Svarbiausi dantukų dygimo požymiai

Lapkričio 09, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Jaunieji tėveliai labai nerimauja dėl pirmųjų dantukų dygimo.Tai iš tikrųjų itin svarbus kūdikio ir vaiko vystymosi etapas, lemiantis teisingą pieninį ir nuolatinį žandikaulio sąkandį, jo kokybę bei kūdikio pasiruošimą sėkmingam maisto kramtymui.

Žinoma, kad pieninių dantų užuomazgos susiformuoja dar gimdoje  (šeštąją – septintąją nėštumo savaitę). Nuolatinių dantų užuomazgos atsiranda irgi dar tik augant vaisiui (apie septintąjį nėštumo mėnesį). Ne paslaptis, kad nėštumo metu ypatingai svarbu pilnavertiškai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių, pakankamai ilsėtis. Mamos sveikata nėštumo metu turės didelę reikšmę ne tik bendrai kūdikio sveikatos būklei, bet ir sėkmingam dantukų formavimuisi.  

Pirmieji pieniniai dantukai turėtų išdygti nuo šešto iki aštunto kūdikio gyvenimo mėnesių. Tačiau gali pasitaikyti išimčių. Būna atvejų, kai pirmieji dantukai pasirodo trečiąjį gyvenimo mėnesį, pasitaiko ir „vėluojančių“ pieninių dantukų – jie gali pasirodyti tik apie pirmąjį vaiko gimtadienį. Aprašoma netgi tokių atvejų, kai kūdikis jau gimsta su dantuku ar keliais, ar pirmieji dantukai pasirodo po kelių dienų. Dažniausiai patys pirmi pasirodo apatinio žandikaulio centriniai kandžiai. Vis dėlto kiekvienas vaikas yra individualus, individualiai formuojasi ir jo dantys. Dantų dygimo laiką lemia įvairūs genetiniai faktoriai, pasireiškusios infekcinės ligos ir panašiai. Teigiama, kad pirmieji dantukai turėtų pasirodyti per dvylika mėnesių, o pilnas pieninis sąkandis (20 pieninių dantų) turėtų susiformuoti iki 3 metų. Taigi kaip atpažinti pirmųjų dantukų dygimo požymius ir tinkamai reaguoti? 

"Teigiama, kad pirmieji dantukai turėtų pasirodyti per dvylika mėnesių, o pilnas pieninis sąkandis (20 pieninių dantų) turėtų susiformuoti iki 3 metų."

Bene pats svarbiausias artėjančių dantukų dygimo požymis yra padidėjęs seilėtekis. Tai nėra specifinis dantų dygimo požymis (seilėtekis paprastai padidėja kūdikio antrą ar trečią gyvenimo mėnesį). Vis dėlto seilių kiekis ypatingai ryškiai padidėja prieš pat dantukų dygimą  – tėveliai turi dažniau keisti drabužėlius, pradeda naudoti seilinukus ir panašiai. Kitas jau gana specifinis požymis yra dantenų paburkimas ir spalvos pakeitimas (pabalimas ties dygstančiu dantuku ir paraudimas aplink tą sritį). Verta vis apžiūrėti dantenas, jų pokyčius ir atsargiai apvalyti visą burnos ertmę su švariu vatos tamponu, pavilgytu šviežiame virintame vandenyje (geriausia vos drungnu). Tėveliai pastebi, kad vaikas dar dažniau pradeda čiulpti pirštus, savo kumščius, aktyviau kišti į burną ir graužti įvairius daiktus (būtina iš aplinkos pašalinti visas smulkias detales). Taip kūdikis bando sumažinti dygstančių dantų sukeliamą gleivinės niežėjimą, „pasikasyti“ dantenas. Taip pat gali pasirodyti nežymūs bėrimai aplink lūpas. Kūdikis tampa irzlesnis, gali pakilti temperatūra. Maitinančios mamos pastebi, kad kūdikis pradeda kandžiotis. Negana to, gali sutrikti vaikelio miegas, sumažėti apetitas, padidėti jautrumas ir padaugėti verkimo epizodų. Būtina apsišarvuoti kantrybe ir stengtis padėti savo kūdikiui sėkmingiau išgyventi šį nelengvą periodą.

Pirmoji pagalba – tai kramtukai. Kūdikiai ir vaikai mėgsta kramtyti įvairius guminius žiedus, kurie gali būti atšaldyti. Kramtukai atlieka kelias funkcijas – pamasažuoja jautrias dantenas, sukoncentruoja vaiko dėmesį ir mažina jo irzlumą. Jei vaikas maitinasi jau įvairesniu maistu nei motinos pienas, galima duoti atšaldytų vaisių, kietesnės duonos ar kietų riestainių. Dantenas galima pamasažuoti švariu pirštu arba specialiais antpirščiais, prieš tai juos sterilizavus. Itin veiksminga pagalba yra dantenų patepimas specialiais skausmą ir sudirginimą mažinančiais preparatais. Anaftin Baby gelis vartojamas dygstant dantukams. Tai yra lipnus gelis, skirtas burnos gleivinei. Jo paskirtis yra greitai suformuoti nematomą plėvelę, apsaugančią dantenas. Ši plėvelė, kurios sudėtyje yra natūralių medžiagų, padeda sumažinti dantenų diskomfortą, paraudimą ir skausmą. Rekomenduojama ant pažeistos vietos užtepti pakankamą kiekį gelio ir švelniai pamasažuoti vaikelio dantenas specialiu aplikatoriumi. Geriausia šią procedūrą atlikti kūdikiui pavalgius ar prieš užmiegant, kad susiformuotų tvirtesnė gelio plėvelė. Anaftin Baby galima vartoti taip dažnai, kiek reikia. Esant dideliam skausmui ir pakilusiai temperatūrai rekomenduojami specialūs į vidų vartojami vaistiniai preparatai, tačiau prieš jų vartojimą būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Aktorė Dalia Michelevičiūtė neslepia – ji nepritaria abortams bei mano, kad visuomenė turi būti labiau šviečiama šiuo klausimu. Populiari aktorė priduria, kad žmonės dažnai ignoruoja šį klausimą, nes nežino jo mąsto.

Plačiau:

Dalia Michelevičiūtė: „Vyksta didelis karas prieš negimusią gyvybę“
+1
+1 -0
  • Kūdikis
  • Pieniniai dantys
  • Dantų dygimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *