Eterinių aliejų gydomoji galia

Rugpjūčio 24, 2018 | L. Rimgailė
+11
+11 -0

Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose.

Manoma, jog 1928 m. prancūzų chemikas Rene-Maurice’as Gattefosse pirmą kartą paminėjo žodį „aromaterapiją“. Aromaterapiją jis atrado tuomet, kai savo laboratorijoje nusidegino ranką ir tuo metu neturėjo jokių kitų gydomųjų priemonių, tik vonelę su levandos eteriniu aliejumi, į kurią iškart įmerkė ranką. Chemikas pastebėjo, kaip ranka ėmė gyti, levandų eterinis aliejus padėjo greičiau pasveikti…

Taigi, net nėra abejonių, jog jau nuo neatmenamų laikų eteriniai aliejai buvo itin svarbūs žmogui: jo fizinei, emocinei bei dvasinei būsenai. Ir šiais laikais daugybė žmonių domisi, kaip išsirinkti sau tinkantį eterinį aliejų, tokį, kuris ne tik pagerintų nuotaiką, bet dar ir gydytų. Apie visa tai šiandien kalbamės su viena iš internetinio dienoraščio bei socialinio tinklapio Facebook  „Augalų psichoterapija“ įkūrėjų, autore Daiva Valevičiene.

 

Kaip pasirinkti eterinį aliejų ir ar daug jų reikia turėti?

Aliejus pasirinkti gan paprasta pagal savo poreikius ir rimtų pardavėjų bei gamintojų aprašymus. Pavyzdžiui, jei norite saugotis bakterijų ar sveikti nuo jų sukeltų ligų, galima rinktis čiobrelių, arbatmedžių, eukaliptų, kedrų, pušų, muskatų eterinius aliejus. Jei rūpi saugotis nuo virusų – pravers bergamočių, mėtų, melisų, citrinų eteriniai aliejai. 

Antiseptinį poveikį turi čiobrelių, gvazdikėlių, šalavijų, rozmarinų eteriniai aliejai. Priešuždegiminiu poveikiu pasižymi arbatmedžių, gvazdikėlių, šalavijų, bazilikų, čiobrelių, kadagių eteriniai aliejai. Chroniškų uždegimų atveju tinka apelsinų, citrinų eteriniai aliejai.

Išvardijome tik po kelis pavyzdžius, bet iš jų galima pamatyti, kad eterinių aliejų, kaip ir augalų, poveikis ganėtinai universalus. Su tuo pačiu aliejumi galima pasiekti kelis skirtingus tikslus. Kam įdomu, galite palyginti paminėtų aliejų ir augalų, kurių dalis aprašyta ir „Augalų psichoterapija“ paskyroje, poveikį.

„Beje, įpratus prie natūralių kvapų, beveik nebeįmanoma vartoti sintetinių kvepalų, imi ieškoti pagamintų naudojant eterinius aliejus, o tokių, pasirodo, taip pat yra."

Aš asmeniškai pradėjau nuo arbatmedžių, apelsinų bei citrinų eterinių aliejų vartojimo, o paskui įsigijau čiobrelių bei eukaliptų ir kedrų. Kai įpranti naudotis jais, savaime norisi išplėsti savo kolekciją retesniais ir dar nepažįstamais kvapais. Beje, įpratus prie natūralių kvapų, beveik nebeįmanoma vartoti sintetinių kvepalų, imi ieškoti pagamintų naudojant eterinius aliejus, o tokių, pasirodo, taip pat yra. 

 

Kokius eterinius aliejus yra patariama naudoti tiems, kuriuos dažnai vargina galvos skausmas?

Galvos skausmas gali atsirasti dėl įvairų priežasčių – įtampa, ilgalaikis stresas, virškinimo sutrikimai, baimė, artėjančios menstruacijos, apsinuodijimas ir begalė kitų. Pagal tą priežastį geriausia ir rinktis atitinkamą eterinį aliejų. Pavyzdžiui, mėta veikia tarsi analgetikas, rozmarinas ramina nervus ir gelbsti nuo migrenos, jos skausmus malšina ir melisa. Levanda mažina skausmą, nuovargį ir  ramina nervus, citrina padeda nuo skausmo, tinka ir jazminas bei kiti eteriniai aliejai. Kadangi tie patys eteriniai aliejai padeda ir kitais atvejais, tai turint namie bent penketą, beveik visad rasite ką panaudoti konkrečiu atveju.

 

Rudenį žmones dažnai ima varginti sloga, kosulys, peršalimas. Kokius eterinius aliejus patartumėte turėti kiekvienam žmogui savo namų vaistinėlėje?

Pradėti vartoti eterinius aliejus esant būtent šiems sveikatos sutrikimams yra geras pasirinkimas, jei, žinoma, nesate pratę tuojau pat lėkti į vaistinę ir pirkti simptomus panaikinančius vaistus.

Aromaterapija padės natūraliai sveikti ir simptomai išnyks, kai pasitrauks liga, tad labai nekantriems žmonėms gal nelabai ir tiks dėl psichologinių priežasčių. Visiems kitiems, vos pajutus prasidedant slogą, vertėtų pradėti aromatizuoti namus eukalipto ir arbatmedžio eteriniais aliejais. Eukaliptas, levanda ir rozmarinas tiks prasidėjus kosuliui. Kai skauda gerklę ir ji prarausta, galima į šaukštelį sodos įlašinti po lašelį citrinos, arbatmedžio, eukalipto eterinių aliejų ir, gerai išmaišius, ištirpdyti stiklinėje šilto vandens. Tirpalu skalauti gerklę. Labai pravartu turėti ir apelsinų eterinio aliejaus, nes jis padeda sukurti geresnę nuotaiką, o ji, susirgus, paprastai sugenda.

Manau, kad eteriniai aliejai ypač efektyvūs, kai reikia paveikti vidinę būseną. Bene populiariausi visame pasaulyje yra levandų, jazminų, rožių, ylang-ylang ir pačiulių. Jie nėra ir pigiausi. Pirmųjų  4 augalų ir aliejų poveikį esame jau aprašę savo dienoraštyje (http://augalupsichoterapija.lt/kvapai-psichologinems-busenoms/), o teigiamą pačiulių poveikį esu asmeniškai patyrusi sunkiu gyvenimo momentu. Neskaitydama aprašymo, intuityviai lašindavausi pačiulių į vonią, nors iki tol tas kvapas manęs nepatraukdavo. Būtent to sunkiojo laikotarpio eksperimentai mane galutinai įtikino aromaterapijos galia – savijauta keitėsi akivaizdžiai. Paskui perskaičiau susiradusi pagal buteliuko etiketę –  STYX pačiulės eterinis aliejus laikomas afrodiziaku, sukuria intymią atmosferą, ramina, tonizuoja ir yra puikus antidepresantas. Kito gamintojo to paties aliejaus aprašyme minima, kad pačiuliai palengvina kentėjimus, sielvartą, maitina, atgaivina, suteikia jėgų, ryžto, pasitikėjimo savim jausmą, sustiprina jausmingumą, padeda atsikratyti šaltumo ir impotencijos. Tai yra labai geras pavyzdys tiek plataus poveikio, tiek skirtingai dėliojamų akcentų. Galima sakyti, kad asmeniškai patikrinau, jog žmogaus nosis ir intuicija yra išties puikūs  kvapo pasirinkimo instrumentai.

Didžioji dalis visuomenės nuolat diskutuoja apie modernių technologijų teikiamą naudą bei natūralumo svarbą mūsų gyvenimuose. Kosmetika nėra išimtis, tiek sintetinė, tiek natūrali kosmetika turi savo gerbėjų ir nenuginčijamų argumentų paremiančių vienos ar kitos pusės pranašumą.

Plačiau:

Ar natūrali kosmetika visada yra sveika?

Daugiau sužinoti apie eterinius aliejus ir augalus galite apsilankę:

https://www.facebook.com/Augalų-psichoterapija-376897919477919/

+11
+11 -0
  • Natūrali kosmetika
  • Natūrali medicina
  • Kvepalai
  • Eteriniai aliejai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *