Natūralus šeimos planavimas ‒ ar verta? Pokalbis su konsultante Jovita Barisevičiene

Liepos 22, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+13
Natūralus šeimos planavimas ‒ ar verta? Pokalbis su konsultante Jovita Barisevičiene

Natūralus šeimos planavimas (NŠP), iš pirmo žvilgsnio paprastas ir suprantamas žodžių junginys, turbūt neretai vertinamas skeptiškai. Diskusijų forumai lūžta nuo skirtingų nuomonių apie įvairius apsisaugojimo būdus, o NŠP dažnai priskiriamas prie nevertų dėmesio temų. Kodėl taip yra, kas kelia didžiausių dvejonių ir ar jos pagrįstos? Kalbamės su natūralaus šeimos planavimo konsultante Jovita Barisevičiene. 

Jovita Barisevičienė, NŠP konsultantėPats metodo pavadinimas atskleidžia natūralaus šeimos planavimo esmę – sąmoningai planuoti šeimos pagausėjimą pagal poreikį. Šis metodas tinkamas ne tik poroms, norinčioms susilaukti vaikų, bet ir atvirkščiai – norinčioms uždelsti nėštumą. 

„NŠP remiasi moters vaisingumo ženklų stebėjimu kiekvieną dieną. Yra tam tikrų taisyklių, kurių reikia laikytis, pavyzdžiui, jei pora šiuo metu nenori pastoti, tuomet ji turi susilaikyti nuo lytinių santykių vaisingomis moters dienomis. Vidutiniškai susilaikymas trunka apie 8–10 dienų per mėnesį. Jeigu pora nori susilaukti vaikelio, tuomet NŠP metodu galima sužinoti, kuriomis dienomis yra didžiausia tikimybė pastoti“, – teigia natūralaus šeimos planavimo konsultantė Jovita Barisevičienė. 

Nors, dirbdama su sužadėtiniais, kurie ruošiasi bažnytinei santuokai, konsultantė natūralų šeimos planavimą pirmiausia pateikia kaip alternatyvą kontracepcijai, tačiau asmeniškai Jovitai ir jos vyrui NŠP yra gyvenimo būdas. 

Natūralaus šeimos planavimo metodai 

Šeimos planavimą sudaro įvairūs metodai: 

 • simptoterminis,
 • gimdos kaklelio gleivių,
 • kalendorinis,
 • temperatūrinis,
 • laktacinės amenorėjos,
 • instrumentinis. 

Vis dėlto vienas svarbiausių ‒ simptoterminis metodas. Šis metodas dar vadinamas dvigubo patikrinimo metodu, nes vaisingosios stadijos pradžia ir pabaiga nustatomos bent pagal du kriterijus, dažniausiai pagal bazinę kūno temperatūrą ir gimdos kaklelio gleives. 

Mitai, susiję su natūraliu šeimos planavimu 

Santykių atšalimas ‒ didelė grėsmė kiekvienai porai. Todėl natūralu, kad svarstant apie galimybę naudoti NŠP, kyla klausimas, kaip tai paveiks poros tarpusavio santykius? Kai kurie žmonės laikosi nuomonės, kad periodiškas priverstinis susilaikymas nuo intymių santykių gali atitolinti vyrą ir moterį, silpninti jų emocinį ryšį. 

„... NŠP laikymasis kaip tik įneša daugiau romantikos ir artumo tarp vyro ir moters.“ NŠP konsultantė J. Barisevičienė šį teiginį laiko mitu. Pasak jos, NŠP veikia kaip tik priešingai. „Dažniausiai pačios moterys bijo prarasti vyrą dėl to, kad jo seksualiniai poreikiai nebus iškart patenkinami. Bet juk vyrai iš prigimties yra medžiotojai, todėl susilaikymo laikotarpiu jie stengiasi kitokiu būdu užkariauti savo moterį, pavyzdžiui, dažniau nudžiugindami gėlėmis ar išsivesdami pavakarieniauti į kavinę. Mano praktika rodo, kad NŠP laikymasis kaip tik įneša daugiau romantikos ir artumo tarp vyro ir moters.“ 

NŠP daugeliui asocijuojasi su sudėtingais skaičiavimais, kurie gali būti atliekami tik tada, kai moters ciklas yra reguliarius. „Pirmiausia reikia žinoti, kas yra reguliarus ciklas. Kelių dienų svyravimai tikrai nereiškia, kad moters ciklas yra nereguliarus. Apskritai, ciklo reguliarumas nėra šio metodo esmė, nes kiekvienas ciklas stebimas ir analizuojamas atskirai“, – teigia Jovita, priskirdama minėtąjį teiginį prie mitų.

Koks vyro vaidmuo gyvenant pagal NŠP? 

„NŠP principas būtent ir yra toks, kad procese turi dalyvauti du žmonės – ir vyras, ir moteris. Smagu, kad vyrų, susirūpinusių savo moters sveikata, ateina vis daugiau, tačiau kol kas dažnas ir toks atvejis, kai vyras visiškai nedalyvauja šeimos planavime ir nepadeda savo moteriai. Vyro ir moters mąstymas skiriasi, todėl pildant lenteles ir sudarant schemas labai praverčia vyro žvilgsnis, struktūriškai apžvelgiantis ir iš šalies įvertinantis pokyčius.“ ‒ dalijasi patirtimi NŠP konsultantė. 

Natūralaus šeimos planavimo privalumai ir trūkumai 

Natūralus šeimos planavimas Nusprendusi laikytis NŠP, pora turi būti pasiruošusi naujovėms. Kiekvienas pokytis į gyvenimą įneša sumaišties. J. Barisevičienė teigia, kad pirmieji 3–4 mėn. taikant NŠP ‒ kritinis laikotarpis. Pora gali jausti įtampą, nes reikia laiko išmokti gyventi be lytinių santykių pagal norą. Ir nors tai ne visiems lengva, bet daugelis, išbandę gyvenimą be kontracepcijos, nebenori prie jos grįžti. 

Pradedant laikytis natūralaus šeimos planavimo principų tenka susipažinti su įvairiomis lentelėmis, kuriose kasdien fiksuojami pokyčiai. Šiam darbui pradžioje reikia skirti nemažai dėmesio ir laiko, tačiau, praėjus pusmečiui ar metams ir įvaldžius savo vaisingumo dėsnius, lentelių pildymas tampa natūraliu dalyku, kuris neatima daug laiko ir nelieka jokio streso ar įtampos. 

„Ypač jaunimas turbūt sakytų, kad susilaikymas ‒ trūkumas. Tačiau tyrimai rodo, kad vyrai susilaikymą laiko privalumu, nes tai naudinga organizmui.

Vesdama seminarus drąsinu vyrus sakydama, kad jei jiems pavyksta suvaldyti save lytiškumo srityje, tada jie gali suvaldyti ir visą pasaulį. Susilaikymo metu vyrai atranda daugiau laiko sau, susiranda naujų pomėgių ir taip gali išlieti susikaupusią energiją.

Sugebėdamas susilaikyti ir vadovauti savo impulsams bei norams, tam tikra prasme žmogus išlaisvėja. Be to, susilaikant atsiranda erdvė pasireikšti fantazijai iš naujo sužadinant aistrą, bandant pažinti vienas kitą. Susilaikymas nėra blogai, jis palaiko aistrą.“ ‒ pasakoja Jovita. 

Pora, taikydama NŠP ir bendradarbiaudama tarpusavyje, ima geriau pažinti moters fiziologiją ‒ pasikeičia net požiūris į moterį. „Vyras pradeda labiau gerbti savo išrinktąją, o moteris, geriau pažinusi savo organizmą, atsikrato kai kurių kompleksų. Žinojimas, kad esi vaisinga padidina pasitikėjimą savimi. Moterys, atradusios savo vaisingumą, tiesiog švyti“, – savo patirtimi dalijasi Jovita Barisevičienė. 

Kiekviena pora, nusprendusi laikytis natūralaus šeimos planavimo, turi rimtai susipažinti su šiuo metodu ir įvertinti pokyčius, kurie lauks ateityje. Vienas didžiausių NŠP privalumų – natūralumas. Laikantis šio metodo nereikia naudoti jokių apsisaugojimo priemonių ir gerti kontraceptinių tablečių, kurios neigiamai veikia organizmą. Tereikia naudoti savo žinias ir taikyti taisykles, kurių nėra tiek daug, kaip atrodo iš pat pradžių. Skirkite laiko savo organizmo stebėjimui, pažinkite save ir savo partnerį, iš naujo įžiebkite aistrą ir planuokite savo šeimyninį gyvenimą taip, kaip norite patys. 

Dėkojame Jovitai Barisevičienei už pokalbį. 

Taip pat skaitykite:
„Klausk eksperto“ skiltis „Seksologija“ »
Nevaisingumas – bendra šeimos problema »
Jautri tema – erekcijos sutrikimai »

+13
 • Nevaisingumas moterų
 • Nevaisingumas vyrų
 • Seksologija
 • Seksologai
 • Kontracepcija
 • Natūralus šeimos planavimas
 • Lytiniai santykiai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3
Pratimai, kurie padės įveikti priešlaikinę ejakuliaciją
Pratimai, kurie padės įveikti priešlaikinę ejakuliaciją Priešlaikinė ejakuliacija – tai būsena, kuomet intymių santykių metu vyras baigia per greitai. Tokia, „per greitai“ būsena, kenkia tiek poros santykiams, tiek vyro psichologinei ir emocinei būsenai. Tad būtina ieškoti būdų, kurie padėtų įveikti tokį nemalonų seksualinį sutrikimą. Viena iš paprasčiausių priemonių... +21 / 0 +21
Požymiai signalizuojantys seksą
Požymiai signalizuojantys seksą Vyrai kaip povai – jie mėgsta pūstis ir girtis, kuomet pamato patrauklią moterį. Nejučia jų pasididžiavimo objektas pakyla, o veidas nei kiek dėl to neišrausta. Jiems ne gėda, dėl savo akivaizdžiai tokių siunčiamų seksualinių ženklų. Jų tikslas vienas – dar viena karšta naktis su nauja partnere... +20 / -4 +16
Moterys, apdovanokite vyrus “meduoliu”, ir jis nešios jus ant rankų!
Moterys, apdovanokite vyrus “meduoliu”, ir jis nešios jus ant rankų! Garsiajame italų renesanso tapytojo Sandro Botičelio paveiksle “Veneros gimimas” meilės deivė Afroditė ( Venera-romėniškas Afroditės vardas) kyla iš jūros nuoga, banguotais ilgais plaukais, atsistojusi ant kriauklės (tai vienas iš paveikslo kilmės šaltinių). Ji gimė jūroje po to, kai titanas Kronas iškastravo tėvą... +13 / -1 +12
Vitaminai - „SEKSAMINAI“
Vitaminai - „SEKSAMINAI“ Sena tiesa, kad vitaminai - tai smulkiamolekuliai organiniai junginiai ir jie yra būtini gerai žmogaus sveikatai. Tačiau kaip jie veikia seksualinį gyvenimą? Vitaminas A lytinių funkcijų palaikyme vaidina nemenką vaidmenį. Tai būtinas ingredientas lytinių hormonų sintezei tiek vyrams, tiek moterims. Trūkstant vitamino A, lėtėja... +12 / -1 +11
Ejakuliacijos reguliavimas pagal senovinę kinų išmintį
Ejakuliacijos reguliavimas pagal senovinę kinų išmintį Žmogaus įgimtas patvariausias instinktas- lytinis. Jei jis nebūtų patvarus iš prigimties- žmonija atsidurtų ties išnykimo riba. Gamta, siekdama vystytis, apdovanojo vyrą meilėje, kaip ir gyvenime būti aktyviems (mūsų laikais emancipuotos moterys neatsilieka nuo vyrų). Tačiau žmonija pergudravo gamtą. Lytiniai santykiai... +10 / 0 +10
Vyrai atvirai prisipažino, kokios intymios problemos juos kankina
Vyrai atvirai prisipažino, kokios intymios problemos juos kankina Vyrų lyties organas metų metais atlieka dvigubas, nors ir atskiras funkcijas, ir dėl to nekyla jokių problemų. Varpa, sėklidės, prostata dirba, vykdydami iš smegenų gaunamus įsakymus. Tačiau, metams bėgant, vyksta senėjimo procesas, ilgainiui organai darosi silpnesni ir nebegali funkcionuoti normaliai. Ima pranykti erekcija ar... +7 / 0 +7
LIBIDO. Kodėl kai kurie flirtuoja iki senatvės, o kiti jau 30-40 metų nejaučia lytinio potraukio?
LIBIDO. Kodėl kai kurie flirtuoja iki senatvės, o kiti jau 30-40 metų nejaučia lytinio potraukio? Seksualinio potraukio mechanizmas yra sudėtingas ir painus. Vien fiziologija nekalta. Labai svarbūs ir kiti aspektai - psichologiniai, socialiniai, dvasiniai. Taigi nesistebėkite, jei gydytojas lytinio noro padidinimui pataria sportuoti ir mažiau nervuotis, o sumažinimui- laikytis dietos. +6 / 0 +6
Ką daryti, jei moters netenkina „greitukai“?
Ką daryti, jei moters netenkina „greitukai“? Vyrų galvos skausmas – per trumpas lytinis aktas. „Nesoti moteris - blogiau nei alkanas vilkas“, - šmaikštauja gydytojas urologas profesorius Balys Dainys, į kurio kabinetą plūsta nusiminę stipriosios lyties atstovai. Anot profesoriaus, jeigu seksas trunka mažiau nei minutę, tai jau yra laikoma priešlaikine ejakuliacija ir tokį... +4 / 0 +4
Tyrimas: tik 1 iš 10 lietuvių apie šiuolaikinę kontracepciją sužino iš ginekologo
Tyrimas: tik 1 iš 10 lietuvių apie šiuolaikinę kontracepciją sužino iš ginekologo Baltijos šalyse atliktas tyrimas apie kontracepciją ir lytinį gyvenimą atskleidė, kad tik 10 proc. moterų Lietuvoje apie ilgalaikę kontracepciją sužino iš gydytojo. Devintą kartą mūsų šalyje minimos Pasaulinės kontracepcijos dienos proga pristatomas tyrimas „Tiesos analizė“ atskleidė 20-29 metų amžiaus moterų... +3 / 0 +3