Kai užpuola askaridės

Gruodžio 05, 2013 | Aliona Aleksandrovič
-3
+2 -5
1

Virusai, mikrobai, parazitai – visi šie mikroorganizmai yra mūsų gyvenimo dalis. Jie ne tik naudoja mūsų energiją, bet taip pat gali turėti įtakos mūsų gyvenimo trukmei. Nežiūrint į tai, kad pakankamai daug yra pasiekta kovoje su kirmelių sukeltomis ligomis, jos vis tiek yra plačiai paplitusios Pasaulyje ir  maždaug 800 – 1200 milijonų gyventojų yra užsikrėtę jomis. Dažniausiai sutinkama askaridozė – kirmelinė liga, kuria sukelia askaridės.

Askaridės yra pačios didžiausios apvaliosios kirmelės. Suaugęs patinėlis gali siekti 20 – 35 cm, o patele 15 – 30 cm. Suaugusios kirmelės parazituoja (gyvena) žmogaus plonajame žarnyne. Patelė gali išskirti iki 200 000 kiaušinelių per dieną, kurie yra išskiriami su išmatomis. Neapvaisintas askaridės kiaušinėlis gali patekti į oranizmą, tačiau nesukelia infekcijos, o apvaisintas kiaušinėlis tampa pavojingas po 18 dienų ar kelių mėnesių (palanki aplinka : drėgnas, šiltas, tamsus dirvožemis). Jis patenka iš aplinkos į žmogaus organizmą, toliau per žarnų sieneles patenka į kraujotaką ir nunešamas iki plaučių. Plaučiuose vyksta askaridžių brendimo stadija, kuri trunka maždaug vieną savaitę. Subrendusios lervos kyla kvėpavimo takais į burną, kur vėliau yra praryjamos ir vėl patenka į žarnyną. Čia jos diferencijuojasi į pateles ar patinus ir ciklas vyksta iš naujo.

Būdamos plaučiuose ar žarnyne askaridės sukelia skirtingus simptomus. Tačiau daugelį atvejų liga nepastebima dėl silpnai išreikštų simptomų arba jų nebuvimo. Simptomų pasireiškimas dažniausiai priklauso nuo to kiek ir kokio dydžio askaridžių yra žmogaus organizme. Ligos požymiai, lervutėms esant plaučiuose, būna panašūs į bronchinę astmą arba plaučių uždegimą: nepraeinantis kosulys, dusulys, švokštimas. Žarnyno askaridozė gali pasireikšti pilvo skausmais, pykinimu ir vėmimu, viduriavimu, kartais net su krauju. Sunkesniais atvejais jaučiamas stiprus galvos skausmas, nuovargis, svorio mažėjimas, matomos kirmelės išmatose.

Pacientai retai kreipiasi į gydytojus dėl blankios simptomatikos. Suaugusi askaridė išskiria kiaušinėlius praėjus maždaug 2 mėnesiams nuo užsikrėtimo, šiuo laikotarpiu išmatose nieko nerandama. Kitas aspektas, jeigu jūsų organizme gyvena askaridės patinas, tai jis niekada neišskiria kiaušinėlių ir jie nustatomi išmatose. Bendras kraujo tyrimas visada rodo eozinofilų padidėjimą, tačiau jų padidėjimą gali lemti ir kitos priežastys. Kirmelės taip pat gali būti nustatomos plaučių rentgenogramos, kepenų ar kasos ultragarsinio tyrimo, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonansto tyrimų metu. Simptomus sukelianti askaridozė dažniausiai reikalauja gydymo ir yra gydoma antiparazitiniais vaistais. Tais atvejais, kai askaridės yra asimptominės, gydymas neskiriamas, reikia saugotis pakartotinio užsikrėtimo ir neapvaisinama patelė žūva. Retais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos kirmelėms pašalinti, taip pat komplikacijoms (žarnų obstrukcijai ar peforacijai, apendicitui)  gydyti.

Kadangi askaridozė yra infekcinė liga, tai jos galima išvengti žinant tam tikras svarbias profilaktikos taisykles:

  • plauti rankas su muilu ir vandeniu prieš kiekvieną maisto gaminimą

  • kaskart kruopščiai nuplauti šviežius vaisius ir daržoves

  • keliaujant patariama gerti vandenį tik iš buteliukų

  • kelionių metu vengti šviežių daržovių, nebent jūs patys jas galite nuplauti arba nulupti žievelę

  • šilto ir drėgno klimato zonose valgyti tik aukštoje temperatūroje pagamintus produktus

Askaridė – klastingas kirminas. Jos kiaušinėliai yra dirvožemyje, su kuriuo mes daugiau ar mažiau kontaktuojama kelis kartus per dieną, ir laukia patekimo į mūsų organizmą. Tačiau mes, prisimindami kelias mums taip dažnai kartojamas taisykles, galime išvengti ne tik askaridozės, bet ir kitų užkrečiamų ligų.

-3
+2 -5
1
  • Askaridozė
  • Askaridės

Susiję straipsniai

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *