Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?

Birželio 12, 2014
+17
2
Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?

Ar esate kada patyrę sunkiai paaiškinamą veido skausmą? O gal kada nors taip degino pakaušį, kad net buvo sunku pasukti galvą? Jei taip, tikriausiai susidūrėte su neuralgija. Šios ligos paplitimas nėra didelis ‒ ja serga 5–17 iš 100 000 žmonių. Trišakio nervo neuralgija moterys suserga dvigubai dažniau nei vyrai. O ligos skausmas gali priminti tokį, kuris patiriamas elektrošoko metu. Plačiau apie neuralgijos simptomus, gydymą ir rūšis skaitykite straipsnyje. 

Neuralgija, išvertus iš senosios graikų kalbos, reiškia „nervo skausmas“. Sergantieji patiria stiprius skausmus, kuriuos sukelia periferiniai nervai. Neuralgija gali apimti veido, pilvo ir stuburo sritį, širdies plotą ir t. t. Dažnai ši būklė nė nelaikoma liga. Kai kurie moksliniai šaltiniai teigia, kad neuralgija yra kitų ligų ar pažeidimų pasekmė. 

Neuralgijos simptomai 

Vienas pagrindinių neuralgijos simptomų ‒ padidėjęs odos jautrumas nervo įnervintoje srityje. Net ir nedidelis spaudimas ar tos vietos lietimas gali sukelti smarkų skausmą. Skausmas apibūdinamas kaip deginantis, aštrus, duriantis, veriantis. 

Be to, gana dažnas neuralgijos požymis yra raumenų, kurių susitraukimą reguliuoja pažeistas nervas, veiklos sutrikimas. Tuomet jaučiamas raumenų silpnumas, juos gali ištikti spazmai ar net paralyžius. 

Kas lemia neuralgijos atsiradimą? 

Paprastai nustatyti konkrečią neuralgijos priežastį sunku arba neįmanoma. Tačiau dažniausiai sutrikimą sukelia: 

 • cheminis dirginimas,
 • traumos,
 • infekcijų sukėlėjai (Herpes zoster virusas, ŽIV, Laimo ligos ir sifilio sukėlėjai). 

Neuralgiją gali sukelti ir kitos ligos, pavyzdžiui: lėtinis inkstų nepakankamumas, cukrinis diabetas, porfirija. Taip pat ligą gali išprovokuoti: 

 • perkaitimas,
 • peršalimas,
 • uždegimo procesai,
 • alerginės reakcijos,
 • stresas,
 • nuovargis. 

Neuralgijos gydymas 

Neuralgijos gydymas gana sudėtingas. Šis sutrikimas dažniausiai gydomas medikamentais. Lengviausiai įsigyjami vaistai neuralgijai gydyti ‒ nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai. Jie parduodami be recepto. 

Gana plačiai skausmui malšinti vartojami ir vaistai nuo epilepsijos. Kartais gali būti skiriami ir antidepresantai. Jeigu medikamentis gydymas tampa neveiksmingas, neuralgija gydoma chirurginiu būdu. 

Trišakio nervo neuralgija 

Pagrindinės neuralgijos rūšys išskiriamos pagal tai, kurio nervo pažeidimas sukelia skausmą. Dažniausiai pasitaiko trišakio nervo (arba trigeminalinė) neuralgija. 

„Įdomu, kad skausmas gali pakaitomis kartotis tai vienoje, tai kitoje veido pusėje.“ Trišakis nervas – vienas pagrindinių veido nervų. Tai porinis nervas, kuris, išėjęs iš smegenų, pasidalija į 3 šakas. Kiekviena iš šių šakų surenka informaciją apie bet kokį dirginimą veido srityje (kaktoje, aplink akis, skruostuose, dantenose ir kitose veido dalyse) ir perduoda informaciją į smegenis. Smegenyse ši informacija apdorojama ir žmogus junta lietimą, skausmą. 

Trišakio nervo neuralgijos požymiai gana specifiški. Šis skausmas paprastai jaučiamas tik vienoje veido pusėje (daug rečiau pasitaiko abiejų veido pusių skausmas). Įdomu, kad skausmas gali pakaitomis kartotis tai vienoje, tai kitoje veido pusėje. Kartais skausmas būna toks intensyvus, kad net kyla veido raumenų spazmų. 

Kas sukelia skausmus? 

Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?Skausmas prasideda ir baigiasi staiga, trunka iki 2 min. Pasibaigus vienam priepuoliui, skausmas nurimsta iki kito priepuolio. Sergantiesiems neuralgija skausmus sukelia kasdieninė veikla: 

 • prausimasis,
 • skutimasis,
 • dantų valymasis,
 • kramtymas,
 • liežuvio judesiai,
 • kalbėjimas ir t. t. 

Taip pat skausmą gali sukelti vėjas, triukšmas, lietimasis prie odos. 

Trigeminalinės neuralgijos priežastis ne visada būna aiški. Teigiama, jog daugeliu atvejų nervo skausmą sukelia kuri nors kraujagyslė, spaudžianti trišakį nervą. Retais atvejais neuralgijos priežastys būna augliai ar išsėtinė sklerozė, nenormali kaukolės pamato struktūra. 

Šios rūšies neuralgija gydoma taip, kaip ir kitos neuralgijos. Dažniausiai gydytojas skiria vaistų nuo epilepsijos. Jeigu šie nepadeda, gali būti išrašoma ir kitų vaistų nuo skausmo. Verta įsidėmėti, jog įprasti vaistai nuo skausmo (pvz., nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai) trišakio nervo neuralgijos nenumalšina. Kartais taikoma chirurginė operacija, kurios metu pašalinama tai, kas spaudžia nervą. 

Neuralgija ‒ labai skausminga liga. Nesvarbu ką skauda, veidą, stuburo sritį ar pilvą, negalavimas sukelia nemalonių išgyvenimų, sutrikdo žmogaus veiklą. Susidūrę su netikėtais skausmais nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Taip pat skaitykite:
Vargina neuralginiai skausmai? Neurologė Ieva Sereikė pataria »
Neuralgija » 

Polineuropatijos »

+17
2
 • Nervų sistemos ligos
 • Juosiančioji pūslelinė
 • Herpes
 • Neuralgija
 • Herpesas
 • Vidaus ligų gydytojai
 • Veido skausmas

Susiję straipsniai

 • Lida Peciliene / 2018-03-16 07:33:59

  17 metu kankinuosi su neuralige. Sildau, geriu nuo skausmo vaistus, nuo neuraliges ir nezinau kur man dingti. Man 72 metai, stuburas operuotas L4-L5-S1 metaline konstrukcija ir visko, ko negaliu tiksliaia aprasyt. Buvo 1996 m. Zigulis trenke i desine puse ant pesciuju perejos degant zaliai sviesai Operacija buvo 2006 metais. Ir nuo 1998 prasidejo labai skausminga neuralgija po mentim desinej puseje iki juosmens. Nezinau kaip namie gydytis, 3 dienas geriunvaistus visokius nuo neuralgijos ir nepadeda, gal Jus galite patarti ka daryti.

  Su Pagarba
  L.P.

 • Jonėjonkė@gmail.com / 2018-02-14 19:17:19

  Skaudėjo galvą taip,kad vėmiau.o dabar spengia kairėj ausy.

Siųsk savo nuomonę
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau... 3 +71 / -15 +56
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir... 1 +59 / -15 +44
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +57 / -24 +33
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau Vasara baigėsi ir vis labiau šaltėjančios dienos primena, jog metas atsinaujinti ne tik savo drabužių garderobą, bet ir namų vaistinėlę...Rudenį, kuomet vyrauja lietingi ir vėsūs orai, daugybė žmonių kenčia nuo peršalimo ligų. Tad verta joms iš anksto pasiruošti. 1 +29 / 0 +29
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija?
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija? Tonzilių uždegimas, dažniau vadinamas angina, gana dažnas susirgimas. Tonzilitą gali sukelti virusai arba bakterijos – tai lemia ligos gydymo metodų pasirinkimą. Paviršinis tonzilių uždegimas praeina per kelias dienas ir sunkesnių simptomų nesukelia, tačiau, jei uždegimas paveikia gilesnius audinius, žmogui tenka kęsti stiprų... +42 / -14 +28
Apie ką įspėja pleiskanos?
Apie ką įspėja pleiskanos? Su pleiskanomis susiduriame beveik kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar rasės. Pleiskanos asocijuojasi su higienos trūkumu, todėl net būdamos nepavojingos, jos itin nemalonios. Šiandien vis labiau rūpinamės savo išvaizda ir norėdami atrodyti nepriekaištingai stengiamės jas kuo greičiau išnaikinti. Ieškome patarimų... 1 +32 / -5 +27
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti?
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti? Tikriausiai ne kartą esate girdėję žmones, besiskundžiančius, jog šiltuoju metų laiku kaip niekad dažnai juos ėmė varginti kojų tinimas. Tuomet tokiems žmonėms norisi tik padėti, tačiau kaip? Vien tik medikamentinių priemonių čia neužteks, teks taikyti ir kitas, kompleksines priemones. +24 / 0 +24
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų... +28 / -6 +22
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas?
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas? Žmogaus stuburas – tai sudėtingas slankstelių, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, todėl jis yra labai lengvai pažeidžiamas. Nieko jau nebestebina pasakymas, kad jei po avarijos pamatote žmogų, kuriam sužeistas stuburas – geriau jo nejudinti. Tačiau gyvenime ne tik avarijos lemia stuburo pažeidimus ir netaisyklingus... +21 / -1 +20