Ar žinote, kas slepiasi po raidėmis „LOPL“?

Vasario 17, 2017 | L.Rimgailė
+17
+17 -0

Kuomet buvo paskelbta, jog šešta dažniausia mirties priežastis Europoje yra lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), žiniasklaidoje netrūko pranešimų apie šią ligą. Visgi, net ir pagerėjus lėtinės obstrukcinės plaučių ligos žinomumui visuomenėje, dar ir dabar galima sutikti žmonių, kurie apie šią ligą žino mažai arba nežino nieko …

Kodėl atsiranda LOPL ir kokie yra šios ligos fenotipai?

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, kurios būtų galima išvengti. Ligai būdinga nuolatinė kvėpavimo takų obstrukcija, kuri dažniausiai progresuoja ir yra susijusi su stipresne kvėpavimo takų ir plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas žalingas daleles ar dujas.

Vienas iš didžiausių šios ligos rizikos veiksnių yra rūkymas ( net ir pasyvus). Ligos atsiradimą taip pat lemia aplinkos teršalai, sunkios respiracinės infekcijos vaikystėje, genetinė predispozicija.

LOPL būna įvairaus sunkumo laipsnio ir skirtingų fenotipų. Gali būti išskiriami tokie fenotipai:

  • Bronchitinis ( būdinga lėtinis skrepliavimas);
  • Emfizeminis;
  • Infekcinis – bronchektazių (būdinga nuolatinis skrepliavimas, dažni infekciniai paūmėjimai, pasikarojantis plaučių uždegimas);
  • Kacheksinis;
  • Mišrusis lėtinės obstrukcinės plaučių ligos ir bronchinės astmos fenotipas;
  • Dažnų paūmėjimų fenotipas (būdinga 2 ar daugiau paūmėjimų, kuriems gydyti reikėjo antibiotikų ir (ar) sisteminio veikimo kortikosteroidų per metus.

Svarbu žinoti, jog vyraujantis LOPL fenotipas gali kisti ir ligai progresuojant.

"Žmonės LOPL gali maišyti su lėtiniu bronchitu, todėl verta žinoti, jog lėtinis bronchitas yra diagnozuojamas, kai ne mažiau kaip dvejus metus iš eilės ne trumpiau kaip po 3 mėnesius kasmet daugumą dienų kosima ir skrepliuojama."

Ligos simptomai į kuriuos reaguojama ne iš karto. Kokie jie?

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos simptomai gali būti šie:

  • Ilgiau kaip tris mėnesius trunkantis kosulys;
  • Dusulys ramybėje arba fizinio krūvio metu;
  • Švokštimas, prailgėjęs iškvėpimas, auskultuojant plaučius girdimi sausi karkalai;
  • Lėtinis skrepliavimas;
  • Lėtinės respriracinės infekcijos požymiai.

Dauguma pacientų, kuriems buvo diagnozuota LOPL, prisipažįsta, kad juos vargino kosulys, atsikosėjimas skrepliais, kartais atsirandantis dusulys, tačiau į tokius simptomus dauguma iš sergančiųjų nekreipė didelio dėmesio, manė, kad tai – vyresnio amžiaus dažna žmonių sveikatos problema.

Yra žinoma, jog LOPL dažniausiai atsiranda 5-jame dešimtmetyje, tuomet jau gali atsirasti produktyvus kosulys, kuris sustiprėja rytais, o taip pat kosulio metu yra atkosima daug bespalvių gleivių. Visi tokie simptomai retai kam kelia baimę, nerimas, jog kažkas ne taip, atsiranda tuomet, kai suintensyvėja dusulys, kuris ir yra ryškiausias LOPL simptomas, tačiau pačioje pradžioje ligos jis nepasireiškia. Jei liga paūmėja, atsiranda kvėpavimo takų infekcijos požymiai, karščiavimas.

Negydoma liga progresuoja, tuomet tarpai tarp paūmėjimų trumpėja ir gali ištikti dešiniosios širdies pusės nepakankamumas, cianozė.

Vaikų kosulys – vienas dažniausių skundų, dėl kurių kreipiamasi į šeimos gydytojus. Pristatome 10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį.

Plačiau:

10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį

Kaip LOPL atskirti nuo lėtinio bronchito?

Žmonės LOPL gali maišyti su lėtiniu bronchitu, todėl verta žinoti, jog lėtinis bronchitas yra diagnozuojamas, kai ne mažiau kaip dvejus metus iš eilės ne trumpiau kaip po 3 mėnesius kasmet daugumą dienų kosima ir skrepliuojama. Jei šie simptomai Jus lydi nuolatos – vertėtų sunerimti ir pasitikrinti, ar nesergate LOPL.

Pasveikti – neįmanoma, tačiau apsisaugoti nuo ligos paūmėjimų – privaloma

Vienas iš pagrindinių dalykų, kurį turi padaryti žmogus, sužinojęs jog serga LOLP, tai – mesti rūkyti: tik tokiu būdu bus galima palaikyti normalią gyvenimo kokybę ir apsisaugoti nuo ligos paūmėjimų.

Jei liga paūmėja, pacientui yra skiriami antibiotikai, o pačią ligą veikia antiuždegiminiai ir bronchus plečiantys vaistai.

Taigi, nelikite abejingi, – stebėkite save ir artimuosius –  laiku pasirūpinkite savo sveikata!

 

+17
+17 -0
  • Sausas kosulys
  • Kosulys
  • Rūkymas
  • Dusulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *