Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?

Birželio 12, 2014
+17
2
Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?

Ar esate kada patyrę sunkiai paaiškinamą veido skausmą? O gal kada nors taip degino pakaušį, kad net buvo sunku pasukti galvą? Jei taip, tikriausiai susidūrėte su neuralgija. Šios ligos paplitimas nėra didelis ‒ ja serga 5–17 iš 100 000 žmonių. Trišakio nervo neuralgija moterys suserga dvigubai dažniau nei vyrai. O ligos skausmas gali priminti tokį, kuris patiriamas elektrošoko metu. Plačiau apie neuralgijos simptomus, gydymą ir rūšis skaitykite straipsnyje. 

Neuralgija, išvertus iš senosios graikų kalbos, reiškia „nervo skausmas“. Sergantieji patiria stiprius skausmus, kuriuos sukelia periferiniai nervai. Neuralgija gali apimti veido, pilvo ir stuburo sritį, širdies plotą ir t. t. Dažnai ši būklė nė nelaikoma liga. Kai kurie moksliniai šaltiniai teigia, kad neuralgija yra kitų ligų ar pažeidimų pasekmė. 

Neuralgijos simptomai 

Vienas pagrindinių neuralgijos simptomų ‒ padidėjęs odos jautrumas nervo įnervintoje srityje. Net ir nedidelis spaudimas ar tos vietos lietimas gali sukelti smarkų skausmą. Skausmas apibūdinamas kaip deginantis, aštrus, duriantis, veriantis. 

Be to, gana dažnas neuralgijos požymis yra raumenų, kurių susitraukimą reguliuoja pažeistas nervas, veiklos sutrikimas. Tuomet jaučiamas raumenų silpnumas, juos gali ištikti spazmai ar net paralyžius. 

Kas lemia neuralgijos atsiradimą? 

Paprastai nustatyti konkrečią neuralgijos priežastį sunku arba neįmanoma. Tačiau dažniausiai sutrikimą sukelia: 

 • cheminis dirginimas,
 • traumos,
 • infekcijų sukėlėjai (Herpes zoster virusas, ŽIV, Laimo ligos ir sifilio sukėlėjai). 

Neuralgiją gali sukelti ir kitos ligos, pavyzdžiui: lėtinis inkstų nepakankamumas, cukrinis diabetas, porfirija. Taip pat ligą gali išprovokuoti: 

 • perkaitimas,
 • peršalimas,
 • uždegimo procesai,
 • alerginės reakcijos,
 • stresas,
 • nuovargis. 

Neuralgijos gydymas 

Neuralgijos gydymas gana sudėtingas. Šis sutrikimas dažniausiai gydomas medikamentais. Lengviausiai įsigyjami vaistai neuralgijai gydyti ‒ nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai. Jie parduodami be recepto. 

Gana plačiai skausmui malšinti vartojami ir vaistai nuo epilepsijos. Kartais gali būti skiriami ir antidepresantai. Jeigu medikamentis gydymas tampa neveiksmingas, neuralgija gydoma chirurginiu būdu. 

Trišakio nervo neuralgija 

Pagrindinės neuralgijos rūšys išskiriamos pagal tai, kurio nervo pažeidimas sukelia skausmą. Dažniausiai pasitaiko trišakio nervo (arba trigeminalinė) neuralgija. 

„Įdomu, kad skausmas gali pakaitomis kartotis tai vienoje, tai kitoje veido pusėje.“ Trišakis nervas – vienas pagrindinių veido nervų. Tai porinis nervas, kuris, išėjęs iš smegenų, pasidalija į 3 šakas. Kiekviena iš šių šakų surenka informaciją apie bet kokį dirginimą veido srityje (kaktoje, aplink akis, skruostuose, dantenose ir kitose veido dalyse) ir perduoda informaciją į smegenis. Smegenyse ši informacija apdorojama ir žmogus junta lietimą, skausmą. 

