LIBIDO. Kodėl kai kurie flirtuoja iki senatvės, o kiti jau 30-40 metų nejaučia lytinio potraukio?

Balandžio 10, 2018 | L.Varanavičienė
+6
LIBIDO. Kodėl kai kurie flirtuoja iki senatvės, o kiti jau 30-40 metų nejaučia lytinio potraukio?

Seksualinio potraukio mechanizmas yra sudėtingas ir painus. Vien fiziologija nekalta. Labai svarbūs ir kiti aspektai - psichologiniai, socialiniai, dvasiniai. Taigi nesistebėkite, jei gydytojas lytinio noro padidinimui pataria sportuoti ir mažiau nervuotis, o sumažinimui- laikytis dietos.

Kas veikia seksualinio potraukio atsiradimą?

Pirmas veiksnys yra fiziologinis. Seksualinį troškimą iššaukia hormonai: androgenai ir estrogenai. Testosteronas – svarbiausias vyriškas hormonas, atsakingas už lytinį potraukį. Jo trūkumas pasireiškia net  erekcijos sutrikimais. Ne mažiau svarbų vaidmenį atlieka skydliaukės hormonų lygis, prolaktinas ir dopaminas.

Antras veiksnys yra psichologinis. Pasąmonės lygyje nustatoma, kaip seksualiai patrauklus  vienas ar kitas asmuo. Kiekvienas turi savitus sužadinimo kriterijus, tačiau yra ir bendra tendencija: moterys suvokia seksualinį objektą  ausimis, o vyrai- akimis. Pirminis patrauklumas dažnai užgesinamas kompleksais, fobijomis,  problemos gali numalšinti bet kokį norą.

Trečias veiksnys yra socialinis. Tai susiję su visuomenėje susidariusiais stereotipais ir elgesio modeliais. Pavyzdžiui, mokykloje akiplėšiški „blogiukai“ mergaičių tarpe populiaresni už santūrius „pirmūnus“. O televizijos ekrane strakaliojančios „pupytės“ – geidžiamos seksualumo „deivės“. Visuomenė diktuoja savo nuorodas apie tai, kas yra gerai ir kas yra blogai.

Ketvirtas veiksnys yra dvasinis. Jis gali tiek skatinti, tiek sumažinti libido. Bendri interesai, susižavėjimas veiksmais ar pasiekimais - visa tai „šildo“ intymų susidomėjimą. Bet tuo pačiu metu religinis ar moralinis draudimas gali tapti galingu  troškimo nuodu.

Algoritmas

Taigi, susitiko vyras ir moteris. Pirmame etape suveikia jutimo organai - regos, klausos, kvapo, prisilietimo. Ir negalima numatyti, kuris iš jų pateiks svarbiausią informaciją į smegenims. Dar vaikystėje susidaro refleksinės jungtys, kurios vėliau tampa  seksualinio gyvenimo pagrindu. Todėl geismą sukelti gali  juokas, primenantis darželio „pirmą meilę“  ar „pamilto klasioko“ kalbos maniera. Štai kodėl žmonės dažnai stebisi: „ką jame suradau“? Tiesiog kartais asociaciniai sužadinimo kriterijai yra stipresni nei patraukli išvaizda.

Sutrikusi erekcija: kaip ją gydosi vyrai?

"Jei galėčiau laiką atsukti atgal, tikriausiai, daug daugiau laiko skirčiau savo intymiam gyvenimui ir nenumočiau ranka į pirmuosius impotencijos ženklus, kuriuos man siuntė mano kūnas."

Plačiau:

Sutrikusi erekcija: kaip ją gydosi vyrai?

Kas vyksta toliau? Gauta informacija patenka į hipotalamą -  smegenų dalį, jungiančią nervų ir endokrininės sistemos funkcijas ir atsakingą už atmintį ir emocijas. Kitaip tariant, jei seksualinis objektas turi pakankamai stiprų stimuliuojantį poveikį, smegenys formuoja pirminį fiziologinį troškimo signalą. Šiuo metu veikia ir kiti veiksniai. Pavyzdžiui, jei  patiko draugo žmona ar bendradarbės vyras, suprantama kylančio susižavėjimo beprasmybė, hipotalamas duos komandą "netinka", ir potraukis bus nuslopintas. Tačiau, jei nėra jokių prieštaravimų, hipofizė pradeda veikti, ji stimuliuoja antinksčių ir lytinių liaukų veiklą. Išsiskiria atitinkami hormonai, atsiranda išoriniai susijaudinimo ženklai. Išsiplečia akių vyzdžiai,  pagreitėja kvėpavimas, kilnojasi krūtinė. Su amžiumi biologiniai veiksniai rimsta, o psichologiniai ir dvasiniai iškyla. Jų dėka žmogus jaučia potraukį per visą gyvenimą.

Šaltumas seksui

15% vidutinio amžiaus stipriosios  lyties atstovų skundžiasi dėl sumažėjusio lytinio potraukio. Tuo tarpu moterys- 2,5 karto rečiau.

Kodėl kai kurie žmonės nenori lytinių santykių?

Tam tikrais atvejais pasireiškia hipolibidemija- patologinis seksualinių poreikių sumažėjimas. Jis gali išsivystyti dėl lėtinio alkoholizmo, narkomanijos, priklausomybės nuo vaistų, hipoglikemijos ir gali būti vienas iš įvairių psichinių ir psichosomatinių ligų simptomų. Cukrinis diabetas, nutukimas, hipertenzija, didelis cholesterolio lygis - visa tai taip pat gali sukelti libido sumažėjimą. Tačiau dažniausiai viskas yra daug banaliau.

Stresas, miego stoka, mažo aktyvumo gyvenimo būdas, negydomos ligos,  virstančios lėtine forma - visa tai neigiamai veikia hormonų gamybą, taigi ir seksualinį potraukį. „Jei nelieka laiko seksui (verslo kelionės, konferencijos)- tai blogai!“- įspėja seksologai. Ilgalaikis susilaikymas yra tiesioginis būdas  libido išnykimui (alibidemijai). Katastrofiškai seksualinį potraukį veikia psichologinės problemos, kaip pavydas ir diskomfortas, senatvės baimė, nerimas dėl ligų, kompleksai dėl išvaizdos, o ypač  seksualinės nesėkmės baimė.

"Pasak Amerikos sociologų, pusė moterų, turinčių susilpnėjusį lytinį potraukį, sako, kad yra gana laimingos gyvenimu. Tarp vyrų, turinčių panašias problemas, laimingais save laiko vos 20% ."

Pasak Amerikos sociologų, pusė moterų, turinčių susilpnėjusį  lytinį potraukį, sako, kad yra gana laimingos gyvenimu. Tarp vyrų, turinčių panašias problemas, laimingais save laiko vos 20% .

Atsitinka ir atvirkščiai: kai kurie žmonės, bandantys „taisyti“ nervų sistemą, gauna netikėtą "premiją". Kartu su ramumu ateina abejingumas seksui. Mat kai kurie antidepresantai turi tokį šalutinį poveikį.

Moteriškos bėdos

Moterys kartais tampa interesų konflikto įkaitėmis. Faktas yra tas, kad gražiosios lyties geidulių pikas yra vaisingų dienų cikle, tuomet estrogeno lygis pasiekia maksimumą. Gamtos požiūriu viskas teisinga - palikuonių susilaukimo tikimybė yra didesnė.  Nenorėdamos susilaukti vaikų, moterys pritaiko  periodinio susilaikymo kontracepciją. Konfliktas tarp "noriu" ir "negaliu" gali sukelti katastrofiškų pasekmių, susijusių su neuroziniais sutrikimais.

Skausmingi jutimai meilės metu (dyspareunia) sukelia ne mažiau sunkumų. Skausmas gali būti jaučiamas moters lyties organuose arba giliai jos dubens viduje. Skausmai  kyla dėl ginekologinių ligų - genitalijų uždegimo, gimdos fibrozės, endometriozės, kiaušidžių navikų, gimdos kaklelio patologijos. Baimė dėl skausmo verčia  vengti intymių santykių. Apie  malonumus nėra kalbos, būtina kreiptis pas ginekologą.

Be panikos!

Jūs galite didinti potraukį, išlaisvindami save nuo rutinos, nuo kasdienių rūpesčių ir darbų. Būtina turėti pakankamai laisvo laiko ir pabėgti nuo psichologinių problemų. Keiskite mitybos racioną, valgykite maisto produktus, kuriuose yra afrodiziakų, pavyzdžiui, prieskoninius žalumynus, riešutus, kiaušinius, ikrus, austres. Labai svarbu išlaikyti  gerą fizinę formą. Sportas ne tik padidina lytinių hormonų lygį, bet ir prigesina slegiančius kompleksus. Netgi  meilės ir erotinių filmų peržiūra yra šiuo atveju puikus gydymas.

Suprantama, kai priežastys yra rimtos,  vien pramogos ir ikrai nepadės. Būtina kreiptis pas specialistus. Seksopatologai tyrinėja intymų poros gyvenimą  griaunančias ligas fiziologinių problemų lygyje. Seksologas padeda išspręsti poros aistros užgesimo, orgazmo moterims nebuvimo, santykių baimės, kompleksų, susikaustymo, erekcijos disfunkcijos vyrams ir kitas psichologines problemas.

