Iškrovos diena ‒ didesnė nauda ar žala?

Gegužės 4, 2015 | Justė Latauskienė
+17
2
Iškrovos diena ‒ didesnė nauda ar žala?

Mokslinių tyrimų duomenimis šeriant kirmėles, peles ir bengališkąsias makakas, kitaip rezus beždžiones, 30‒40 % mažiau kalorijų turinčiu pašaru gerokai prailginama šių gyvūnų gyvenimo trukmė. O iškrovos dienų įvedimas į pelių mitybos režimą gerina jų sveikatą ir ilgina gyvenimą. Nors daug išsamių tyrimų apie iškrovos dienų įtaką žmogaus sveikatai dar nėra atlikta, bet žinių sukaupta išties nemažai. 

„Net ir visiškai sveiko žmogaus organizmas gali įvairiai reaguoti į alkį ir sumažėjusį maisto kiekį.“ Iškrovos diena – tai diena be maisto ar tik su nedideliu jo kiekiu. Nuo nevalgymo ar badavimo iškrovos diena skiriasi tuo, jog žmogus tai daryti renkasi sąmoningai, tikėdamasis tam tikrų rezultatų. Iškrovos dienos gali būti laikomasi dėl religinių patirčių, fizinio poilsio, mitybos režimo palaikymo ar kitokių priežasčių. Iškrovos dienos metu gali būti valgomi nekasdieniški produktai, taip pat sportuojama, skaitoma tam tikra literatūra, ilsimasi ar gyvenama įprastą gyvenimą. 

Iškrova diena neturi konkrečių ištakų ‒ nėra vieno žmogaus ar žmonių grupės, kurie būtų sugalvoję iškrovos dieną. Ji taikoma įvairiose kultūrose ir socialinėse grupėse. 

Trys iškrovos dienos pliusai 

 1. Valios ugdymas ir emocijų nuraminimas. Didžiausia iškrovos dienos nauda ne fizinė, bet dvasinė. Viena diena be valgio sveikam žmogui nesudaro grėsmės gyvybei ar sveikatai, vis dėlto žmogus turi atsispirti alkiui ir suvaldyti susierzinimą, kylantį dėl nevalgymo. Tai padeda ugdyti valią ir geriau pažinti save. Dėmesio sutelkimas į tai, kaip nepažeisti iškrovos dienos disciplinos, taip pat atitraukia mintis nuo kitų kasdienių rūpesčių.
   
 2. Organizmo metabolizmo reguliavimas. Metabolizmas ‒ tai visų organizme vykstančių cheminių procesų visuma. Šiandieninis žmogus ne tik gali valgyti tiek, kiek jam reikia, bet ir tiek, kiek jis nori. Žmogaus protėviams nesisekė, tad jie turėjo laikytis priverstinių iškrovos dienų. Mūsų organizmuose mechanizmai, skirti iškęsti alkį ir badą, vis dar aktyvūs, tad iškrovos diena gali padėti palaikyti metabolizmo pusiausvyrą.
   
 3. Virškinimo sistemos poilsis. Po dienų, kai valgoma itin daug ir sočiai, pavyzdžiui, švenčių, iškrovos diena gali būti puikus gydymo būdas, palengvinantis sunkaus virškinimo simptomus. 
Organizmo valymas namuose. Druskos tirpalo receptas ir jogos pratimai

Tirpalą „gerti būtina ryte, prieš pusryčius, esant tuščiam skrandžiui. Tiems, kurie siekia geriausių rezultatų, jogos mokytojai siūlo atlikti keletą paprastų pratimų...“ 

Druskos tirpalo receptą ir pratimus rasite čia:
Organizmo valymas namuose. Druskos tirpalo receptas ir jogos pratimai »

Trys iškrovos dienos minusai 

 1. Tušti lūkesčiai. Dalis žmonių iškrovos dienas naudoja kaip greitą pakaitalą dietoms. Deja, bet iškrovos dienos metu organizmas nedegina prieš tai suvartotų perteklinių kalorijų. Jis degina kalorijas, skirtas vienos dienos badui, kurios yra sukauptos ne riebaliniame audinyje, bet raumenyse ir kepenyse. Jeigu ne iškrovos dienų metu žmogaus mityba nėra sveika ir sureguliuota, organizmas tik dar labiau išsiderins: ims dar greičiau didėti riebalų atsargos, nes organizmas išsigąs galimų ilgalaikių mitybos apribojimų.
   
 2. Distresas. Nevalgymas yra stresas organizmui. Stresas ‒ tai nespecifinė žmogaus organizmo reakcija į pakitusią situaciją. Stresas gali būti teigiamas, vadinamasis eustresas, arba žalingas ‒ distresas. Neteisingai arba ligoto žmogaus atliekama iškrovos diena gali organizmui sukelti distresą. Po iškrovos dienos tokio žmogaus savijauta tik pablogės.
   
 3. Virškinimo sistemų ligų paūmėjimas. Kai kurios virškinamojo trakto ligos, kaip kad skrandžio opaligė, gali labai paūmėti mažai valgant ar badaujant. Jeigu žmogaus virškinimo sistema itin jautri, iškrovos diena gali išprovokuoti funkcinį virškinimo sistemos sutrikimą, kai išsiderina skrandžio ir žarnyno veikla, nors šie organai ir yra visiškai sveiki. 

Iškrovos diena turėtų būti planuojama iš anksto

Iškrovos dienos planavimas 

Apsisprendus laikytis iškrovos dienos režimo pirmiausia reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju. Jis patars, kaip taisyklingai ir kaip dažnai galite tai daryti. 

Sergant kai kuriomis lėtinėmis ar ūminėmis ligomis, iškrovos dienos gali būti itin pavojingos. Vis dėlto kai kurioms ligoms iškrovos dienos gali turėti teigiamos įtakos. Jei sergate kokia nors rimta liga, jūsų gydymo plane taip pat gali būti numatyta procedūra ar operacija, prieš kurią reikės vieną dieną nevalgyti ar sumažinti maisto kiekį. Drauge su gydytoju galite suplanuoti iškrovos dieną, kad jaustumėtės saugūs ir nežalotumėte organizmo. 

Jeigu galite, pačią pirmą iškrovos dieną suplanuokite laisvadieniu ir pasistenkite, kad tą dieną neturėtumėte jokių svarbių darbų. Jeigu gyvenate vienas, susitarkite su artimu žmogumi ar bičiuliu tą dieną praleisti kartu. Jei susitikti su bičiuliu nepavyks, bėgant dienai susiskambinkite su keliais draugais (prieš tai juos informuokite, kad jums reikės palaikymo). 

Net ir visiškai sveiko žmogaus organizmas gali įvairiai reaguoti į alkį ir sumažėjusį maisto kiekį. Pavyzdžiui, dėl itin sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje, galite nualpti ir susižeisti. Dėl padidėjusio irzlumo ‒ pasakyti ar padaryti tai, ko nebūtumėte padaręs. Stenkitės, kad ir kitų iškrovos dienų metu visada kas nors apie tai būtų informuotas. 

Ir svarbiausia!

Visų iškrovos dienų metu vanduo yra neribojamas. Žmogaus organizmas nėra prisitaikęs išgyventi ilgesnį laiko tarpą be vandens, tad net ir viena diena be skysčių gali stipriai pakenkti jūsų sveikatai. 

Taisyklingai ir racionaliai atliekama iškrovos diena gali pagerinti sveikatą ar padėti išvengti ligų, pagerinti emocinę būklę, pagilinti religines patirtis. Tačiau atliekama netaisyklingai ar per dažnai – susargdinti ar net būti pavojinga gyvybei. Nusprendę atlikti iškrovos dieną visuomet pasitarkite su gydytoju ir artimaisiais, nesilaikykite jos skubotai ir saugokite save.


+17
2
 • Virškinimo organų ligos
 • Nutukimas
 • Vanduo
 • Virškinimo gerinimas
 • Organizmo valymas
 • Vandens dieta
 • Iškrovos diena
 • Virškinimo sutrikimai
 • Virškinamojo trakto ligos
 • Dietologai

Susiję straipsniai

 • Ernestas / 2016-11-10 09:32:14

  1. "Mokslinių tyrimų duomenimis" ir nėra nei vienos nuorodos į tuos tyrimus;
  2. "Didžiausia iškrovos dienos nauda ne fizinė, bet dvasinė" priverstinis savo organizmo kankinimas nėra valios ugdymas, beje kaip moksliniai tyrimai įrodė, jog iškrovos diena duoda naudos dvasiai?
  3. Jeigu asmens mityba yra švari ir protinga, organizmui nereikės laiko išsivalyti.

 • Ugne / 2015-05-05 16:21:19

  darau iskrovos diena kiekviena savaite ir manau, kad labai sveika.

Siųsk savo nuomonę
7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9
10 produktų, kenkiančių lieknam liemeniui
10 produktų, kenkiančių lieknam liemeniui Lieknas liemuo laikytas moteriškumo simboliu dar viduramžiuose, kai moterys korsetus susiverždavo taip stipriai, kad net sutrikdydavo kraujo apytaką. Šių dienų moterys dėl vapsvos liemens pasiryžusios sporto salėse išlieti daug prakaito, tačiau net ir sunkiausios treniruotės ne visada padeda pasiekti geidžiamų rezultatų. Sporto... +67 / -20 +47
Grikių dieta – akivaizdūs rezultatai stiprios valios žmonėms
Grikių dieta – akivaizdūs rezultatai stiprios valios žmonėms Laikantis grikių dietos per savaitę galima atsikratyti iki 10 kg svorio, tačiau visi, pasiruošę išbandyti šią dietą, turi žinoti, kad tai itin griežta ir valios pastangų reikalaujanti dieta. Tačiau tiksliai jos laikantis kiekvieną rytą lipti ant svarstyklių bus tikras malonumas. Taigi, kas tai per dieta ir kaip jos laikytis? 15 +52 / -19 +33
Su „Figurella“ rezultatų pasieksite greičiau nei sporto klube!
Su „Figurella“ rezultatų pasieksite greičiau nei sporto klube! Dietos ir reguliarus lankymasis sporto klube reikalauja daug laiko ir valios pastangų. Lietuvoje jau spėjęs įsitvirtinti itališkas figūros dailinimo metodas figurella pagrįstas moksliniais tyrimais. Virš 30 metų Italijoje taikomo lieknėjimo metodo esmė ‒ mankštinimasis šiltoje, sandarioje erdvėje. Individualiai... +28 / 0 +28
Apie Dukano dietą iš pirmų lūpų. Tomos istorija
Apie Dukano dietą iš pirmų lūpų. Tomos istorija Visame pasaulyje populiarią Dukano dietą sudaro keturi etapai: ataka, kaita, įtvirtinimas ir galutinė stabilizacija. Jos sumanytojas prancūzas gydytojas dr. Pjeras Dukanas (Pierre Dukan) teigia, kad šiuose etapuose ir slypi dietos veiksmingumas, mat jos besilaikantis žmogus turi galimybę stabilizuoti savo svorį ir niekada nebepriaugti... +30 / -5 +25
Angelo dieta – negalintiems gyventi be mėsos
Angelo dieta – negalintiems gyventi be mėsos Angelo dieta – vienas gražiausių efektyvios dietos pavadinimų. Vieni sako, kad ši dieta taip pavadinta, nes jos laikęsi žmonės tampa gražūs it angelai, kiti, pesimistiškiau nusiteikę, šmaikštauja, kad pasilaikius tokios dietos tikrai tapsi angelėliu. O mes nespėliosime ir pabandysime išsiaiškinti angelo dietos privalumus ir... 1 +28 / -5 +23
Populiarioji Atkinso dieta ‒ gyvenimo būdas
Populiarioji Atkinso dieta ‒ gyvenimo būdas Atkinso dietą sugalvojo ir savo vardu pavadino amerikiečių kardiologas Robertas Colemanas Atkinsas. Šios dietos esmė – baltymų ir riebalų turinčio maisto vartojimas, ribojant angliavandenių kiekį. Tiesa, norint laikytis šios dietos vargu ar išsiversite be vitaminų ir mineralų vartojimo, nes teks atsisakyti pagrindinių... 1 +22 / -4 +18
Pasninkas: ar laikysimės jo Advento metu?
Pasninkas: ar laikysimės jo Advento metu? Advento metas – tai šventas laikas, kuomet iki pat Kalėdų patariama nesilinksminti bei skirti laiko pasninkui.. Klaidinga manyti, jog pasninkas – tai dienai, kuomet reikia nieko nevalgyti ir tik gerti vandenį. Ne, taip savęs kankinti tikrai nereikėtų: pasninko metu reikėtų atsisakyti tik tam tikro maisto, sumažinti suvalgomo maisto... +15 / 0 +15
Mityba pagal kraujo grupę – gerai savijautai ir dailioms kūno linijoms
Mityba pagal kraujo grupę – gerai savijautai ir dailioms kūno linijoms Kodėl pavalgius jaučiame sunkumo jausmą, kodėl vieni maisto produktai lengviau suvirškinami nei kiti? Kodėl tunkame ar sergame įvairiomis skrandžio ligomis? Atsakymų daug, vieni mano, kad tai dėl genetikos, kiti – dėl nesveiko gyvenimo būdo. Todėl norėdami išlaikyti gerą fizinę formą ir savijautą dažnai pradedame... 4 +26 / -12 +14
Veiksminga baltymų dieta – tik kantriesiems
Veiksminga baltymų dieta – tik kantriesiems Išgirdus frazę „baltymų dieta“ dažnam žmogui kyla asociacijų su sportininkų mityba. Ir ne veltui. Ši dieta pareikalaus iš jūsų tikro sportininko požiūrio: „Mano kūnas – mano tvirtovė.“ Šią tvirtovę turėsite kantriai ginti, nes klaidos, laikantis baltymų dietos, – neatleistinos. Baltymų dieta išties intensyvi ir... 3 +15 / -3 +12