Trišakio nervo neuralgijos požymiai gana specifiški. Šis skausmas paprastai jaučiamas tik vienoje veido pusėje (daug rečiau pasitaiko abiejų veido pusių skausmas). Įdomu, kad skausmas gali pakaitomis kartotis tai vienoje, tai kitoje veido pusėje. Kartais skausmas būna toks intensyvus, kad net kyla veido raumenų spazmų. 

Kas sukelia skausmus? 

Neuralgija ‒ kaip ją atpažinti ir gydyti?Skausmas prasideda ir baigiasi staiga, trunka iki 2 min. Pasibaigus vienam priepuoliui, skausmas nurimsta iki kito priepuolio. Sergantiesiems neuralgija skausmus sukelia kasdieninė veikla: 

 • prausimasis,
 • skutimasis,
 • dantų valymasis,
 • kramtymas,
 • liežuvio judesiai,
 • kalbėjimas ir t. t. 

Taip pat skausmą gali sukelti vėjas, triukšmas, lietimasis prie odos. 

Trigeminalinės neuralgijos priežastis ne visada būna aiški. Teigiama, jog daugeliu atvejų nervo skausmą sukelia kuri nors kraujagyslė, spaudžianti trišakį nervą. Retais atvejais neuralgijos priežastys būna augliai ar išsėtinė sklerozė, nenormali kaukolės pamato struktūra. 

Šios rūšies neuralgija gydoma taip, kaip ir kitos neuralgijos. Dažniausiai gydytojas skiria vaistų nuo epilepsijos. Jeigu šie nepadeda, gali būti išrašoma ir kitų vaistų nuo skausmo. Verta įsidėmėti, jog įprasti vaistai nuo skausmo (pvz., nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai) trišakio nervo neuralgijos nenumalšina. Kartais taikoma chirurginė operacija, kurios metu pašalinama tai, kas spaudžia nervą. 

Neuralgija ‒ labai skausminga liga. Nesvarbu ką skauda, veidą, stuburo sritį ar pilvą, negalavimas sukelia nemalonių išgyvenimų, sutrikdo žmogaus veiklą. Susidūrę su netikėtais skausmais nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Taip pat skaitykite:
Vargina neuralginiai skausmai? Neurologė Ieva Sereikė pataria »
Neuralgija » 

Polineuropatijos »

+17
2
 • Nervų sistemos ligos
 • Juosiančioji pūslelinė
 • Herpes
 • Neuralgija
 • Herpesas
 • Vidaus ligų gydytojai
 • Veido skausmas

Susiję straipsniai

 • Lida Peciliene / 2018-03-16 07:33:59

  17 metu kankinuosi su neuralige. Sildau, geriu nuo skausmo vaistus, nuo neuraliges ir nezinau kur man dingti. Man 72 metai, stuburas operuotas L4-L5-S1 metaline konstrukcija ir visko, ko negaliu tiksliaia aprasyt. Buvo 1996 m. Zigulis trenke i desine puse ant pesciuju perejos degant zaliai sviesai Operacija buvo 2006 metais. Ir nuo 1998 prasidejo labai skausminga neuralgija po mentim desinej puseje iki juosmens. Nezinau kaip namie gydytis, 3 dienas geriunvaistus visokius nuo neuralgijos ir nepadeda, gal Jus galite patarti ka daryti.

  Su Pagarba
  L.P.

 • Jonėjonkė@gmail.com / 2018-02-14 19:17:19

  Skaudėjo galvą taip,kad vėmiau.o dabar spengia kairėj ausy.

Siųsk savo nuomonę
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1
Saulės smūgis ‒ simptomai ir pirmoji pagalba
Saulės smūgis ‒ simptomai ir pirmoji pagalba Regis, visi yra girdėję apie saulės smūgį, tačiau ar žinote, kaip padėti perkaitusiajam? Kasmet sveikatos specialistai šiltuoju sezonu ragina gyventojus saugotis nuo kenksmingo saulės poveikio. Tai ne tik UV spindulių keliama grėsmė odai, bet ir itin dažnai ištinkanti sveikatos būklė – saulės smūgis. Šį kartą... 1 +67 / -7 +60
Kaip padėti depresija sergančiam artimajam? Psichologės komentaras
Kaip padėti depresija sergančiam artimajam? Psichologės komentaras Gyventi su depresija sergančiu artimu žmogumi – nelengva. Namuose tvyro liūdesys, įtampa, ją jaučia tiek suaugusieji, tiek vaikai. Tačiau būtent šeimos narių nuoširdus rūpestis sergančiuoju gali padaryti teigiamą įtaką depresijos gydymui. Jauki atmosfera namuose, saugumo jausmas ir palaikymas padės... 4 +46 / -3 +43
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +56 / -22 +34
Šlapimo spalva. Ką ji gali pasakyti apie jūsų sveikatą?
Šlapimo spalva. Ką ji gali pasakyti apie jūsų sveikatą? Ar jūsų šlapimas auksinis, rudas, o gal rožinis, mėlynas? Skaitykite toliau ir sužinosite, ką šios spalvos reiškia. Suprantame, kad procesas labai nemalonus, bet prieš nuleisdami vandenį pasižiūrėkite į klozeto vidų. Šlapimo spalva gali daug pasakyti apie organizme vykstančius procesus. Pripažinkite – atlikę gamtinį... +39 / -10 +29
Kas sukelia gastritą ir kaip jį gydyti? Natūralūs gydymo būdai
Kas sukelia gastritą ir kaip jį gydyti? Natūralūs gydymo būdai Skrandžio negalavimai ‒ gana dažnas nusiskundimas. Virškinimo sutrikimais skundžiasi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Dažniausiai pradėjus skaudėti skrandžiui bandome prisiminti, ką paskutiniu metu valgėme, ar maistas buvo riebus, ar vartojome alkoholio ir pan. Skrandžio skausmų priežastis neretai gali būti... 4 +58 / -30 +28
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas Kelio sąnario menisko plyšimai – viena dažniausių sportinių traumų, kuri ženkliai sutrikdo kelio sąnario funkciją. Bet kuri veikla, kurioje jūsų kūnas sukasi į vieną pusę, o koja lieka atremta į žemę ir stabili kūno atžvilgiu gali baigtis meniskų plyšimu. +35 / -8 +27
Traška pirštų sąnariai. Ar verta susirūpinti?
Traška pirštų sąnariai. Ar verta susirūpinti? Pirštų sąnarių traškėjimas – gana dažnas reiškinys. Kai kuriems žmonėms įprasta ryte atsikėlus ar darbo metu padarius pertraukėlę pramankštinti sustingusius pirštus, tačiau iš šeimos narių, draugų ar kolegų dažnai sulaukiama pastabų, kad šis įprotis tikrai ne į gera. Bet ar tikrai tai gali lemti pirštų sąnarių... +27 / -2 +25
Pavasarinė alergija... arba ir vėl nosis upeliais teka
Pavasarinė alergija... arba ir vėl nosis upeliais teka Pavasaris ir vis labiau šiltėjantys orai džiugina ne visus. Pražydus pirmiesiems augalams, sprogstant medžiams nemažai žmonių kenčia nuo alergijos. Ši sunki liga dažnai vadinama civilizacijos rykšte. Sergančiųjų alerginėmis ligomis daugėja visame pasaulyje. Straipsnyje pateikiame informaciją, kuo šienligė skiriasi nuo... +23 / 0 +23
Skauda šlapinantis – gali būti, kad jums lėtinis uretritas
Skauda šlapinantis – gali būti, kad jums lėtinis uretritas Vos tik nuėjus į tualetą ir pradėjus šlapintis jaučiate, kad skauda. Jei skausmas ūmus, jis sukelia daug nepatogumų, jei skausmas pakeliamas – žmogus į jį numoja ranka. Tačiau bet kokiu atveju skausmo, kuris atsiranda šlapinimosi metu, nereikėtų ignoruoti – tai gali būti ženklas, jog jus kamuoja lėtinis uretritas.... +21 / -1 +20