 

+6
  • Erekcijos sutrikimai
  • Erekcijos sutrikimų priežastys
  • Erekcijos sutrikimų gydymas
  • Lytinio gyvenimo sutrikimai
  • Lytiškai plintančios ligos
  • Priešlaikinė ejakuliacija
  • Lytinis susijaudinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Vyrai ir moterys: vienodi tikslai, skirtingi veiksmai
Vyrai ir moterys: vienodi tikslai, skirtingi veiksmai XIX amžiaus Didžiosios Britanijos rašytojas Oskarais Vaildas kadais yra pasakęs, jog idealus vyras turi kalbėti su moterimis kaip su dievaitėmis, o elgtis – kaip su vaikais. Vyras visados turi pasakyti daugiau negu galvoja, o galvoje turėti daugiau negu pasako. +10 / 0 +10
12 mitų, susijusių su pastojimu
12 mitų, susijusių su pastojimu Senolių išmintis byloja: skrendantys gandrai, gyvenamojo būsto remontas, moters sapnas apie žvejybą ir prasiskleidęs fikuso lapelis – tai ženklai, pranešantys apie artėjantį šeimos pagausėjimą. Vis dėlto šiais laikais nebetikima iš močiutės lūpų išgirstais burtažodžiais ir kitais magiškais užkalbėjimais. Juos keičia... +19 / 0 +19
Sutrikusi erekcija: kaip ją gydosi vyrai?
Sutrikusi erekcija: kaip ją gydosi vyrai? Rasti pašnekovų interviu šia tema nebuvo lengva. Visgi, Lietuvoje vis dar vyrauja požiūris, kad apie intymias problemas verta kalbėtis tik su pačiais artimiausiais žmonėmis. Gėda kalbėti apie savo intymų gyvenimą, o ir kam apie jį kalbėti, jei pasigirti visai nėra kuo, mano daugelis vyrų, kurie kenčia nuo erekcijos sutrikimų.... 1 +15 / 0 +15
Moterys, apdovanokite vyrus “meduoliu”, ir jis nešios jus ant rankų!
Moterys, apdovanokite vyrus “meduoliu”, ir jis nešios jus ant rankų! Garsiajame italų renesanso tapytojo Sandro Botičelio paveiksle “Veneros gimimas” meilės deivė Afroditė ( Venera-romėniškas Afroditės vardas) kyla iš jūros nuoga, banguotais ilgais plaukais, atsistojusi ant kriauklės (tai vienas iš paveikslo kilmės šaltinių). Ji gimė jūroje po to, kai titanas Kronas iškastravo tėvą... +13 / -1 +12
Brangusis, aš tapau frigidiška
Brangusis, aš tapau frigidiška Vieną rytą jis grįžo namo. Buvo vasara, pirmieji saulės spinduliai dar tik kilo ir visas miestas miegojo po trumpos ir šiltos vasaros nakties. Tik mano vyras anksti kėlėsi, miegojo kitos moters glėbyje, pamiršo kelią į mūsų namus. Nuo to laiko aš tapau jam frigidiška. Rodos, tik ta viena vasaros naktis tebuvo, o tiek daug... 3 +15 / -4 +11
Seksas – ne tik giminei pratęsti
Seksas – ne tik giminei pratęsti Dviejų žmonių intymus ryšys yra itin svarbus poros santykiuose, tačiau jis gerokai skiriasi nuo to, kurį, pavyzdžiui, patiria gyvūnai. Žmogui reikia ne tik to intymaus ryšio, bet daug svarbiau ir psichologinis aspektas: partneriai turi jausti pasitikėjimą vienas kitu, vienas kitam patikti. Intymus ryšys tampa tarsi kūniško... +9 / 0 +9
Afrodiziakai. Kokie veiksmingiausi?
Afrodiziakai. Kokie veiksmingiausi? Auksu vilnijančiais plaukais įstabioji graikų meilės ir grožio deivė Afroditė valdo pasaulį žadindama meilę dievams ir mirtingiesiems. Ji dovanoja ne tik dangišką meilę, bet ir žemiškus kūno malonumus. Afroditės garbei medžiagos ir priemonės, skatinančios lytinį aktyvumą, vadinamos afrodiziakais. +8 / -1 +7
Geros manieros prie stalo padeda liesėti
Geros manieros prie stalo padeda liesėti Daugelis žmonių stalo etiketo taisyklių laikosi tik svečiuose, kavinėse ir restoranuose. Namuose viskas paprasčiau. O veltui! Juk mandagaus elgesio taisyklės, atrodo, lyg specialiai sukurtos berūpinantiems figūra. +4 / 0 +4
Tyrimas: tik 1 iš 10 lietuvių apie šiuolaikinę kontracepciją sužino iš ginekologo
Tyrimas: tik 1 iš 10 lietuvių apie šiuolaikinę kontracepciją sužino iš ginekologo Baltijos šalyse atliktas tyrimas apie kontracepciją ir lytinį gyvenimą atskleidė, kad tik 10 proc. moterų Lietuvoje apie ilgalaikę kontracepciją sužino iš gydytojo. Devintą kartą mūsų šalyje minimos Pasaulinės kontracepcijos dienos proga pristatomas tyrimas „Tiesos analizė“ atskleidė 20-29 metų amžiaus moterų... +3 / 0 +3