Ūminis pankreatitas. Ką turėtų žinoti kiekvienas?

Gruodžio 02, 2014
+34
+41 -7

Kas yra pankreatitas?

Pankreatitas yra už virškinimą ir hormoninę pusiausvyrą atsakingo organo – kasos (lot. pancreas) – uždegimas. Kasa yra labai svarbus kūno organas, kuris išskiria skysčius, padedančius suvirškinti suvalgytą maistą. Yra išskiriamos dvi pankreatito formos: lėtinis ir ūminis. Lėtinis pankreatitas – tai lėtinė uždegiminė kasos liga, kurios metu žuvusias kasos ląsteles pakeičia jungiamasis audinys ir taip palaipsniui formuojasi lėtinis kasos nepakankamumas. Ūminis pankreatitas sukelia staigią kasos ląstelių žūtį, o agresyvūs kasos fermentai pažeidžia pačią kasą ir patenka į kraują, todėl nukenčia ne tik kasa, bet ir visas organizmas. Gali būti pažeidžiamos kraujagyslių sienelės, prasidėti kraujavimas. Dėl pažeidimų virškinamajame trakte nebepavyksta suskaidyti maisto medžiagų ir jų įsisavinti, kartais sutrinka ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimas, nes kasa yra atsakinga ir už hormono insulino (reguliuojančio gliukozės kiekį kraujyje) gamybą.

„Daugiau nei 80 % ūminio pankreatito atvejų kyla dėl nesaikingo alkoholio vartojimo arba tulžies pūslės akmenligės.“Ūminio pankreatito simptomai

Ūminio pankreatito simptomai gana specifiški, todėl juos nesunku atpažinti. Ūminis pankreatitas gali sukelti sudėtingų komplikacijų, todėl pasireiškus pirmiesiems ligos požymiams būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Priklausomai nuo simptomų stiprumo ir kasos pažeidimo laipsnio, ūminis pankreatitas skirstomas į du tipus: ūminį nesunkų (gali praeiti per kelias dienas) ir ūminį sunkų (gydymas gali užtrukti keletą mėnesių).

Dažniausiai pasitaikantys ūminio pankreatito simptomai:

  • Labai stiprus skausmas, pasireiškiantis kairėje viršutinėje pilvo pusėje, plintantis į nugarą (sergantieji jį neretai apibūdina kaip „diržu veržiantį“ skausmą). Atsisėdus ar atsigulus skausmas praeina.
  • Pykinimas, vėmimas, ypač sočiai pavalgius (sutrikus kasos funkcijai dėl fermentų trūkumo sutrinka ir virškinimas).
  • Netoleruojamas riebus maistas, gazuoti gėrimai (su išmatomis pašalinama daug nesuvirškintų riebalų).
  • Palietus pilvą juntama, jog jis įsitempęs, o žarnyno peristaltika (natūralūs ir pastovūs žarnyno sienelių susitraukimai, stumiantys maisto atliekas storosios žarnos link) susilpnėja arba išvis pradingsta.
  • Pakyla temperatūra, gali nukristi kraujospūdis, padažnėti pulsas (įprasti uždegimo požymiai).
  • Trečdaliui susirgusiųjų pasireiškia gelta, pagelsta gleivinės.

Pankreatito požymius pastebėjęs gydytojas skiria bendrąjį ir biocheminį kraujo bei šlapimo tyrimą. Ūminio pankreatito diagnozę patvirtina padidėjusi kasos fermentų ir riebalų rūgščių koncentracija, taip pat uždegimo indikatoriai. Ultragarso, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai naudojami įvertinti kasos pažeidimo priežastį, lygį ir lokalizaciją.

Pankreatito (kasos uždegimo) priežastys

Daugiau nei 80 % ūminio pankreatito atvejų kyla dėl nesaikingo alkoholio vartojimo (vadinamasis alkoholinis pankreatitas), piktnaudžiavimo riebiu maistu arba tulžies pūslės akmenligės. Etanolis ligą sukelia toksiškai veikdamas kasos ląsteles: skatina fermentų kaupimąsi ir priešlaikinę jų aktyvaciją. Taip pat padidėja kasos kanalėlių pralaidumas – fermentai pažeidžia pačią kasą, be to, jie gali patekti ir į aplinkinius audinius. Nuolatinis alkoholio vartojimas keičia kasos sulčių sudėtį, latakuose gali susidaryti baltyminių kamščių. Dėl latakų nepraeinamumo ūminį pankreatitą gali sukelti įstrigęs tulžies akmuo.

Kitos ūminio pankreatito priežastys:

  • infekcijos;
  • invaziniai tyrimai, kurių metu endoskopas įvedamas į kasos lataką;
  • traumos;
  • įvairūs vaistai;
  • augliai;
  • genas, atsakingas už priešlaikinę fermentų aktyvaciją;
  • paveldimumas.

Šios priežastys sudaro tik apie penktadalį visų susirgimų. Žmogui gali pasireikšti ir idiopatinis pankreatitas. Tai toks kasos uždegimas, kurio priežastys nėra žinomos.

Ūminio pankreatito gydymas

  • Hospitalizacija. Susirgęs tiek sunkiu, tiek nesunkiu ūminiu pankreatitu ligonis visada guldomas į ligoninę. Kadangi ši liga pasižymi stipriu skausmu, skiriami analgetikai. Taip pat naudojami spazmolitikai, virškinamojo trakto sekrecijos slopinamieji vaistai. Pakaitinis kasos fermentų vartojimas sumažina kasoje jaučiamą spaudimą, skausmą.

  • Skrandžio valymas. Kol neišnyksta ūminio pankreatito simptomai, ligonis negali valgyti jokio maisto. Jam skiriama skysčių, elektrolitų ir maisto medžiagų intraveninė infuzija bei išvalomas skrandis (bet koks skrandžio turinys lieka nesuvirškintas ir skatina kasos sulčių kaupimąsi). Net jei kasos ligos priežastis ir nebuvo alkoholis, pasveikus jį draudžiama vartoti dar mažiausiai pusę metų.

  • Antibiotikai. Siekiant apsaugoti ligonį nuo galimos infekcijos, skiriami antibiotikai: nekrozės (mirusių ląstelių pokyčių) paveiktų struktūrų infekcija yra pagrindinė mirties nuo ūminio pankreatito priežastis. Svarbu paminėti, kad pati kasa nėra gydoma, nes jokie vaistai jos atstatyti negali. Taikant aukščiau išvardytus metodus, sukuriamos sąlygos audiniui regeneruotis pačiam.

  • Tulžies akmens ar baltymų kamščio šalinimas. Jei ūminio pankreatito priežastis – tulžies akmuo ar baltymų kamštis, kuris pats nepasišalina, jį tenka šalinti chirurginiu būdu. Taip pat gali būti pašalinta ir nekrozės pažeista kasos dalis.

Kasa neoperuojama pirmas 10–14 parų, kai pažeistos sritys dar nėra aiškios ir kyla pavojus pabloginti situaciją. Praėjus šiam laikotarpiui taip pat gali būti šalinamos komplikacijos: drenuojamos skysčio sankaupos ir pažeidimo sukeltos pseudocistos (kartais jos išnyksta savaime per 4–6 savaites). Jei pseudocistos nebūna pašalintos ir plyšta, tikimybė, kad pacientas išgyvens, siekia 50 %.

Kaip išvengti ūminio pankreatito?

Ūminio pankreatito atsiradimo ir jo atsinaujinimo riziką gali sumažinti tik sveika mityba ir žalingų įpročių atsisakymas. Nors tulžies pūslės akmenligės visiškai išvengti neįmanoma, mažesnis riebių ir didesnis maistinių skaidulų turinčių produktų vartojimas, taip pat svorio kontrolė gerokai sumažina kasos ligos ir jos komplikacijos – pankreatito – riziką. Taip pat būtina riboti, o jei įmanoma, išvis nutraukti alkoholio vartojimą, nes sirgusio pankreatitu žmogaus kasa itin jautriai reaguoja į etanolį.

Mityba kasos uždegimo atveju

Sergant ūminiu pankreatitu, pacientas turi badauti. Ligos būklei gerėjant, žmogus jau gali pradėti maitintis, tačiau mityba turi būti speciali. Keletas patarimų, ką reikėtų žinoti:

  • nevartoti riebaus maisto, alkoholio;
  • valgyti mažesnėmis porcijomis ir dažnai, pavyzdžiui, 5–6 kartus per dieną;
  • valgyti garuose ruoštą maistą ir rinktis liesius produktus (liesa varškė, mėsa, žuvis);
  • gaminti maistą tik iš šviežių produktų, tačiau nepadauginkite vaisių ir daržovių (jei valgote šviežius, ne apdorotus);
  • vengti cukraus;
  • nevalgyti kepto maisto;
  • negerti gazuotų gėrimų.

Tikslesnius nurodymus dėl mitybos pankreatito atveju skiria gydytojas gastroenterologas.

Kasos uždegimo gydymas vaistažolėmis

Galite girdėti, jog tam tikros vaistažolės padeda atstatyti ar palaikyti tinkamą kasos veiklą. Internete rasite nemažai įvairių vaistažolių gėrimų receptų, kuriuos galite pasigaminti namuose. Visgi, susidūrus su ūminiu pankreatitu būtina gydytojo pagalba, todėl patiriant pankreatito simptomus, kreipkitės į gydytoją, kuris rekomenduos geriausią gydymo būdą.  

+34
+41 -7
  • Pankreatitas
  • Kasos uždegimas
  • Tulžies pūslės akmenligė
  • Alkoholizmas
  • Alkoholis
  • Vidaus ligų gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *