Mastitas dažnesnis pirmą kartą pagimdžiusioms moterims

Birželio 27, 2019 | Rūtelė Foktienė
+28
+28 -0

Kartais džiaugsmą dėl ką tik gimusio kūdikio aptemdo problemos su žindymu ir… mastitas. Ką daryti, kaip reaguoti ir kaip gydyti? 


Kas yra mastitas?

Mastitas yra pieno liaukos uždegimas, kylantis dėl infekcijos. Ši liga yra gana dažna tarp žindančių moterų, tačiau ja susirgti gali ir nemaitinančios moterys. Mastitas dažniau pasitaiko pirmaisiais žindymo mėnesiais, nes tada didžiausia krūties pažeidimų ir pieno sąstovio rizika. 

 

Kokie mastito simptomai?

Kadangi mastitas yra uždegimas, tai simptomai susiję su uždegimo metu vykstančiais procesais. Prasideda karščiavimas, jaučiamas bendras silpnumas, skauda galvą, kamuoja į gripą panašūs simptomai, padidėja pažastų srityje esantys limfmazgiai. Krūtis tampa labai karšta ir jautri, parausta ar netgi pamėlsta, patinsta, sukietėja, o oda pasidaro blizgi. Kamuoja diegiantis ir kartais net sunkiai pakeliamas skausmas, jaučiami sukietėjimai ir įvairios formos dariniai krūtyje. Kai kuriais atvejais per latakėlius skiriasi pūlingas sekretas. 

 

Kaip nepakliūti į mastito pinkles?

Mastito prevencijai labai svarbus teisingas žindymas ir įgytų žinių pritaikymas, spenelių pažeidimų ir pieno sąstovio profilaktika bei gydymas, imuniteto stiprinimas. Krūtis reikia saugoti nuo nepalankių aplinkos sąlygų (pavyzdžiui, nesimaudyti užterštuose baseinuose), nešioti patogias liemenėles, saugoti krūtinę nuo suspaudimo.

Dėl teisingo žindymo ar krūtų masažavimo geriausia pasikonsultuoti su žindymo specialiste arba gydytoju. Taisyklingai žindant mastito tikimybė reikšmingai sumažėja. Per stiprus krūties masažavimas gali pažeisti trapius pieno latakėlius. 

"Jei pastebimas pieno sąstovis ir atsiranda sukietėjimų, tuomet būtina nedelsti ir kuo dažniau maitinti kūdikį iš pažeistos krūties."

Kokios galimos mastito priežastys?

Kol moteris laukiasi, auga ne tik vaisius. Žmogaus atėjimui ruošiasi visas organizmas. Pastebimi ir krūtų pokyčiai – jos padidėja, tampa putlesnės, iš spenelių išsiskiria sekreto, vadinamo krekenomis (tai būdinga ne visoms nėščiosioms). Kūdikiui atėjus į pasaulį pienas gaminasi ne iš karto – pirmąsias paras išsiskiria priešpienis, kuris yra gelsvos spalvos, labai tirštas ir itin maistingas bei kūdikiui svarbus skystis. Kad prasidėtų pieno gamyba, mažylis turi būti kuo dažniau žindomas ir glaudžiamas šalia. Pradėjus gamintis pienui krūtys pritvinksta, tampa kietos. Jei nekyla sunkumų žindant kūdikį (jis teisingai apžioja krūtį, neatsisako žįsti, per vieną kartą tinkamai ištuština krūtį, o spenelių forma neapsunkina žindymo proceso) tuomet pieno gamyba dar per kelias artimiausias paras susireguliuoja.

Jei žindant kyla sunkumų, tuomet labai išauga pieno sąstovio (laktostazės) rizika. Be to, pirmosiomis savaitėmis po gimdymo speneliai paprastai būna jautresni. Moterims ne visada sekasi teisingai paduoti krūtį, todėl vos per kelis maitinimus mažylis gali pažeisti spenelį – jis pradeda kraujuoti, pasirodo žaizdelių.  Pieno sąstovis, latakėlių užsikišimas ir spenelio pažeidimai didina infekcijos tikimybę. Be to, po gimdymo imunitetas būna nusilpęs, moteris nepakankamai pailsėjusi ir atsigavusi, todėl ligų tikimybė tik dar labiau padidėja. Tuomet iš aplinkos, kūdikio nosiaryklės ar nuo nešvarių rankų į gilesnius krūties audinius patenka pavojingų bakterijų, dėl kurių kyla infekcija ir prasideda skausmingi uždegiminiai procesai. Pagrindiniai sukėlėjai yra stafilokokai, streptokokai ir kitos iš dalies patogeniškos bakterijos. Kuo labiau progresuoja uždegimas, tuo moteris labiau baiminasi žindyti – pieno sąstovis didėja, infekcija sunkėja.

Mastitas gali prasidėti ir nutraukus maitinimą, susižalojus ar pernelyg suspaudus krūtis. Jis dažnesnis pirmą kartą pagimdžiusioms moterims. Tai parodo, kad labai svarbu reaguoti į pirmuosius pavojaus signalus ir neleisti šiai infekcijai išsivystyti. 

 

Kaip gydomas mastitas?

Jei pastebimas pieno sąstovis ir atsiranda sukietėjimų, tuomet būtina nedelsti ir kuo dažniau maitinti kūdikį iš pažeistos krūties. Maitinimo metu švelniais sukamaisiais judesiais (pirštų galiukais) skatinti užsistovėjusio pieno tekėjimą link spenelio, keisti žindymo pozas. Tinkamiausios tokios pozos, kai kūdikis savo smakriuku pats masažuoja susiformavusius sukietėjimus. Taip pat rekomenduojama, jei reikia, atsargiai nutraukti pieno po žindymo – arba rankomis, arba specialiu pientraukiu. Prieš maitinimą krūtį reikia šildyti (tai paskatina pieno tekėjimą), po maitinimo – šaldyti (slopina uždegiminius procesus, bet ir šildant, ir šaldant reikia saugoti krūties rudąjį laukelį ir daryti tai labai švelniai). Skausmas malšinamas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Svarbus pakankamas skysčių kiekis, tausojantis režimas, pilnavertė mityba.

Išsivysčiusį mastitą diagnozuoja ir gydymą paskiria gydytojas. Paprastai skiriama antibiotikų, kuriuos vartojant būklė gana greitai pagerėja. Kai kuriais atvejais prireikia iš krūties pašalinti pūlius. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama daugiau kaip 1 400 krūties vėžio atvejų. Nors krūties vėžys laikomas dažniausia moterų onkologine liga, 90 % krūties vėžiu sirgusių moterų sėkmingai pasveiksta. Mamologai nuolat primena, kad krūties vėžio simptomai – klastingi ir sunkiai pastebimi. Todėl moterys privalo išlikti budrios ir nepamiršti, jog vienintelė krūties vėžio prevencinė priemonė – nuolatinė patikra.

Plačiau:

10 krūties vėžio simptomų, kurių negalima ignoruoti
+28
+28 -0
  • Mastitas
  • Skausmas
  • Žindymas
  • Moterų ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *