymą namų aplinkoje renkasi valdingesnio būdo moterys, dirbančios vadovaujančiose pozicijose. Tokių šeimų pajamos dažniau būna didesnės nei vidutinis šalies darbo užmokestis. Tokios šeimos dažniau būna daugiavaikės. Moterys, kurios nori gimdyti namuose, siekia būti atsakingos už visą gimdymo eigą ir pačios spręsti, kas geriausia jai pačiai ir jos kūdikiui. 

Šeimos, pasirinkusios gimdyti namuose, norėtų šalia matyti ne gydytoją, o profesionalią akušerę, nes kyla mažesnė rizika, jog bus naudojamos įvairios priemonės gimdymo skatinimui ar priimami sprendimai neatsižvelgiant į šeimos lūkesčius. 

Artimųjų ratas ir rami aplinka – vienas pagrindinių gimdymo namuose privalumų. Tai užtikrina privatumą, galimybę pasirinkti žmones, kurie bus šalia reikšmingu momentu. Tokiomis aplinkybėmis moteris jaučiasi saugiau. 

Ar gimdyti namuose saugu? 

Gimdymas, nepriklausomai nuo gimdymo vietos, yra sudėtingas ir pavojingas procesas tiek gimdyvei, tiek naujagimiui. Kartais sklandus gimdymas gali tapti komplikuotu vos per 5 min., todėl verta prisiminti, kad gimdymas savo sudėtingumu panašus į lėktuvo skrydį. Sklandus lėktuvo pakilimas dar negarantuoja, jog nusileidimas taip pat įvyks sklandžiai. Kartais nenumatytos situacijos ore lemia didžiulę katastrofą. 

Gimdymo metu taip pat gali kilti komplikacijų, kurių neįmanoma numatyti (pvz., embolija vaisiaus vandenimis; plaučių arterijos tromboembolija; ūmus kraujavimas; gimdos atonija). Vaikelio laukiantiems tėvams, besirenkantiems gimdymo vietą, verta prisiminti, kad nors gimdymas gali būti mažos rizikos ir tokiu atveju yra saugu gimdyti namuose, tačiau bet kokiu atveju, rizika išlieka. 

Gimdymą namuose lyginant su gimdymu ligoninėje (kai šis yra mažos rizikos), kūdikių mirtingumas reikšmingai nesiskiria. Atlikti tyrimai rodo, kad moterys, gimdžiusios namuose, rečiau patyrė tam tikrų intervencijų, joms buvo atlikta mažiau medicininių procedūrų. Dėl pasitenkinimo gimdymo aplinka, moterims, gimdžiusioms namuose, greičiau suaktyvėja pieno gamyba, mažiau išsiskiria epinefrino ar norepinefrino (streso) hormonų. 

Svarbu! Prieš pasirenkant gimdymą namuose gydytojas akušeris-ginekologas privalo įvertinti gimdymo riziką. Jei gimdymas pripažįstamas kaip mažos rizikos, nėščioji prieš gimdymo procesą yra patikrinama, jei nustatoma, kad jos sveikatos būklė gera, o vaisius sveikas, tuomet gimdymą namuose galime laikyti saugiu. 

Ar reikalinga pagalba gimdant namuose? 

Bet koks normalus gimdymas per 5 min. gali tapti patologiniu. Todėl šeima, prieš priimdama sprendimą, turi žinoti, jog rizikuoja ir turi prisiimti visą atsakomybę. Deja, atsakomybę galima prisiimti už save, bet ne už naujagimį. Dėl šios dilemos nesutaria daugelis šalių, kurios dar nėra įteisinusios gimdymo namuose. 

Yra šalių, kuriose į namus gali atvykti profesionali akušerė, kuri vertina gimdyvės būklę, gimdymo eigą ir priima sprendimą, jeigu staiga prireikia skubios transportacijos į gydymo įstaigą. Akušerės yra apmokytos, turinčios patirties, žinančios, kaip reikia rūpintis gimdyve namų aplinkoje. Kartu su savimi jos turi dalį medicininės įrangos, kuri gali būti reikalinga iškilus nenumatytai situacijai. Valdžia yra pripažinusi gimdymą namuose legaliu Anglijoje, Naujojoje Zelandijoje, Olandijoje. Daugelyje Europos valstybių gimdymas namuose yra reglamentuotas įstatymų.  

Skaityti kitą puslapį »
1 2 3
+25
1
 • Gimdymas
 • Akušeriai
 • Gimdymo namai
 • Gimdymas namuose

Susiję straipsniai

 • ruta / 2015-05-14 09:08:42

  kaip galima gimdyti ne ligonineje? juk rizikuoji vaiko gyvybe...

Siųsk savo nuomonę
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui Per devynis mėnesius būsimos mamos gimdoje susiformuoja naujas žmogus. Nėščiajai labai svarbu viso nėštumo metu saugoti ir rūpintis savimi, nes būsimojo vaikelio sveikata labiausiai priklauso nuo nėštumo sklandumo. Svarbu ne tik ilsėtis ir tinkamai maitintis, bet ir vengti veiksnių, galinčių sukelti vaisiaus apsigimimą ar... +20 / -3 +17
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės Kasdien vis daugiau naujagimių pasaulį išvysta moterims atlikus cezario pjūvio operaciją. Visgi dėl galimų cezario pjūvio pasekmių ši procedūra negali būti atlikta vien pageidaujant gimdyvei. Tokį sprendimą paprastai priima kelių gydytojų komisija. Cezario pjūvis atliekamas tik esant neišvengiamai būtinybei, kai manoma, kad... +16 / -5 +11
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui Žindančios moterys patiria ne tik motinystės džiaugsmą, bet neretai susiduria ir su įvairiomis sudėtingomis situacijomis. Viena iš jų – pieno sąstovis krūties latakuose, kuris lemia tokių ligų kaip laktostazė ar mastitas atsiradimą. Straipsnyje sužinosite, kas yra mastitas, rasite patarimų, kaip apsisaugoti nuo šios ligos ir... +9 / 0 +9
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti? Nemaloni liga hemorojus, dažnai vadinama XXI-ojo amžiaus sutrikimu, vargina tiek vyrus, tiek moteris. Tačiau moterims rizika susirgti šia liga padidėja pastojus. Ar įmanoma išvengti hemorojaus nėštumo metu? Koks hemorojaus gydymas ir pasekmės? Klausimai, matyt, neduodantys ramybės ne vienai kūdikio susilaukusiai ar besilaukiančiai... +10 / -3 +7
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +8 / -2 +6
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį Vėl neišsimiegojote, nes kėlėtės iš lovos naktį raminti kūdikio? Jei jį norite nuraminti ir palengvinti pilvuko pūtimą, švelnus masažas gali padaryti stebuklus – kūdikis pateks į sapnų karalystę. Visa galia slypi švelniame jūsų prisilietime. +7 / -1 +6
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas?
Kodėl nėštumo metu vartojamas alkoholis pavojingas? Vyras mažiausiai 2 mėnesius (tiek laiko bręsta spermatozoidas) iki apvaisinimo turėtų nevartoti alkoholio. Tuo tarpu moterims alkoholis yra pavojingas visada, nes visos moteriškosios lytinės ląstelės susiformuoja dar vaisiaus laikotarpiu ir kiaušidėse glūdi visą gyvenimą iki menopauzės. +4 / -1 +3
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai
Svarbiausi dantukų dygimo požymiai Jaunieji tėveliai labai nerimauja dėl pirmųjų dantukų dygimo.Tai iš tikrųjų itin svarbus kūdikio ir vaiko vystymosi etapas, lemiantis teisingą pieninį ir nuolatinį žandikaulio sąkandį, jo kokybę bei kūdikio pasiruošimą sėkmingam maisto kramtymui. +1 / 0 +1