Kai ligos kamuoja: gydytis pačiam, ar eiti pas gydytoją?

Gegužės 16, 2017 | L.Rimgailė
+6
+6 -0
1

Atsivertus socialinių tinklų forumus kartais sunku patikėti, kiek daug žmonių klausia kitų patarimų, ką daryti, kuomet susergama viena ar kita liga, kamuoja tam tikri sveikatos sutrikimai.

Atrodo, jog šiais laikais žmonės daug labiau pasitiki kitų žmonių subjektyviomis patirtimis, nei randa laiko nueiti pas gydytoją ir išgirsti tikslią diagnozę. Žinoma, juk išties lengviausia – paklausti forume, sunkiausia – nueiti pas gydytoją…

Ar naujausios technologijos gali padėti nustatyti diagnozę?

Neseniai viename internetiniame portale buvo pasirodžiusi istorija apie vaikiną, kuris norėdamas sužinoti savo ligos diagnozę, vietoj to, kad eitų tiesiai pas gydytoją, jis pagal nurodytus savo ligos simptomus diagnozės paklausė ne ko kito, bet išmaniosios sistemos, kuri iš žmogaus balso pateiktos užklausos internete suranda reikalingą informaciją.

Vaikinas  kentė nuo plaučių uždegimo, tačiau kad sužinotų diagnozę, bendraujant su išmaniąja balso atpažinimo sistema, jam reikėjo šiek tiek kantrybės ir laiko.

-Aleksa, mane vargina sausas kosulys naktį, kas tai gali būti?, – paklausė vaikinas.
-Pakartokite dar kartą, – atsakė Aleksa.
-Kosulys,  – kokios tai ligos simptomas?
-Apibūdinkite kosulį, kaip dažnai jis jus kamuoja?, – toliau teiravosi išmanioji balso atpažinimo sistema.
-Kosulys yra skausmingas, sausas, „garsus“, lojantis kosulys,  kartais atrodo, jog kosint tarsi dūstu.
-Tracheitas, – kaip mat diagnozę pateikė Aleksa.
-Kas? Kas?, – stebėjosi vaikinas, pridurdamas, jog, kosulį dar lydi aštrūs krūtinės ląstos skausmai.
-Plaučių uždegimas – dar tvirtesniu balsu pasakė Aleksa, pabrėždama, jog vaistai nuo kosulio šiuo atveju padėtų, tačiau būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Aleksa taip pat surado ir pateikė 4 artimiausius gydytojų kontaktus į kuriuos jaunuoliui rekomendavo kreiptis. Tiesa, visi jie buvo privatūs gydytojai.

Tokių istorijų – daugybė, o moralas, dažniausia, būna tik vienas – kuo ilgiau delsiame, tuo labiau liga progresuoja. Ir nors lengviausia yra paklausti apie ligą tiesiog išmaniųjų technologijų ar forume esančių žmonių, tačiau realią ir naudingą pagalbą galime gauti tik pas gydytoją.

" „Mielosios, nežinau, ką daryti. Mano vaikui niekaip nedingsta ant kojų atsiradę maži bėrimai. Kas tai galėtų būti?“.

Mes delsiame, o liga progresuoja

Labai dažnai įvairiuose internetiniuose forumuose galima rasti klausimų, kuriose prašoma pagalbos ar patarimo diagnozuojant vieną ar kitą ligą.

Štai visai neseniai, prieš keletą mėnesių, viename internetiniame forume moteris patalpino savo vaiko išbertų kojų nuotrauką, o žinutė skambėjo taip: „Mielosios, nežinau, ką daryti. Mano vaikui niekaip nedingsta ant kojų atsiradę maži bėrimai. Kas tai galėtų būti?“.

Po šios žinutės pasipylė įvairios diagnozės: vienos sakė, jog tai egzema, kitos, jog – dermatitas, kol galiausiai paaiškėjo, jog vaikui nei egzema, nei atopinis dermatitas, jam – lėtinė dilgėlinė…

 

Maži sveikatos sutrikimai gali sukelti rimtas komplikacijas

Jūratė ilgą laiką kentė nuo nuolat besikartojančios slogos. Moteris slogos nelaikė dideliu sveikatos sutrikimu ir nemanė, kad vaistai nuo slogos yra reikalingi. „Sloga – tai ne liga, praeis savaime“, – galvojo moteris, kol vieną dieną nesužinojo, jog nuolat besikartojanti sloga komplikavosi į sinusitą.

Aukšta temperatūra ir galvos skausmas išgąsdino Jūratę. Keletą dienų ji praleido namuose, vaistai nuo galvos skausmo padėjo numalšinti nemalonius galvos skausmus, o sloga buvo sumažinta naudojant vandenyno vandens nosies purškalą. Jūratės savijauta kuriam laikui pagerėjo, moteris grįžo į darbą.

Tačiau po kelių dienų, peršalus, Jūratė ir vėl darbe pasijautė blogai. Pasirodo, to priežastis – neišgydytas sinusitas, kuris perėjo į lėtinę formą. Supratusi, kad kažkas negerai, Jūratė kreipėsi į medikus. Sužinojo, jog negydomo sinusito komplikacijos gali būti labai rimtos: sinusitas gali komplikuotis meningitu ar net galvos smegenų abscesu.

Žinoma, kad net 10 % visos populiacijos gali būti alergiška naminiams gyvūnams. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose pasaulio šalyse populiariausi naminiai gyvūnai – katės ir šunys. Šie augintiniai sukelia net 40 % visų naminių gyvūnų sukeliamų alerginių reakcijų. Maža to, šis alergijos tipas yra persmelktas daugybe mitų, todėl nusprendėme sugriauti bent 5 pagrindinius mitus apie alergiją naminiams gyvūnams.

Plačiau:

5 mitai apie alergiją naminiams gyvūnams

Vietoj išvadų

Net ir menkiausia sloga, kaip parodė ši istorija, gali virsti rimta sveikatos problema. Svarbiausia atsiminti, jog tik Jūs patys esate savo sveikatos „sargai“, tik nuo Jūsų pačių priklauso, kaip jausitės šiandien ar rytoj.

 

L. Rimgailė

+6
+6 -0
1
  • Alerginė sloga
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • Aukšta temperatūra

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *